Kooperatīvu asociācija sūdzas Eiropai par konkurences uzrauga rīcību

2011. gada 08. decembris plkst. 11:22
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) nosūtījusi vēstuli vadošajām Eiropas institūcijām informējot par Latvijas Konkurences padomes vēršanos pret Latvijas piena kooperatīviem un aicina Eiropas Komisijas institūcijas skaidrot  Latvijas Konkurences padomei  kooperācijas būtību ES.

Vēstule nosūtīta Eiropas Komisijas prezidentam Žozē Manuelam Barrozo, Eiropas Savienības Lauksaimniecības komisāram Dačianam Čološam, EK Konkurences komisāram Hoakinam Almunjam, COPA/COGECA ģenerālsekretāram Pekam Pesonenam, COGECA prezidentam Paolo Bruni. Savā vēstulē LLKA vērš amatpersonu uzmanību uz Latvijas Konkurences padomes (KP) aktivitātēm, kas vērstas pret triju Latvijas lauksaimniecības kooperatīvu apvienošanos ar mērķi stiprināt zemnieku ražotāju grupu pozīcijas kopējā tirdzniecības ķēdē, un lūdz skaidrojumu par Latvijas Konkurences padomes darbības atbilstību ES lauksaimniecības politikas pamatprincipiem un konkurētspējas stiprināšanas pamatprincipiem.

Par iemeslu vēstulei ir KP ierosinātā lieta par it kā aizliegtu vienošanos starp trijiem zemnieku piena kooperatīviem, kuras ietvaros kopīgi tiek pārdots zemnieku saražotais piens. KP, pamatojoties uz tiesas lēmumu, policijas klātbūtnē bez iepriekšēja brīdinājuma ir iekļuvusi kooperatīvu Trikāta KS, Dzēse un Piena partneri KS telpās, veikusi piespiedu pārmeklēšanu un izņēmusi vairākus dokumentus, informē Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) projektu vadītāja Ilze Meržvinska. Šie trīs kooperatīvi 2010.gada augustā apvienojās piena pārstrādes rūpnīcas būvniecībai, izveidojot SIA Latvijas piens. Būvēt zemniekiem piederošu piena pārstrādes rūpnīcu kooperatīvi izlēma, ņemot vērā 2007. – 2009.gada piena krīzes pieredzi, kad Latvijas ietekmīgie piena pārstrādes uzņēmumi ne tikai būtiski samazināja iepirkuma cenas, bet pat atteicās no piena iepirkšanas, atstājot daudzas zemnieku saimniecības bez ienākuma avota.

LLKA uzsver, ka triju kooperatīvu, kas apvieno kopskaitā ap 600 zemnieku saimniecību, tirgus daļa Latvijā šobrīd nav dominējoša un nepārsniedz 15% no Latvijā pārstrādei iepirktā piena apjoma. Kooperatīvu rīcība, apvienojoties savu ekonomisko interešu aizstāvībai, ar mērķi sava piena pārstrādes projekta īstenošana, ir atbilstoša ES Kopējās lauksaimniecības politikas principiem stiprināt zemnieku pozīcijas kopējā tirdzniecības ķēdē. LLKA uzskata, ka šobrīd Latvijas KP rīcība, kas vērsta pret zemnieku kooperatīvu apvienošanos kopīgu projektu realizācijai, liek šķēršļus kooperācijas attīstībai Latvijā un nopietni apdraud zemniekiem piederošas pārstrādes rūpnīcas projekta īstenošanu.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām