Krūmmellenes – labi pieprasītas

2018. gada 16. jūlijs plkst. 8:04
Autors: Sandra Dieziņa
Dalies ar šo rakstu

Pēdējos desmit gados krūmmelleņu platības Latvijā pieckāršojušās, tām paredz labu potenciālu, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Krūmmelleņu platības jau sasniegušas teju 300 ha, un tas ir piecas reizes vairāk nekā 2008. gadā, kad tās audzēja 54 ha platībā. Visvairāk krūmmellenes audzē Jelgavas, Alūksnes, Lielvārdes, Kocēnu, Apes un Ogres novados. Pēdējos gados zemnieki aktīvi pievēršas to audzēšanai, taču ir jārēķinās, ka tas prasa nopietnas investīcijas.

Rentabla oga

Apes novada Gaujienas pagastā jau vairāk nekā 20 gadus aktīvi saimnieko Gundega Sauškina (SIA Very Berry), audzējot lielogu dzērvenes, krūmmellenes, zemenes un citas ogas. «Mēs joprojām mācāmies, arī Latvijas Lauksaimniecības universitāte mācās kopā ar mums, un situācija ar ražību lēnām uzlabojas,» teic uzņēmēja. Taču joprojām ir daudz nezināmo – gan augsnes sastāvs, gan mainīgie laikapstākļi, kas ir viens no lielākajiem riskiem lauksaimniecībā.

Krūmmelleņu platības pieaug, un tam ir vairāki iemesli. «Krūmmellenes un dzērvenes ir ļoti rentablas ogas. Cilvēki saprot, ka ar tām var pelnīt. Melleņoga ir ļoti iemīļota un patērēta. Ja zemenes un avenes ir nedaudz paskābas, mellenes var ļoti daudz apēst, turklāt tās garšo arī maziem bērniem,» stāsta uzņēmēja. Tiesa, kaut arī liekas, ka tās ir viegli izaudzēt, taču tā nav. Vislielākās investīcijas prasa laistīšanas iekārtas, kas ir viens no obligātiem priekšnosacījumiem ogu audzēšanā. G. Sauškina aplēsusi, kas viņas saimniekošanas laikā laistīšanas iekārtas sadārdzinājušās trīs reizes. Jāatgādina, ka laistīšana palīdz laikā, kad ogu stādījumus skar salnas.

Redz perspektīvu

Very Berry vadītāja šo nozari uzskata par perspektīvu un saredz tai labu nākotni. «Ja iemācīsimies ražību vēl celt, būs labi,» viņa uzsver. Verry Berry tuvumā ir Igaunija, kur atrasti labi ogu pircēji. Pagājušajā gadā krūmmelleņu krūmi vai lūza no ogām un alūksniešiem izdevās novākt ap 30 tonnām ogu.

Visu rakstu Krūmmellenes – labi pieprasītas lasiet 16. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.


TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ:

Rāmkalni: japāņiem vajag tikai Latvijas dzērvenes
Cidoniju audzēšanas bums
Mana pieredze: Lēpēs pieradina netradicionālo
Sākam biznesu: «Tā lieta iet»

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi