Finanses

Kakao kļūst dārgāks; var sadārdzināt arī šokolādi

Žanete Hāka, 15.08.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sausie laikapstākļi un vēlāka raža Rietumāfrikā ir veicinājuši kakao cenas pieaugumu līdz divu gadu augstākajam līmenim, tādējādi sadārdzinot izmaksas arī šokolādes ražotājiem, raksta Bloomberg.

Kakao pieprasījums 12 mēnešu periodā, kas sāksies oktobrī, pārsniegs ražošanas apjomus par 119 tūkstošiem tonnu. Tādējādi pirmo reizi četru gadu laikā piegādēs būs iztrūkums, lēš Macquarie Group.

Rezultātā cenas līdz šā gada beigām var pieaugt par 5,3% līdz 1750 Anglijas mārciņām, kas ir augstākais līmenis kopš 2011. gada septembra, prognozē Bloomberg aptaujātie eksperti.

Galvenajā kakao audzēšanas reģionā - Ziloņkaula krastā, raža varētu būt mēnesi vēlāk nekā parasti, un tiek ziņots, ka lietus dažās teritorijās ir lijis par 25% mazāk nekā vidēji.

Rezultātā pasaules saražotā kakao daudzums 2013./2014. gada sezonā saruks par 1,2% līdz četru gadu zemākajam līmenim līdz 3,94 miljoniem tonnu, no kuriem 1,42 miljoni tonnu ražas būs no Ziloņkaula krasta.

Kopš jūnija beigām kakao cena ir pieaugusi par 13% līdz 1662 mārciņām par tonnu. Savukārt kopš marta cena palielinājusies par 19,7%.

Kakao cenas kāpumu var bremzēt vienīgi šokolādes pieprasījuma kritums valstīs, kuru ekonomika vēl sarūk. Prognozējams, ka šokolādes pārdošanas apjomi Rietumeiropā šogad varētu augt vienīgi par 0,5%, salīdzinot ar 1,5% pērn.

Komentāri

Pievienot komentāru