Kā sevi pasargāt no neplānotiem izdevumiem ārvalstīs? Ceļojumu apdrošināšana

2012. gada 06. augusts plkst. 14:31
Autors: Rūdolfs Eņģelis - SORAINEN partneris, zvērināts advokāts, Latvijas biroja banku darbības un finanšu prakses grupas, apdrošināšanas prakses grupas un konkurences tiesību prakses grupas vadītājs
Sadaļa: Eksperti
Dalies ar šo rakstu

Katrs no mums, dodoties ceļojumā, līdzi ņem lietas, kas, viņaprāt, būs noderīgas un nepieciešamas. Viena no šādām lietām ir ceļojuma apdrošināšana. Lai arī ceļojuma apdrošināšana nav 100% garantija, ka apdrošinātājs par visu samaksās, tomēr tā sniedz zināmu drošību. Kā vienmēr – vispirms jāsaprot, kas ir jāapdrošina

Vispirms ir jāsaprot, no kādām nelaimēm vēlaties sevi pasargāt. Jāpārliecinās, ka polisē ir izdarītas atzīmes par apstākļiem, kas palielina risku, piemēram, nodarbošanās ar aktīvo atpūtu. Tas ir būtiski, jo apdrošinātājs var atteikties segt ārstēšanas izdevumus, ja polisē nav attiecīgās atzīmes un veselībai nodarīts kaitējums aktīvās atpūtas laikā, piemēram, kamēr nirstat ar akvalangu. Ja ar aktīvo atpūtu nodarbosieties tikai dažas dienas, tad lūdziet, lai paaugstinātā prēmija jāmaksā tikai par šīm dienām. Tā Jūs samazināsiet savas izmaksas.

Nosaukums var būt mānīgs

Dažkārt apdrošināšanas seguma nosaukums var būt mānīgs. Ja Jums ceļojuma laikā ir jāpārsēžas no vienas lidmašīnas otrā, tad nepietiek ar ķeksīti pie „nokavēta tranzīta apdrošināšana”. Papildus jāpārliecinās, ka Jūsu ceļojuma laika grafiks atbilst līgumā norādītajiem noteikumiem, piemēram, netiek apdrošināti gadījumi, kad starp pirmās lidmašīnas plānoto nosēšanās laiku un otrās lidmašīnas izlidošanas laiku ir mazāk nekā divas stundas (Pavisam nesen man tuvs cilvēks lidoja ar vienu pārvadātāju, pārsēžoties citā lidostā. Starplaiks starp lidojumiem bija 40 minūtes un, protams, reģistrētā bagāža ieradās gala mērķī diennakti vēlāk nekā īpašnieks. Bet tas, ka aviokompānija šādus divus lidojumu ar pārsēšanos bija internetā piedāvājusi, tai neliedza pēc tam raustīt plecus un vainot biļetes pircēju par neapdomību, pērkot lidojumu ar tik īsu starplaiku starp reisiem!). Tātad jāpārliecinās, ka uz Jums neattiecas kāds ierobežojums vai izņēmumus. Ja šādi ierobežojumi tomēr pastāv, tad ir skaidri redzams, ka apdrošinātājs nemaksās un tajās jomās segums pie konkrētā apdrošinātāja jums nederēs. Taču tas, ka risku neapdrošina viens apdrošinātājs, vēl nenozīmē, ka to nedara arī citi.

Ko darīt, ja notikusi nelaime?

Nekavējoties sazinieties ar apdrošinātāju. Centieties pēc iespējas vairāk problēmas risināšanā iesaistīt apdrošinātāju, kā arī ievērot viņa norādījumus. Pretējā gadījumā apdrošinātājs var ierobežot savu atbildību, pamatojot to ar faktu, ka Jūs neesat sadarbojies.

Ja esat saņēmis medicīnisko palīdzību, tad rūpīgi pārbaudiet Jums izsniegtos dokumentus. Pārliecinieties, ka dokumentos norādītā informācija ir pareiza, precīza un sniedz pietiekami skaidru priekšstatu par Jūsu veselības stāvokli un veiktajām medicīniskajām manipulācijām. Tas ir būtiski gadījumos, kad pats sedzat ārstniecības izmaksas ārvalstīs un vēlāk Latvijā iesniedzat dokumentus, lai saņemtu kompensāciju no apdrošinātāja. Atcerieties, ka vairums apdrošināšanas līgumu nosaka termiņu, kādā šie dokumenti jāiesniedz apdrošinātājam.

Pat tad, ja pats neveicat samaksu, tad rūpīgi izlasiet, kādus dokumentus parakstāt. Pārliecinieties, vai Jūs neuzņematies papildus pienākumus. Mums ir nācies redzēt dokumentus, kad pacients apņēmies segt visus ārstniecības izdevumus, ja apdrošinātājs attiecīgos izdevumus nesedz. Vairumā gadījumu iespēja, ka ārvalstu ārstniecības iestāde mēģinās no Jums piedzīt pāris simtus eiro, ir nebūtiska. Tas vienkārši ir ekonomiski neizdevīgi. Tomēr, ja rēķina summa ir nevis simts eiro, bet gan vairāki tūkstoši, tad situācija var būt daudz savādāka.

Bezmaksas alternatīva

Eiropas veselības apdrošināšanas karte jeb EVAK, uzturoties Eiropas Savienības dalībvalstīs, Norvēģijā, Lihtenšteinā, Īslandē vai Šveices Konfederācijā, ļauj saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko palīdzību (detalizētāka informācija pieejama šeit). Tomēr EVAK sniedz mazāku aizsardzību, piemēram, nesedz pacienta iemaksas un repatriācijas (transportēšanas uz mītnes zemi) izdevumus smagas saslimšanas gadījumos.

Kā rīkoties?

Apdrošināšana nav 100% garantija, tomēr tā dod zināmu drošības sajūtu. Iespējams, tādēļ ir vērts nopirkt ceļojumu apdrošināšanu. Māņticīgākos varbūt pārliecinās arguments, ka apdrošināšana jānopērk, lai nekas slikts nenotiktu. Mēs visi zinām par Mērfija likumiem – ja būsiet apdrošinājis savu ceļa somu, maz ticams, ka Jums būs iespēja, pateicoties apdrošināšanai, iegādāties jaunu apģērbu Barselonā, kamēr Jūsu ceļasoma ir aizceļojusi uz Maiami.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām