Kompensējamo zemi Salaspils pašvaldība izpārdod izsolēs

2011. gada 04. marts plkst. 8:58
Dalies ar šo rakstu

Jūrmalas iedzīvotājs Aigars Bundzenieks, sešus gadus Salaspils novadā nesekmīgi mēģinot atgūt viņa aizsaulē aizgājušajai radiniecei piederējušo zemi, atklājis, ka likumīgajiem atguvējiem paredzēto zemi Salaspils novada dome izpārdevusi citiem, vēsta laikraksts Latvijas Avīze.

Sākumā pašvaldība esot noraidījusi viņa lūgumu, jo neesot pierādīta radniecība ar bijušo zemes īpašnieci. Kad pēc gadu ilgas pierādījumu meklēšanas un iesniegumu rakstīšanas Centrālā zemes komisija atzinusi mantošanas tiesības, pašvaldība aizbildinājusies, ka tās rīcībā vairs neesot zemes, kuru varētu atdot viņam mantojamās zemes vietā.

2007. gada 14. februārī pašvaldība paziņojusi prasītājam, ka novadā esot atlicis tikai viens zemes gabals, kas bijis ieskaitīts valstij piekrītošajās brīvajās zemēs. Bet, kamēr A. Bundzenieks racies arhīvos, lai pierādītu radniecību un īpašuma tiesības, tikmēr arī šo pēdējo jau paņēmis cits pretendents. A. Bundzenieks prasījis pašvaldībā atdot viņam līdzvērtīgu zemi citur novada teritorijā, tāpēc ka radinieces zemes platībā uzbūvētas privātmājas.

A. Bundzenieks sācis interesēties, vai patiešām pašvaldībā nav brīvas zemes. Kā drīz atklājis, 2007. gada augustā – pusgadu pēc viņa atraidītā lūguma pašvaldībai par līdzvērtīgas zemes piešķiršanu – Salaspils novada dome piedāvājusi izsolēs četrus zemes gabalus ap 16 hektāru kopplatībā. Spriežot pēc publikācijām Latvijas Vēstnesī, piedāvātie zemes gabali bijuši vērtīgi. Piemēram, 9,4 hektāru zemes īpašumam Kalngali izsoles sākumcena bijusi noteikta 186 000 latu. Citiem tā sasniegusi pat 400 000 latu.

A. Bundzenieks Rīgas tiesas apgabala prokuratūrā lūdzis pārbaudīt Salaspils novada domes veiktos darījumus. Pārbaudē Rīgas tiesas apgabala prokurore Evija Daugule atzinusi, ka novada domes rīcība ar zemes īpašumu Kalngali visdrīzāk bijusi nelikumīga.

Kā prokuratūras pārbaudēs atklājies, šī nav vienīgā iespējamā nelikumība, kas pieļauta Salaspils novada domē. Rīgas tiesas apgabala prokuratūra apstiprinājusi arī Bundzenieka aizdomas par citiem iespējamiem likumpārkāpumiem zemes reformas īstenošanā Salaspils novada domē. Prokuratūra uzsākusi kriminālprocesu, piemēram, par zemes īpašumu Smaidas. Savukārt par zemes gabaliem Gaismas ielā 20/1, 20/2 un 22/1 prokuratūra nosūtījusi Rīgas apgabaltiesai prasības pieteikumus par Salaspils novada pašvaldības īpašuma tiesību dzēšanu no zemesgrāmatas.

A. Bundzenieks esot pārliecināts, ka šie nav vienīgie gadījumi, kā pašvaldībās izrīkojas ar vērtīgiem zemes gabaliem. Viņaprāt, tā ir labi izveidota sistēma. Tā kā Salaspils zemes īpašumi atrodas tuvu Rīgai, ar labiem ceļiem un citu labiekārtojumu, aizbildinoties ar nepieciešamību paturēt zemi likumā noteiktajam pienākumam – «pašvaldību funkciju veikšanai», pašvaldība nevis nodod šīs brīvās zemes kompensējamo zemju fondam, bet uz sava vārda reģistrē zemesgrāmatā un pārdod izsolēs. «Mantinieki un ļaudis, kuriem savulaik zaudētās zemes vietā jāatdod līdzvērtīga zeme, spiesti izvēlēties no tā, kas palicis pāri, – zemes strēmeles, atgriezumus dažādās vietās, kurus nekā nevar izmantot un kurus patiesībā nevajag nevienam,» sacījis A. Bundzenieks.

Salaspils novada domes deputāts, bijušais domes priekšsēdētājs Juris Putniņš pārmetumus noraidījis.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds