Saldo tēma

Lai nekļūdītos transfertcenu regulējuma jaunajās niansēs

Dienas Bizness, 09.05.2013

ZAB Sorainen vecākā nodokļu menedžere Ilze Berga

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šogad stājās spēkā grozījumi likumā «Par nodokļiem un nodevām», kas ievieš jaunas normas attiecībā uz darījumiem ar saistītajām personām. Tajā skaitā tika ieviesta prasība par transfertcenu (TC) dokumentu, kas kalpo kā pierādījums, ka darījumos ar saistītajām pusēm piemērotas tirgus cenas.

Transfertcenu dokumentācijas prasības attiecas uz komersantiem, kuru gada apgrozījums pārsniedz vienu miljonu latu un darījuma summa ar noteiktiem darījumu partneriem pārsniedz 10 tūkst. Ls.

Tomēr jāatceras, ka prasības par atsevišķu darījumu tirgus cenām pastāvējušas Latvijas tiesību aktos jau iepriekš. «Tāpēc jau šobrīd varam ne tikai informēt par jaunumiem likumdošanā, bet arī padalīties ar savu pieredzi par nereti pieļautām nodokļu maksātāju kļūdām, kas paaugstina risku, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) audita laikā var koriģēt saistīto pušu darījumu cenas nodokļu aprēķina vajadzībām,» norāda ZAB Sorainen vecākā nodokļu menedžere Ilze Berga.

Viņa skaidro, ka no 2013.gada likumā iekļauta norma, kas ļauj VID nodokļu audita ietvaros pārbaudīt transfertcenu atbilstību tirgus līmenim un labot ar nodokli apliekamo ienākumu piecu gadu laikā pēc tiesību aktos noteiktā nodokļa maksāšanas termiņa. Attiecībā uz pārējiem UIN likumā paredzētajiem darījumiem, kuros jāpiemēro tirgus cenas, saglabājas triju gadu auditēšanas termiņš.

Vislielāko ažiotāžu izraisījušas likumā iekļautās tā sauktās transfertcenu dokumentācijas prasības. UIN likumā normas par darījumiem ar saistītajām personām ir bijušas kopš 1995.gada, un no 2006.gada Ministru Kabineta noteikumos noteiktas piecas tirgus līmeņa cenu noteikšanas metodes un faktori, kas jāņem vērā, piemērojot šīs metodes.

Turpmāk likumā iekļauta prasība, ka komersantiem, kuru gada apgrozījums pārsniedz vienu miljonu latu un darījuma summa ar noteiktiem darījumu partneriem pārsniedz 10 tūkst. Ls, jāsagatavo šo darījumu cenu atbilstības tirgus cenām pamatojošs dokuments, kurā jāiekļauj noteikta informācija.

«Šeit jāņem vērā, ka dokumentācija jāsagatavo ne tikai par cenām darījumos ar saistītām ārvalstu komercsabiedrībām (transfertcenām), bet arī par cenām darījumos ar visiem iepriekš uzskaitītajiem UIN likuma 12. pantā noteiktajiem darījumu partneriem,» norāda I.Berga.

Viņa arī piebilst, ka no šī gada nodokļu maksātājiem, kuru apgrozījums pārsniedz vienu miljonu latu gadā, ir iespēja noslēgt vienošanos ar VID par darījuma ar saistīto ārvalstu komercsabiedrību tirgus cenas noteikšanu (angliski – advance pricing agreement (APA)), ja šī darījuma vērtība pārsniedz vienu miljonu latu gadā. Tad, ja nodokļa maksātājs ir noteicis un piemērojis tirgus cenas saskaņā ar vienošanos, VID audita gadījumā nevar pārskatīt un precizēt šāda darījuma transfertcenas nodokļu aprēķina vajadzībām.

Komentāri

Pievienot komentāru