Laikraksts: Brexit Dombrovskim dos lielu ietekmi pār bankām 

No nākamā mēneša Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis pārņems arī Eiropas Savienības (ES) finanšu pakalpojumu komisāra pienākumus, jo pēc britu referenduma par izstāšanos no ES par atkāpšanos no amata paziņojis līdzšinējais komisārs Džonatans Hils no Lielbritānijas.

LETA, 01.7.2016

Lai kādas būtu turpmākās Lielbritānijas attiecības ar ES, Dombrovskis būs viens no nozīmīgākajiem noteikumu pieņēmējiem attiecībā uz Londonas finanšu centru Sitiju, uzsver britu laikraksts Financial Times.

Pamatojums tam ir tāds, ka ES amatpersonu un Sitijas pārstāvju ieskatā daudzi ES noteikumi Lielbritānijā paliks spēkā arī pēc jaunās bloka un Lielbritānijas vienošanās noslēgšanas. Tikmēr Lielbritānijas bankām jāņem vērā visi jaunie ES noteikumi, ja tās cer veikt darbību bloka teritorijā.

Ja vien Lielbritānija nav gatava nodedzināt visus likumdošanas tiltus uz vienoto tirgu, Dombrovskis un viņa komisija, domājams, joprojām būs galvenie likumdevēji Sitijai, uzsvēra juridiskās kompānijas "Clifford Chance" finanšu noteikumu jurists Saimons Glīsons.

Financial Times raksta, ka vairāki Sitijas baņķieri atzinuši, ka pirms Hila demisijas paziņojuma nekad pat nebija dzirdējuši par Dombrovski.

Laikraksts norāda, ka Dombrovskim uzņemties jaunus pienākumus nemierīgos laikos nav nekas jauns. 2009.gadā viņš uzņēmās vadīt Latvijas valdību ekonomiskās lejupslīdes un pieaugoša bezdarba apstākļos.

Vienotību pārstāvošais Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Krišjānis Kariņš uzsvēra Financial Times, ka konkurenti toreiz pakāpušies malā un atdevuši Dombrovskim karstu kartupeli - virzot Latviju cauri sāpīgai taupības pasākumu programmai. Dombrovskis pats ir izteicies, ka "viņš tika lūgts pacelt pie viņa kājām novesto varu.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Plāns bija, ka Dombrovskis to darīs, pieņems Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) aizdevumus, tiks par to ienīsts un tad vīri atkal pārņems kontroli, sacīja Kariņš.

Tomēr Dombrovskim izdevies panākt ekonomisko atgūšanos, uzvarēt vēlēšanās un kļūt visilgāk pie varas esošo premjerministru kopš neatkarības atjaunošanas.

Bijušie kolēģi atzīst, ka viņa mierīgais, tehnokrātiskais stils bija labi piemērots nemierīgajos laikos, kad viņš pārņēma varu.

Kamēr viņa atbalstītāji slavē viņu kā mierīgu līderi, ar kura vienkāršību tauta var asociēties, daži politiskie konkurenti tā nedomā.

EP deputāte no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Iveta Grigule Dombrovski raksturo kā ļoti jauku, piebilstot, ka viņš nebūs cilvēks, kas pieņems drosmīgus un smagus lēmumus.

Grigule uzsvēra, ka Dombrovskis savos lēmumos vienkārši esot pildījis SVF un ES diktātus un viņš cenšas panākt kompromisus, nevis vadīt.

Amatpersonas, kas strādājušas kopā ar Dombrovski, noliedz šādu novērtējumu, norādot, ka viņš pretojies nozīmīgām SVF prasībām, piemēram, pensiju jautājumā.

Financial Times raksta, ka Dombrovskis ir izteikts ekonomiskās disciplīnas piekritējs, kurš uzskata, ka eirozonas valstīm ir jāievēro ES parāda un deficīta noteikumi.

Laikraksts uzsver, ka tas radījis zināmu cīņu komisijā ar saudzīgāk noskaņoto ekonomikas un monetāro lietu komisāru Pjēru Moskovisī un EK prezidentu Žanu Klodu Junkeru.

Sitijas lobisti tagad vēlas zināt, kā Dombrovska piedzīvotais ar ekonomisko krīzi ietekmēs viņa uzskatus par finanšu noteikumiem un vai viņš turpinās Hila darba kārtību, kas uzsver nepieciešamību veicināt investīcijas, tostarp padarot noteikumus proporcionālākus.

Viens no Dombrovska darba nozīmīgākajiem uzdevumiem ir ES noteikumu ieviešana, lai novērstu pārmērīgi lielu banku parādīšanos, kuras krīzes situācijās ir obligāti jāglābj, norāda Financial Times.

Dažas ES amatpersonas norādījušas uz vienu iespējamu izmaiņu Briseles pozīcijā. Domājams, ka līdzšinējā divkāršā pieeja finanšu pakalpojumu regulēšanā - vieni noteikumi vienotā tirgus valstīm un citi noteikumi eirozonai - pakāpeniski saplūdīs. ES amatpersonas prognozē lielāku spiedienu uz ārpus eirozonas esošajām valstīm brīvprātīgi pieņemt eirozonas banku savienību.

Kariņš Financial Times uzsvēra, ka Dombrovskis ir vienotā tirgus liberālās ekonomikas atbalstītājs, līdzīgi kā Hils. 

Tevi varētu interesēt

Lielbritānijas referendums izvērtās par ļaunu joku pašiem tā organizētājiem....

Finanšu tirgu kritums, ko izraisījis Lielbritānijas vēlētāju lēmums izstāties no Eiropas...

Ir teiciens, ka investoriem nepatīk neskaidrība, bet viņi vienkārši necieš pārsteigumus...

Brexit radītais satraukums biržās sāk pierimt, tomēr slikti ekonomikas un kompāniju peļņas...

Lielbritānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns otrdien brīdinājis, ka pēc nobalsošanas...

Nepalaid garām

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Uzņēmēju kritizētais un Satversmes tiesā (ST) apstrīdētais solidaritātes nodoklis tiks pārskatīts...

Latvijas iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā no 18 līdz 55 gadiem salīdzinoši visbiežāk...

Saistībā ar traģiskajiem notikumiem Stambulā, kā arī citiem nesen notikušajiem teroraktiem,...

Pēc Latvijas lielākās uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK)...

SIA Ventspils nafta termināls (VNT) neatbalsta šī gada 16. jūnijā Saeimā pieņemtos...

Dažu dienu laikā AAS Gjensidige Baltic izskatījusi un pieņēmusi lēmumu trešdaļā atlīdzības...

Lai novērstu infrastruktūras pārrāvumus pilsētās un radītu alternatīvu maršrutu tranzīta...

Apdrošināšanas sabiedrība Balta (PZU grupa) saņēmusi atlīdzības pieteikumu no Latvijas...

Lai iedzīvotājiem atvieglotu pāreju no kodu kartēm uz drošākām internetbankas autorizācijas...

Carnikavas novada dome ir pieņēmusi lēmumu 2017.gadā iedzīvotājiem piemērot nekustamā īpašuma...