Kalvītis: Gāze kļūst dārgāka konkrētu notikumu ietekmē

2018. gada 09. janvāris plkst. 9:41
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Lai gan aizvadītajā gadā dabasgāzes apgādes kompānijā Latvijas Gāze piedzīvotas dažādas pārmaiņas, uzņēmuma finanšu rādītāji bijuši stabili

Akciju sabiedrības Latvijas Gāze valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis DB atzīst, ka reorganizācija un gāzes tirgus atvēršana nav būtiski ietekmējusi uzņēmuma darbību un nekādi satricinājumi nav gaidāmi arī šogad.

Kā kopumā vērtējat konkurenci gāzes tirgū?

Šobrīd reģionā gāzes pārpalikuma nav. Ja būtu ļoti auksti klimatiskie apstākļi, es pat pieļauju, ka tās varētu pietrūkt. Pašlaik spiedienu uz tirgu no gāzes viedokļa nejūtam, bet, runājot nākotnes formā, par nopietnākajiem Latvijas Gāzes konkurentiem uzskatām tos, kuriem ir primārie gāzes piegādes līgumi – Lietuvos duju teikimas, LitGas, kas apsaimnieko Klaipēdas termināli, lielāko dabasgāzes patērētāju Baltijā Achema un Eesti Gaas. Tie ir nopietnākie konkurenti, jo viņiem ir primārie gāzes piegādes līgumi, kas nozīmē, ka viņiem ir produkts, ko tirgot. Visi pārējie, kas darbojas tirgū, ir starpnieki, kas šo gāzi nopērk no primārajiem gāzes īpašniekiem un tad par dārgāku cenu mēģina pārdot kādam citam. Starpnieku kompānijas ir jauns biznesa segments, kas attīstījies līdz ar tirgus atvēršanu.

Kā pēc tirgus atvēršanas mainījušās gāzes cenas?

Gāzes cenu lielā mērā nosaka gāzes apjoms un klimatiskie apstākļi. Decembrī gāzes cena Eiropā ļoti pieauga, kas saistāms ar aukstajiem klimatiskajiem apstākļiem Lielbritānijā, kā arī ar avāriju Austrijas gāzes sistēmā. Līdz ar to cenas šobrīd aug, bet tas nenotiek tirgus, bet gan konkrētu notikumu ietekmē. Tāpat ir arī Latvijā – šovasar gāzes cena svārstījās ap 16 eiro par megavatstundu, bet šobrīd tā tuvojas 20 eiro par megavatstundu. Tas gan lielā mērā ir saistīts ar to, ka ir apkures sezona un ziema. Vasarā cena, iespējams, atkal samazināsies. Nedomāju, ka šobrīd cenu ietekmē konkurence vai tirgus, jo beigu beigās dominējošais piegādātājs reģionā tāpat ir tikai viens. Lielākā daļa kompāniju pērk gāzi no Gazprom, tāpēc izejošā cena visiem ir pilnīgi vienāda.

Visu interviju Bijušā monopolista pozīcija tirgū stabila lasiet otrdienas, 9. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu