Jura Savicka vadīta kompānija uzbūvē un palaiž Taškentas TEC jauno bloku Uzbekistānā

2017. gada 12. decembris plkst. 13:37
Autors: rus.db.lv
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Uzbekistānas prezidents Šavkats Mirzijevs 2.decembrī nospieda simbolisko Taškentas TEC jaunā bloka palaišanas pogu, kura jauda ir 370 MW, savukārt šī projekta ģenerāluzņēmējs ir starptautiskā kompānija «SynectaCentralAsia», kuru vada Latvijas uzņēmējs Juris Savickis. Kompānijas vadībā ir arī ekonomikas zinātņu doktors Mihails Kuzņecovs, kurš ir nācis no Latvijas. Par jaunā TEC bloka atklāšanu plaši ziņoja Uzbekistānas mediji, informācija par to ir atrodama arī Uzbekistānas prezidenta oficiālajā mājas lapā.

«Mēs īstenojam šīs reformas, lai palielinātu mūsu valsts ekonomisko potenciālu,» svinīgajā Taškentas TEC jaunā energobloka iedarbināšanas pasākumā teica Uzbekistānas prezidents Š.Mirzijevs, uzsverot, ka «savs vārds te ir sakāms jaunajai speciālistu paaudzei, kuri pārvalda modernas mūsdienu tehnoloģijas.»

Tieši Š.Mirzijevs,esot vēl Uzbekistānas premjerministra amatā, uzsāka vērienīgo valsts enerģētikas attīstības programmu 2016.-2022.gadam, kurā ir paredzētas vairāk nekā 5 miljardus ASV dolāru lielas investīcijas. Taškentas TEC projektam šajā programmā ir atvēlētas 512 miljonus dolāru lielas investīcijas, no kurām 410 miljoni dolāru bija paredzēti tieši jaunā energobloka iekārtu un celtniecības izmaksu segšanai.

Ekspluatācijā nodotā jaunā gāzes-tvaika iekārta atbilst pasaulē labākajiem degvielas izmantošanas efektivitātes rādītājiem, lai saražotu vienu kilovatstundu tā patērē tikai 233 gramus gāzes, kamēr ar iepriekšējo tehnoloģiju tas prasīja attiecīgi 422 gramus gāzes.

Jaunā energobloka iedarbināšanai ir nepieciešamas tikai 15 minūtes, kamēr 20.gadsimtā ražotajiem energoblokiem darbības uzsākšana prasīja 15-16 stundas. Taškentas termoelektrostacija sāka darbu 1963.gadā un tās kopējā jauda bija 1860 megavati. Jaunais energobloks Taškentas TEC jaudu palielinās vēl par 370 megavatiem, kas ir nepieciešams, lai segtu augošās rūpnieciskās ražošanas un pilsētas iedzīvotāju elektrības apgādes un siltuma piegādes vajadzības pilsētas aglomerācijā, kurā iedzīvotāju skaits jau ir sasniedzis 3 miljonus.

AS «Uzbekenergo» valdes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Ruslans Mubarakšins uzsver, ka jaunā energobloka lietderības koeficients ir divas reizes augstāks nekā citiem Taškentas TEC blokiem, kas nodrošina tik lielu gāzes ekonomiju, ka ar to pietiktu, lai veselu gadu ar dabasgāzi varētu apgādāt 3 miljonus sadzīves lietotāju jeb 730 tūkstošus dzīvokļu.

«Šis objekts nodrošinās daudz gaismas un siltuma Taškentai un Uzbekistānai,» intervijā Uzbekijas televīzijai sacīja «SynectaCentralAsia» prezidents Juris Savickis, uzsverot, ka «mums ir liels gods, ka valsts prezidents pats personīgi atklāja šo objektu. Šādu projektu realizācija ir ļoti sarežģīts process, un pateicoties tieši personīgam Šavkata Miromonoviča Mirzijeva atbalstam esam sekmīgi realizējuši šo projektu.»

«SynectaCentralAsia» pilda celtniecības direkcijas funkcijas EPC kontraktā (EPC – Engineering, ProcurementandConstruction) starp pasūtītāju AS «Uzbekenergo» un konsorciju, ko vada «Synecta A.S.» (Slovākija). Realizējot šo lielo un nozīmīgo projektu Jura Savicka vadītā kompānija «SynectaCentralAsia» ir iekarojusi autoritāti gan Uzbekistānā, gan citās Centrālās Āzijas valstīs,kas iegūtās profesionālās zināšanas un pieredzi ļaus izmantot, īstenojot reģionā arī citus enerģētikas projektus.

Jāatgādina, ka Latvijā TEC modernizāciju neveica vietējie uzņēmumi, bet to īstenoja ārzemju kompānijas – TEC1 (2003.- 2005.) zviedru «DemagDelavatIndustrialTurbomachinery AB» («Siemens» grupa),TEC 2/1spāņu «IBERDOLA Ingenieria y ConsultoriaS.A.U.» (2006.-2009.), TEC 2/1 turku «GAMA GUC SistemleriMuhendislikveTaalhut» (2010. – 2013.).

Savulaik Rīgas TEC2 bija pirmā elektrostacija Austrumeiropā, kurā tika uzstādīta «GeneralElectric» (ASV) turbīna ar 255 MW jaudu, un tās jaunākās paaudzes «māsa» – arī «GeneralElectric» ražojums - tagad darbosies Taškentas TEC.

Taškentas jaunā energobloka komplektācijā tika izmantotas Beļģijā, Itālijā un Krievijā ražotas iekārtas, taču tajā ir izmantota arī Uzbekistānas rūpnīcu «Uzkabeļ», «Uzelektroaparat» un Čirčinskas transformatoru rūpnīcas produkcija. Tas valstij ir ļāvis ievērojami ietaupīt ārvalstu valūtas rezerves un efektīvi izmantot piesaistītās investīcijas, ziņo Uzbekistānas masu informācijas līdzekļi.

Dalies ar šo rakstu