Jaunākais izdevums

Lai stiprinātu nozares interešu pārstāvniecību, Latvijas Kokrūpniecības federācijā izveido prezidiju, kurā kopā ar organizācijas prezidentu Induli Kovisāru strādās divi viceprezidenti — SIA Krauzers valdes priekšsēdētājs Andis Araks un līdzšinējais federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss, kura vietā šajā amatā darbu sāks Artūrs Bukonts.

Tā nolemts Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) kopsapulcē.

Pārmaiņu mērķis ir papildināt LKF vadības komandu ar pieredzējušiem meža nozares profesionāļiem, kuru uzdevums būs gan regulāri uzraudzīt LKF darbu, gan un iesaistīties interešu pārstāvniecībā. Prezidiju veidos LKF prezidents, par ko atkārtoti ievēlēts Indulis Kovisārs, un divi viceprezidenti – Andis Araks un Kristaps Klauss.

Viceprezidentiem ir izdalītas arī atsevišķas atbildības jomas – Anda Araka kompetencē būs mežsaimniecības pakalpojumu, kā arī mazo un vidējo kokapstrādes uzņēmumu interešu pārstāvniecība, savukārt Kristaps Klauss pievērsīsies Zaļā kursa un citiem Eiropas Savienības līmeņa jautājumiem, kas tieši ietekmē meža nozari Latvijā.

No spēlētāja par treneri

«Ir pienācis laiks gan man, gan LKF mainīties un spert nākamo soli attīstībā. LKF izpildvaras grožus nākamgad pārņems ļoti zinošs un perspektīvs kolēģis Artūrs Bukonts.» Kristaps Klauss uzsver, ka sporta terminoloģijā sakot, no spēlētāja (izpilddirektora) kļuvis par spēlējošo treneri (viceprezidentu, Latvijas Kokrūpniecības federācijas prezidija locekli). Kopā ar prezidentu un viceprezidentiem padomē ievēlēti LKF veidojošo asociāciju pārstāvji, proti: asociāciju “Latvijas Koks” padomē pārstāvēs Valdis Aunītis, Latvijas Neatkarīgo Mežizstrādātāju asociāciju pārstāvēs Aldis Stūriška, Latvijas Mežizstrādātāju savienību pārstāvēs Uldis Mierkalns un Varis Sīpols, Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociāciju pārstāvēs Māris Peilāns un Aigars Nitišs, Latvijas Kokmateriālu ražotāju un tirgotāju asociāciju pārstāvēs Jānis Apsītis un Inesis Ārgalis, Latvijas Biomasas asociāciju "LatBio" pārstāvēs Didzis Palejs, Asociāciju "Latvijas Mēbeles" pārstāvēs Ieva Erele, bet Latvijas Koka būvniecības klasteri pārstāvēs Andris Dlohi.

Divi izaicinājumi

Pašreizējais asociācijas Latvijas Koks, Latvijas Neatkarīgo Mežizstrādātāju asociācijas un Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācijas izpilddirektors, kurš no 2023. gada 1. janvāra kļūs par Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektoru, Artūrs Bukonts. Viņš uzsver, ka nozares interešu pārstāvniecība man nav nekas jauns, ņemot vērā, ka jau 10 gadus strādāju šajā lomā vairākās organizācijās. «Tomēr LKF izpilddirektora pozīcija ir pilnīgi cits atbildības līmenis. Mežsaimniecisko pakalpojumu sniedzēji, kokapstrādātāji un mēbeļnieki ir pieraduši pie ļoti augstas kvalitātes “servisa”, kuru iepriekš šajā amatā nodrošināja Kristaps Klauss. Mans izaicinājums būs ne tikai uzturēt uzlikto “latiņu”, bet arī radīt savu, individuālo pienesum,» skaidro A. Bukonts.

Viņš norāda, ka ir divi būtiskākie izaicinājumi jaunajā amatā. «Pirmkārt palielināt organizācijas kapacitāti. Jau šobrīd ir jādomā par tālāko pēctecību un ar cerībām raugos Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes virzienā – mums ir nepieciešami jauni cilvēki, kas pakāpeniski varētu iesaistīties LKF veidojošo asociāciju darbā,» skaidro A. Bukonts. Savukārt otrs izaicinājums ir stiprināt pārstāvniecību un sadarbību. «Meža nozare jau kādu laiku atsevišķi ir izdalāma tikai statistikā. Mūsu produkti ir nozīmīgi būvniecībā, interjera dizainā, ķīmiskajā rūpniecībā, farmācijā un enerģētikā, savukārt mūsu attīstību veido mašīnbūve, informācijas tehnoloģijas, kā arī izglītības un zinātnes joma. Katrā no šiem sektoriem mijiedarbība ar meža nozari ir ļoti dažāda un LKF ir jābūt vienam no galvenajiem to kontaktpunktiem vismaz mūsu nozarē, mūsu uzņēmējiem,» uzsver A. Bukonts.

Darbi trijos virzienos

Jaunā LKF izpilddirektora pirmie trīs darāmie darbi būs trijos virzienos. A. Bukonts norāda, ka publiskajā telpā un arī nozares iekšienē šobrīd ir zināma turbulence, kas daļēji pamatoti ir aktualizējusi tās lietas, kas ir kopīgiem spēkiem jārisina. «Latvijas Kokrūpniecības federācija varbūt nebūs galvenais autors elektroenerģijas un darbaspēka pieejamības krīzes risināšanai valstī kopumā, tomēr ar nozares-specifiskiem piemēriem un pieredzi tā ir labs padomdevējs lēmumu pieņēmējiem,» uz otru virzienu norāda A. Bukonts. Viņš steidz uzsvērt, ka nešaubīgi – lielākais nozares attīstības pamatjautājums ir stabila un prognozējama koksnes resursu pieejamība, kas mums ir jāsabalansē ar vides, klimata un sociālajiem mērķiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Izmaiņas koksnes tirgos pēc Ukrainas kara sākuma ir ievērojami palielinājušas visa veida apaļkoksnes pieprasījumu Latvijā, kas savukārt ir izveidojis deficītu mežizstrādes un apaļkoksnes pārvadājumu pakalpojumu pieejamībā.

Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts norāda uz problēmu, kura ietekmēs kokrūpniekus un līdz ar to arī ražošanas apjomus un eksporta ienākumus.

Piegāžu jautājums

“Valsts mežu apsaimniekošanas AS Latvijas valsts meži (LVM) nespēj izpildīt apaļkoksnes piegāžu saistības pretēji publiski izskanējušajām bažām par dramatisku mežizstrādes apjomu pieaugumu ciršanas caurmēra grozījumu dēļ, no vienas puses, un cerībām par tirgū pieejamā apjoma pieaugumu koksnei, kas tiktu izmantota enerģētikā, no otras puses. AS Latvijas valsts meži brīdina klientus par nespēju izpildīt 3. ceturkšņa plānotās piegādes, atsevišķiem uzņēmumiem ziņojot, ka laikus netiks piegādāta pat puse no to izsolēs nopirktā apjoma,” norāda A. Bukonts.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #7

DB, 14.02.2023

Dalies ar šo rakstu

Meža nozares eksporta ieņēmumi 2022. gadā sasniedza nebijušu rekordu - 4 miljardus eiro, bet tā atkārtošana nenotiks 2023. gadā, kurš iezīmējies ar koksnes izstrādājumu cenu kritumu.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta jaunais Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 14.februāra numurā lasi:

Statistika

Hipotēkas ņem mazāk, summas aug

Tēma

Privātās augstskolas ievelk uzņēmējdarbībā speciālistus ar augstāko izglītību

Ārpolitika

Rietumi varēja darīt vairāk, lai ierobežotu Krievijas agresīvo politiku. Krievijas opozīcijas politiķis Leonīds Gozmans

Aktuāli

Mācām vienus, vajag citus

Spēles noteikumi

Nomas maksas indeksācijas griesti jāmeklē līgumā

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Meža nozares eksporta ieņēmumi 2022. gadā sasniedza nebijušu rekordu - 4 miljardus eiro, bet tā atkārtošana nenotiks 2023. gadā, kurš iezīmējies ar koksnes izstrādājumu cenu kritumu.

Nākotnes izaicinājumi slēpjas ES uzstādījumos un uzņēmēju spējā ātri mainīties atbilstoši situācijai. To intervijā Dienas Biznesam stāsta jaunais Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts. Viņš norāda, ka straujas inflācijas (izmaksu pieauguma) apstākļos daudzi nozares uzņēmumi spējuši izdzīvot, tikai pateicoties iepriekš uzkrātajiem taukiem (peļņai), bet šie krājumi nav neizsmeļami.

Fragments no intervijas

Kāda ir situācija nozarē?

Pēdējo gadu laikā jau ir notikušas būtiskas pārmaiņas, kuras piespieda mainīties būtībā visam sektoram, sākot ar mežu īpašniekiem, mežizstrādes un mežsaimniecības pakalpojumu sniedzējiem un beidzot ar kokrūpniekiem. Vēl vairāk - pārmaiņas arī 2023. gadā nav beigušās, tās turpinās. 2019. gadu nozarē dēvē par pēdējo normālo, jo tam sekoja tāds nebijis izaicinājums kā globālā pandēmija, bet jau 2021. gada nogalē redzējām iepriekš neprognozētu inflācijas pieaugumu. Tas gan nebija nekas, ja salīdzina ar to lēcienu, kas aizsākās pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī.

Komentāri

Pievienot komentāru