Karteļa lietā olu ražotājiem piespriež sodu

2011. gada 27. oktobris plkst. 10:29
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Ar šī gada 20.oktobra Augstākās tiesas Senāta lēmumu galīgā spēkā stājies Konkurences padomes 2009. gada nogalē pieņemtais lēmums par aizliegtu informācijas apmaiņu sodīt trīs olu ražotājus – AS Balticovo, AS Madona un SIA Daugavpils putni.

Senāts atteicās ierosināt kasācijas tiesvedību par Administratīvās apgabaltiesas 30.06.2011. spriedumu, ar kuru KP lēmums atzīts par pamatotu. Savā lēmumā KP konstatēja, ka uzņēmumi apmainījušies ar informāciju par to saimniecisko darbību, tai skaitā arī par vistu olu ražošanu un realizēšanu gan Latvijas teritorijā, gan ārpus tās.

Slepenā sadarbība ļāva uzņēmumiem prognozēt vienam otra rīcību, attiecīgi veidot savus plānus, pielāgojot tos saskaņotai rīcībai, un tā rezultātā nostiprināties tirgū, nesamazinot cenas par labu patērētājiem. Pārkāpuma rezultātā karteļa dalībnieki varēja efektīvi pasargāt savu tirgu no jaunienācējiem un atņemt patērētājiem tos labumus, ko dod godīga uzņēmumu savstarpēja konkurence. Tādējādi lēmumā KP skaidri norādīja robežu starp atļautu sadarbību un aizliegtu informācijas apmaiņu, kas nodara kaitējumu tirgum un patērētājiem, vēršot tirgus dalībnieku uzmanību, ka, pat neapmainoties ar tiešu informāciju par preču cenām, bet ilgstoši informējot viens otru par savu saimniecisko darbību, uzņēmumi var pārkāpt Konkurences likumu.

Pēc KP lēmuma spēkā stāšanās visiem trim uzņēmumiem jāsamaksā tiem piemērotais naudas sods pilnā apmērā, kas attiecīgi ir Ls 91 659,91 AS Balticovo, Ls 11 448,38 AS Madona un Ls 6 055,52 SIA Daugavpils putni. Līdz ar tiesas spriedumu galīgā spēkā stājies jau otrais KP lēmums sodīt konkrētos uzņēmumus par aizliegtu vienošanos. Pirmo reizi aizliegtu vienošanos AS Balticovo, AS Madona un SIA Daugavpils putni, kā arī vēl astoņu citu uzņēmumu darbībās KP konstatēja 2004.gada nogalē un šis lēmums galīgā spēkā stājās 08.10.2008. pēc Augstākās tiesas Senāta sprieduma. Toreiz pārkāpums izpaudās, attiecīgajiem olu ražotājiem Latvijas Olu ražotāju asociācijas sapulcēs apmainoties ar informāciju, apspriežot vistu olu realizācijas cenu palielināšanu, kā arī rīkojoties atbilstoši asociācijas sapulcēs iegūtajai informācijai. Db jau vairākkārt rakstījis par šo lietu, ko olu ražotāji bija pārsūdzējuši.

Dalies ar šo rakstu