Juristi: būtiski saprast, kam pieder ss.lv saistītie aktīvi un intelektuālais īpašums

2017. gada 07. augusts plkst. 8:43
Sadaļa: Internets
Dalies ar šo rakstu

Kopumā ir grūti komentēt situāciju, kas šobrīd ir izveidojusies saistībā ar sludinājumu portālu ss.lv bez iepazīšanās ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un konkrētā komersanta iepriekšējo saraksti, kā arī VID pieņemto lēmumu. Katrā ziņā no publiski pieejamās informācijas var secināt, ka komersants mērķtiecīgi izvairās no VID pieņemtā lēmuma izpildes, DB norāda zvērinātu advokātu biroja Fort advokāts un partneris Sandis Bērtaitis.

Tāpat viņš atzīmē, ka VID lēmums par saimnieciskās darbības apturēšanu stājas spēkā ar tā pieņemšanas brīdi un adresātam saskaņā ar likumu ir pienākums to izpildīt labprātīgi. Līdz ar lēmuma pieņemšanu komersantam aizliegts pildīt maksājumu saistības un veikt darījumus. Izņēmums ir tāda darījumu pabeigšana, arī maksājumu saistību izpildīšana, kas nav veikti, lai izvestu, atsavinātu vai slēptu mantu vai citus ienākuma avotus vai citādā veidā izvairītos no nodokļu saistību izpildes, skaidro advokāts.

Tomēr, ja mājaslapas uzturēšanu īsteno cits komersants un citā domēna adresē, tad šāds gadījums ir strīdīgs. Formāli raugoties, VID lēmums nerada aizliegumu turpināt saimniecisko darbību citiem saistītiem komersantiem. «Ja portāls turpina darbu citā domēna adresē (piemēram, ss.com) un no cita komersanta puses, tad VID būtu grūti panākt, ka šādu darbību veikšana tiktu aizliegta ar sākotnēji pieņemto lēmumu par saimnieciskās darbības apturēšanu. Vienlaikus neizslēdzu, ka varētu būt dažādi nozīmīgi blakus apstākļi, kuriem ir ietekme uz situācijas galīgo juridisko risinājumu,» piebilst S. Bērtaitis.

Savukārt zvērinātu advokātu biroja TGS Baltic jurists Raivis Znotiņš uzsver, ka būtisks ir jautājums, kam pieder ar sludinājumu vietni ss.lv saistītie aktīvi, tiesības uz intelektuālo īpašumu un vai saistībā ar šiem notikumiem ir mainījušies to īpašnieki.

«Ja SIA Internet pēc vai īsi pirms VID lēmuma par saimnieciskās darbības apturēšanu ir atsavinājusi sev piederošos ar ss.lv saistītos aktīvus, būtu jāvērtē, vai šāds darījums nav bijis pretējs likumam, ar mērķi apiet VID pieņemto lēmumu, kas varētu dot pamatu apstrīdēt darījumu un atzīt to par spēkā neesošu. Papildus būtu jāvērtē arī, vai darījums ir noticis atbilstoši tirgus cenai un vai atbilstoši ir samaksāti darījumam piemērojamie nodokļi,» atzīmē R. Znotiņš.

Viņš skaidro, ja šāds darījums ir noticis, tas varētu liecināt, ka ir notikusi uzņēmuma pāreja un tādejādi atbilstoši Komerclikumam par saistībām, kuras radušās pirms šī darījuma, uzņēmuma nodevējs un ieguvējs atbildētu solidāri. Šādā gadījumā sludinājumu portāla klienti un citi kreditori būtu tiesīgi vērst savus prasījumus arī pret jauno ieguvēju.

«Tāpat nozīmīgs ir jautājums, vai ir notikusi datubāzu un personas datu nodošanu citai personai, un vai tam ir bijis likumisks pamats un vai persona, kurai tie ir nodoti, ir tiesīga veikt šo datu apstrādi. Šie jautājumi ir Datu valsts inspekcijas kompetencē un attiecībā arī uz tiem var sekot kāda valsts institūciju rīcība. Šobrīd plašākai sabiedrībai nav zināmi precīzi notikumu apstākļi un, balstoties uz nepilnīgu informāciju, nevajadzētu izdarīt pārsteidzīgus vērtējumus, kādu nosodot vai apšaubot šo darbību tiesiskumu,» uzsver R. Znotiņš.

DB jau rakstīja, ka VID nolēma apturēt Latvijas lielākā sludinājumu portāla ss.lv darbību saistībā ar tā atteikšanos sniegt informāciju par nereģistrētiem auto tirgotājiem. VID apturējis arī ar ss.lv īpašniekiem saistītā uzņēmuma SIA Internet saimniecisko darbību. Tomēr SIA Internet lēmumu par saimnieciskās darbības apturēšanu ir pārsūdzējusi VID ģenerāldirektorei Ilzei Cīrulei.

Tāpat sludinājumu portāls ss.lv mainījis domēna vārdu uz ss.com.

TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ:

Darbu sāks jauns sludinājumu portāls

ZAB Sorainen partneris Jānis Taukačs: ss.lv/VID lietā varētu būt tiesas spriedums, kas būs precedents pārējiem

VID prasa bloķēt vairākas interneta vietnes

Sludinājumu portāls zip.lv steidz noskaidrot klientu viedokli

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi

Populārākās ziņas

Nepalaid garām