Citas ziņas

Lai bremzētu iedzīvotāju aizplūšanu no laukiem uz Pierīgu, rosina īstenot «gudras saraušanās» pieeju

LETA, 07.09.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Viens no izaicinājumiem turpmākajos gados Latvijā būs lauku reģionu iedzīvotāju pārcelšanās uz Pierīgu. Lai to bremzētu, Pārresoru koordinācijas centra (PKC) eksperti rosina īstenot «gudras saraušanās» pieeju.

PKC sagatavotajā Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas līdz 2030.gadam, Nacionālā attīstības plāna 2014.-2020.gadam un Deklarācijas par Laimdotas Straujumas (V) vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanas uzraudzības ziņojumā norādīts, ka sociālekonomiskās atšķirības starp reģioniem turpinās palielināties.

Prognozējot, ka iedzīvotāju skaits pieaugs vien Pierīgā un pārējos reģionos turpinās samazināties, jāīsteno «gudras saraušanās» pieeja. Tas nozīmē, ka ir jāmeklē risinājumi, kā samazināt infrastruktūras uzturēšanas izmaksas, un jāveido inovatīvas pieejas pakalpojumu nodrošināšanai, tostarp pašvaldībām vienojoties savā starpā un sadarbojoties ar privāto sektoru. Eksperti iesaka publisko pakalpojumu sniegšanu plānot, ņemot vērā iedzīvotāju ikdienas pārvietošanos un objektu sasniedzamību noteiktā laika posmā, nevis ievērojot administratīvās robežas. Arī sabiedriskā transporta pakalpojumi būtu jāorganizē, pašvaldībām sadarbojoties un dalot kopējās izmaksas.

Lai mazinātu iedzīvotāju motivāciju pamest reģionus, ir jāstiprina reģionu ekonomika, atbalstot ražošanas un pakalpojumu nozares attīstību, jāmazina reģionu atkarība no primāro nozaru ražošanas, kurās darbvietu skaits līdz ar produktivitātes pieaugumu samazinās. Eksperti iesaka radīt iespējas reģionu iedzīvotājiem atrast darbu un mājokli Latvijas lielākajās pilsētās, tādējādi saglabājot apdzīvotību reģionos.

Novērtējot līdzšinējo ekonomisko aktivitāti reģionos, eksperti visaugstāko vērtējumu devuši Latgalei, piešķirot divus punktus, kas ir augstākais vērtējums. Tas nozīmē, ka attīstības tendences ir apsteidzošas. Kurzemei, Vidzemei un Zemgalei ir piešķirts apmierinošs vērtējums jeb katram reģionam pa vienam punktam. Rīgas plānošanas reģiona ekonomiskā aktivitāte novērtēta kā vāja, kas nozīmē, ka progress virzībā uz stratēģisko mērķi būtiski atpaliek no vēlamā.

Komentāri

Pievienot komentāru