Kanels: Lidostas Rīga iekšējā ziņojumā atklājas daudzi nopietni pārkāpumi 

Lidostas Rīga padomes pieņemtais lēmums atsaukt no valdes tās priekšsēdētāju Andri Liepiņu un valdes locekli Ilmāru Upenieku nav tapis Satiksmes ministrijas (SM) spiediena rezultātā, bet tā pamatā ir vairāki nopietni auditā atklāti pārkāpumi, aģentūrai LETA sacīja lidostas padomes priekšsēdētājs Juris Kanels.

LETA, 20.6.2016

Komentējot iepriekš padomes neatkarīgā locekļa Tāļa Linkaiša apgalvojumu, ka šis lēmums ir SM spiediena rezultāts, Kanels pauda, ka absolūti nepiekrīt šādam viedoklim.

«Nekāda spiediena nebija. Varbūt uz kādu citu, bet uz mani noteikti nekāda spiediena nebija,» sacīja Kanels.

Viņš norādīja, ka sēdes laikā nekādas komunikācijas ar ministriju neesot bijis.

«Komunikācija ar ministriju nenotika līdz pat tam brīdim, kad lēmums tika pieņemts. Pēcāk skaidrojām, kā lēmumu var realizēt, bet līdz tam vispār pat kontakta nebija,» piebilda padomes priekšsēdētājs.

Tāpat Kanels noraidīja Linkaiša apgalvojumu, ka lidostas Rīga iekšējais audits veidots tendenciozi, atlasot atsevišķus iepirkumus.

«Dokumentu apjoms, kāds ir saņemts no uzņēmuma, ir četri vai pieci tūkstoši lapaspušu, manuprāt, tas ir pietiekami daudz, tie nav divi vai trīs iepirkumi,» norādīja Kanels. «Tur ir arī statistiskā analīze par veiktajiem iepirkumiem, un tur ir, ja nemaldos, vismaz skaitliski minēti vairāk nekā 400 iepirkumi, kas ir vismaz apskatīti.»

«Liepiņš vai Linkaitis var dažādi interpretēt notikušo, bet mans viedoklis ir tāds, ka ir pat vairāki iemesli, ne tikai viens vai divi, lai varētu lemt par uzticības saglabāšanu vai atsaukšanu,» uzsvēra Kanels.

Viņš vērsa uzmanību uz to, ka lielā apjomā pārkāpta Ministru prezidenta rezolūcija, kas ir saistoša visiem uzņēmumiem par to, ka lielie iepirkumi, virs 142 000 eiro, ir jāsaskaņo ar kapitāla daļu īpašnieku - SM.

«Auditā ir teikts, ka pāri par 30% šādu iepirkumu nav skaņoti. Saprotiet, viss! Vairāk pat nav, par ko runāt, var neanalizēt nevienu atsevišķu iepirkumu, šis jau ir ļoti nopietns pārkāpums, pat ja nav krimināli sodāms.»

«Ja audits konstatē, ka 30% šādu iepirkumu nav saskaņoti, vai tad tas ir tendenciozi?» jautāja Kanels.

Kā otru nozīmīgo faktu viņš minēja paša uzņēmuma iekšējo auditu. «Iekšējais audits pērn septembrī ir konstatējis, ka 58% no visiem iepirkumiem, kas veikti 2015.gadā, nav bijuši plānoti budžetā. Tie nākuši kaut kā klāt, un apstiprināti ārkārtas valdes sēdēs ar dažādu dokumentu sagatavošanas līmeni un tamlīdzīgi,» norādīja Kanels.

«Šeit ir ļoti daudz objektīvu iemeslu, par ko atsevišķi valdes vai padomes locekļi kaut kā nerunā, bet mēģina šādi iepīt tur politiku,» turpināja priekšsēdētājs. «Protams, šie fakti nav krimināli sodāmi, bet jebkurā gadījumā ir administratīvi pārkāpumi.»

Viņš atzina, ka pretenzijas pret Liepiņu bijušas kā pret valdes priekšsēdētāju, kurš atbild par visu valdes darbu kopumā, un arī tāpēc, ka viņam tieši pakļauts juridiskais departaments un iepirkumu nodaļa, bet Upītis atcelts, jo tīši pārkāpis likumu saistībā ar interešu konfliktu, kas radies lidostas noslēgtajā 700 000 eiro vērtajā līgumā ar SIA Velve.

Kanels norādīja, ja nebūtu šī pārkāpuma, Upītis, tāpat kā pārējie divi valdes locekļi - Ilona Līce un Verners Stūrmanis - būtu saņēmis aizrādījumu par to, ka viņi ir bijuši valdē, viņi ir piedalījušies, balsojuši, bet nav neko darījuši, lai šādu praksi pārtrauktu.

Kanels arī atklāja, ka auditā ir ieteikums SM vērsties tiesībsargājošās iestādēs, tomēr tā esot ministrijas kompetence - kad, vai un kur to darīt.

Kā ziņots, piektdien no lidostas Rīga valdes tika atsaukts tās priekšsēdētājs Liepiņš un valdes loceklis Upenieks.

Lēmums stāsies spēkā, kad to apstiprinās akcionāru sapulce, piebilda lidostas padomes priekšsēdētājs. SM valsts sekretāra vietniece Džineta Innusa aģentūru LETA informēja, ka akcionāru sapulce notiks šodien.

Liepiņš iepriekš jau atzina, ka viņam nav skaidri ne lidostas Rīga iekšējā audita pārmetumi, ne arī lidostas padomes priekšsēdētāja Kanela teiktais par iemesliem, kāpēc no valdes atsaukts viņš un valdes loceklis Upenieks.

Ceturtdien Latvijas Televīzijas raidījums Panorāma ziņoja, ka lidostā Rīga veikts iekšējais audits, kurā atklāts, ka iepirkuma procedūras lidostā nenotiek, ievērojot saimniecisku rīcību ar kapitālsabiedrības līdzekļiem.

Lidostas Rīga iekšējā audita ziņojumā norādīts uz vairākiem pārkāpumiem, piemēram, šī gada pavasarī noslēgts 700 000 eiro vērts līgums ar SIA Velve, kura bijušais valdes loceklis ir pašreizējas lidostas valdes loceklis Upenieks.

Audits atklāj arī iespējamu personisko interešu īstenošanu cita lidostas valdes locekļa - Liepiņa - darbībās - lidostas valde slēgusi līgumu ar Latvijas aviācijas asociāciju, pasūtot 7000 eiro vērtu pētījumu par Latvijas aviācijas ietekmi uz tautsaimniecību. Liepiņš ir šīs biedrības padomes priekšsēdētājs.

Latvijas aviācijas asociācija gan noliedz šo pārmetumu un norāda, ka nav noslēgusi līgumu vai saņēmusi atlīdzību no lidostas Rīga par Latvijas aviācijas ietekmes uz tautsaimniecību pētījumu, aģentūru LETA informēja biedrības valdes loceklis Artūrs Kokars.

Kā norādīja SM, ziņojums ir saņemts un iesniegts izvērtēšanai lidostas padomei, kurai savs vērtējums jāsniedz līdz jūnija beigām.

Iekšējais audits tapis Gitas Sirmās vadībā, kas uzsākusi darbu SM, kad par ministru kļuva Uldis Augulis (ZZS).

 

Tevi varētu interesēt

Lidostas padomes priekšsēdētājam Jurim Kanelam un padomes loceklim Raitim Nešporam...

Zemo cenu aviokompāniju pārvadājumi jau iekarojuši 30–40% no Eiropas tirgus; tās audzē...

VAS Starptautiskā lidosta Rīga padomes priekšsēdētāja amatā iecelts bijušais uzņēmuma...

Starptautiskajā lidostā Rīga svētdien, 27.martā stāsies spēkā vasaras lidojumu saraksts. Plānots,...

Starptautiskā lidosta Rīga iegādājusies četrus jaunus elektriskos bagāžas vilcējus. Tie turpmāk...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Šajā plānošanas periodā LEADER programmā puse no pieejamā finansējuma jāparedz...

Saeima ļauj pašvaldībām «rotaļāties» ar nodokļiem brīvostās un speciālajās...

SIA Love Riga, kas jau vairākus gadus nodarbojas ar suvenīru pārdošanu Rīgā,...

Lidostas padomes priekšsēdētājam Jurim Kanelam un padomes loceklim Raitim Nešporam...

Līgo svētku ieskandināšanas pasākumā, kurā kuplā skaitā pulcējās ēdienu eksperti un...

AS Latvijas Gāze saņēmusi valdes locekļa Mario Nullmeiera iesniegumu par amata atstāšanu...

Starptautiskā lidosta Rīga ir izvēlējusies Latvijas aviācijas nozares izaugsmes scenāriju, ko stutē...

Sakarā ar Līgo svētkiem laika posmā no 22. līdz 26.jūnijam gaidāmas izmaiņas...

Biznesā, tāpat kā sportā, viss notiek pakāpeniski: nereti tiec atmests atpakaļ un...

Pirmsjāņu nedēļā portāls db.lv ciemojas Valmiermuižas alus darītavā, lai saviem lasītājiem...