Kafijas cenas varētu augt par 10 %

2011. gada 30. augusts plkst. 16:39
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Šogad kafijas cenas, visticamāk, vēl pieaugs.

«Kafijas cenas ir augstas, jo, palielinoties pieprasījumam tādos jaunos lielos tirgos kā Indonēzija, Indija un Ķīna, piedāvājumu ierobežo ekstrēmi laika apstākļi. Bez tam tieši šobrīd liela ietekme ir biržas spekulācijām, jo pamatpreču tirgi vienmēr piesaista fondu interesi periodos ar zemām centrālo banku procentu likmēm,» skaidro Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe. 

Šobrīd gan kafijas cenas nedaudz samazinās, jo ASV dolāra vērtība pret Brazīlijas, Kolumbijas un Indonēzijas valūtām krītas. Paredzams, ka pasaules kopējie ražošanas apjomi šosezon sasniegs rekordlīmeni. Eksporta apjomi šogad pārsniedz iepriekšējā gada līmeni par 15%. Lai gan daudzās importētājvalstīs kafijas mazumtirdzniecības cenas paaugstinās, patēriņš nesamazinās, vecinot eksportu. Grauzdētas kafijas mazumtirdzniecības cenas šogad ievērojami pārsniedz iepriekšējā gada attiecīgo periodu līmeni: ASV cenas ir par 30% augstākas, Rietumeiropas un Dienvideiropas valstīs cenu pieaugums nepārsniedz 10%, bet Skandināvijas valstīs cenu palielinājums sasniedz 40%.

Ņemot vērā Latvijas lielos importa apjomus no Skandināvijas, cenu palielinājums arī pārsniedzis 30%. Kafijas cenu palielinājumu nosaka arī tas, ka Arabica šķirnes sastāda lielāko daļu no kafijas maisījumiem, un šo šķirņu trīs galveno tipu cenas strauji palielinās, tā I. Gulbe.

Dalies ar šo rakstu