Ražošana

Laba vilkme mēbeļniekiem

Māris Ķirsons, 01.10.2015

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas apmēbelēšana, lielāki pārdošanas apjomi pašu mājās un ārvalstīs ļāvuši mēbeļu ražotājiem kāpināt ieņēmumus, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

To liecina apkopotie dati par 24 lielākajiem mēbeļu un to detaļu ražotājiem 2014. gadā. Neto apgrozījuma kāpumu uzrāda vairums komersantu, kaut gan ir daļa uzņēmumu, kuriem pērn salīdzinājumā ar 2013. gadu tas ir krities. Būtisku neto apgrozījuma palielinājumu turpina demonstrēt SIA Avoti SWF, SIA Daiļrade koks, SIA Kvist. Neto apgrozījuma kritums ir tikai dažiem no nozares lielākajiem spēlētājiem.

Vairāku faktoru summa

«Vairāku faktoru summārais efekts,» mēbeļu ražotāju veiksmīgā pērnā gada recepti izskaidro asociācijas Latvijas mēbeles prezidents un SIA Pinus GB valdes priekšsēdētājs Aivars Einauss. Katram ražotājam ir sava panākumu recepte. «Vienai grupai ražotāju veiksmes pamatā ir viens liels pasūtītājs, citiem – iekšējā tirgus atdzīvošanās, vēl citiem – jauni ārvalstu pircēji vai arī esošo pircēju lielāki pasūtījumu apjomi,» stāsta A. Einauss.

Viens no neto apgrozījuma pieauguma iemesliem ir to ražotņu iedarbināšana, kuras vairākus gadus pirms tam bijušas dīkstāvē. «Liekti līmēto mēbeļu un to detaļu ražotnēs Mālpilī un Tukumā pērn notikusi samērā strauja ražošanas apjomu kāpināšana, kas līdzi nesusi arī neto apgrozījuma pieaugumu,» norāda A. Einauss. Priecē cita uzņēmumu grupa – izaugsmi rādošie nelielie uzņēmumi, kuri dažu gadu laikā ir radušies burtiski tukšā vietā. «Nevar noliegt, ka pērn tika novērots mēbeļu realizācijas apjomu pieaugums arī pašmāju tirgū, kas pozitīvi ietekmēja vietējos ražotājus, kaut gan ir mēbeles, kuras Latvijā neražo un tiek importētas,» skaidro asociācijas vadītājs. Līdzās jaunajai Nacionālās bibliotēkas ēkai mēbeles tikušas piegādātas arī mācību iestādēm.

Visu rakstu Laba vilkme mēbeļniekiem lasiet 1. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.