Kibernoziedznieki īstenojuši vienu no lielākajām banku aplaupīšanām pasaulē

2013. gada 10. maijs plkst. 14:30
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Starptautiskam kibernoziedznieku grupējumam no divām Tuvo Austrumu bankām  izdevies nozagt 45 miljonus ASV dolāru, uzlaužot karšu apkalpošanas kompāniju datorsistēmas un izņemot naudu no bankomātiem 27 valstīs. Noziegums atklāts sadarbojoties vairāku valstu, tostarp arī Latvijas, varasiestādēm.

ASV Tieslietu departaments saistībā ar zādzībām arestējis septiņus cilvēkus, kas darbojušies grupējuma Ņujorkas šūniņā. Tās vadītājs aprīlī atrasts noslepkavots Dominikānas republikā. ASV likumsargi uzskata, ka grupējuma līderi atrodas ārvalstīs.

Likumsargus arī pārsteidzis nozieguma apmērs un ātrums, ar kādu tas izdarīts. Aptuveni desmit stundu laikā, noziedzniekiem izdevies no bankomātiem izņemt 40 miljonus ASV dolāru, veicot kopumā 36 tūkstošus transakciju. Noziegums pastrādāts ar «ķirurģisku precizitāti», atzinušas ASV varasiestādes.

Saskaņā ar apsūdzību, grupējumam 2012. gada decembrī izdevies uzlauzt divu karšu kompāniju datorsistēmas Indijā. Grupējuma rīcībā bija nokļuvuši Omānas Bank of Muscat un Apvienoto Arābu Emirātu National Bank of Ras Al Khaimah PSC klientu MasterCard karšu dati. Pēc ielaušanās datubāzēs, noziedznieki noņēmuši karšu īpašnieku ierobežojumus naudas izņemšanai. Tad noziedznieki saviem aģentiem pasaulē izplatījuši viltotas bankas kartes, tālāk tie no bankomātiem pāris stundu laikā izņēmuši naudu.

Tā, piemēram, Ņujorkā 19. februārī desmit stundu laikā viņi no kāda Bank of Muscat konta izņēmuši 2,4 miljonus ASV dolāru, veicot 2,9 tūkstošus transakciju. Tajā pašā laikā Bank of Muscat kontus patukšojušas «naudas izņēmēju» komandas arī citviet pasaulē. Kopumā no Omānas bankas tika nozagti 40 miljoni ASV dolāru, bet no National Bank of Ras Al Khaimah – pieci miljoni.

Datu drošības eksperti uzskata, ka sekmīgas operācijas veikšanai, visticamāk, bija nepieciešams vairāku simtu cilvēku kopīgs darbs. Daudzi no tiem bijuši spējīgi datornoziedznieki, kuri mācējuši uzlauzt labi aizsargātās finanšu sistēmas. Grupējums izvēlējies Tuvo Austrumu bankas, jo tās ļauj saviem klientiem ar karšu palīdzību izņemt lielākas summas, kā arī tos neuzrauga tik cītīgi. Notikušais jau paspējis tikt nodēvēts par vieni no lielākajām banku aplaupīšanām pasaulē.

ASV varasiestādes nav sniegušas informāciju par noziedznieku aktivitātēm citās valstīs, tomēr norādījusi, ka sadarbojušas ar Japānas, Kanādas, Vācijas, Rumānijas, Apvienoto Arābu Emirātu, Dominikānas republikas, Meksikas, Itālijas, Spānijas, Beļģijas, Francijas, Lielbritānijas, Latvijas, Igaunijas, Taizemes un Malaizijas kolēģiem grupējuma atklāšanā.

Db.lv jau vēstīja, ka ASV varasiestādes izvirzījušas apsūdzības trīs kibernoziedzniekiem no Austrumeiropas. ASV uzskata, ka viņi ar vīrusa palīdzību izraisījuši desmitiem miljonu dolāru lielus zaudējumus. Apsūdzēto vidū ir arī Latvijas iedzīvotājs Deniss Čalovskis, kurš bijis pazīstams arī ar iesauku Miami.

Apsūdzētie izveidojuši datorvīrusu Gozi, kurš visā pasaulē inficējis vairāk nekā miljonu datoru, tostarp arī 200 ASV kosmosa izpētes aģentūrai NASA piederošu. Vīruss ticis radīts, lai ar tā palīdzību piekļūtu banku kontiem un tos iztukšotu.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām