Kad vietējā tirgū speciālistu trūkst, piesaista ārvalstniekus

2016. gada 15. novembris plkst. 8:52
Autors: Anda Asere
Sadaļa: Karjera
Dalies ar šo rakstu

Reizēm risinājums darbaspēka problēmām ir trešo valstu pilsoņu nodarbināšana, taču jārēķinās, ka šis process ir visai komplicēts

«Trešās valsts pilsoņu nodarbināšana ir komplicēta un prasa lielu pūļu ieguldīšanu, bet to var paveikt,» stāsta Līga Mačuka, juridiskā biroja LM Law Office juriste. Trešo valstu pilsoņu nodarbināšanai Latvijā pastāv daudz ierobežojumu gan ieceļošanas, gan uzturēšanās, gan nodarbinātības ziņā. Tāpat arī darba devējs uzņemas pilnu atbildību par trešo valstu pilsoņa nodarbināšanu, uzturēšanos un – nepieciešamības gadījumā – izraidīšanas izdevumiem.

Gandrīz 70 speciālistu no teju 2500 Evolution Latvia darbiniekiem ir trešo valstu pilsoņi, kuri lielākoties ieradušies no tādām valstīm kā Krievija, Ukraina un Baltkrievija, stāsta Iveta Rozīte, Evolution Latvia Talantu piesaistes vadītāja. Uzņēmumā strādā arī speciālisti no tādām valstīm kā Uzbekistāna, Kazahstāna, Turcija, Azerbaidžāna, Malaizija, Filipīnas un Ķīna. Pārsvarā viņi ir augsti kvalificēti IT speciālisti ar ļoti specifiskām zināšanām un prasmēm. «Vietējā darba tirgū nav pieejami mums nepieciešamie speciālisti. Izvēle ir dibināt izstrādes centrus ārpus Latvijas, mācīt vietējos kandidātus vai importēt speciālistus. Evolution Latvia izmanto visas šīs metodes,» saka Edgars Peičs, Evolution Latvia IT departamenta vadītājs.

«Nolemjot nodarbināt trešo valstu pilsoņus, uzņēmumam jārēķinās ar lielu birokrātisko slogu, nepieciešams regulāri sekot līdzi aktuālajām prasībām, kas ir nesalīdzināmi stingrākas nekā ES pilsoņiem. Tāpat uzņēmumam jāsaprot, ka, pirms jaunais speciālists varēs uzsākt pilnvērtīgu darbu, būs ilgstošs dokumentu noformēšanas process, kas aizņems no diviem mēnešiem līdz pat pusgadam, kura laikā potenciālais darbinieks nav tiesīgs strādāt, kamēr nav saņemta darba atļauja,» stāsta I. Rozīte.

Visu rakstu Kad vietējā tirgū speciālistu trūkst, piesaista ārvalstniekus lasiet 15. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu