Būve

Koka būvkonstrukcijām rekordaugsti eksporta apjomi

Jānis Rancāns, 12.06.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Neraugoties uz moduļu būvniecības kompānijas SIA Bau How Baltic bankrotu, aizvadītais gads koka būvkonstrukciju nozarē ir bijis labākais pēdējo gadu laikā. Uzņēmumi ieguvusi jaunus partnerus, uzsākuši vērienīgus projektus un plāno paplašināties.

Latvijas Koka būvniecības klastera apkopotie dati liecina, ka ražotāji eksportējuši saliekamās būvkonstrukcijas vairāk nekā 35 miljonu eiro apmērā, kas ir labākais rādītājs pēdējos gados. Savukārt šogad uzņēmumi ir ieguvuši jaunus, liela apjoma projektus, kas šo pieauguma tendenci turpinās.

Klastera izpilddirektors Gatis Zamurs norāda, ka statistikas dati nepārsteidz. «Ikdienā strādājot redzu jaunus uzņēmumus, kas iesaistās šajā nozarē ar inovatīvām un oriģinālām idejām. Arī jau pieredzējušie skatās attīstības virzienā un nozare aug un attīstās. Pat situācijā, kad esam zaudējuši vienu no lielākajiem spēlētājiem (SIA Bau How Baltic), nozare aug. Arī Latvijas koka būvniecības klasteris turpina apgūt ERAF līdzfinansējumu Klasteru programmā, kas dod atbalstu katram atsevišķam uzņēmumam, kā arī nozarei kopumā».

Par savu darbību Norvēģijā lepns ir SIA Husvik valdes loceklis Ilmārs Samsonovs: «SIA Husvik šobrīd piegādā koka paneļus lielākajam būvobjektam Norvēģijā - jaunbūvētai slimnīcai Norvēģijas austrumos, Kalnesā. Šis pēc apgrozījuma ir viens no lielākajiem koka būvniecības projektiem Latvijas vēsturē (~3.5 miljoni latu) un arī liels izaicinājums mums kā ražotājam. Esmu pārliecināts, ka tas nākotnē atvērs mums arvien jaunas durvis uz šāda un arī lielāka apjoma projektiem.»

Citādu pieeju ir izvēlējusies kompānija SIA Nordic Homes. «Atšķirībā no kopējās nozares tendences, mūsu galvenais tirgus jau vēsturiski ir Lielbritānija, un šobrīd koncentrējamies uz moduļu māju ražošanu,» sacīja SIA Nordic Homes attīstības departamenta direktors Andis Putāns.

«Apvienotajā karalistē esam realizējuši desmitiem dažāda apjoma un sarežģītības projektus. Vienlaikus meklējam iespējas arī Skandināvijā, bet mūsu galvenais tirgus ir un paliek Anglija. Mūsu pieredze un kompetences šai valstī ir ļoti konkurētspējīgas,» skaidroja A. Putāns.

G. Zamurs atzīst, ka, salīdzinot datus par trim Baltijas valstīm, mēs joprojām esam trešajā vietā. Tajā pašā laikā attīstībai ir visas iespējas - augošs pieprasījums, pieredze un kompetences, kā arī cenas un kvalitātes attiecība.