Lašu cenu pieaugums nedomā stāties 

Lielais pieprasījums un ierobežotais piedāvājums lašu cenu dzen debesīs, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Jānis Šķupelis, 31.05.2018

Foto: Sipa USA/Scanpix/LETA

Aplūkojot tendences pārtikas izejvielu tirgū, redzams, ka pasaulē aug pieprasījums pēc veselīgākiem produktiem un jūras veltēm. Tas pēdējo gadu laikā rezultējies ar straujāku lašu gaļas vērtības palielināšanos. Turklāt šogad uzņemtais lašu cenu kurss, ierobežotās piegādes un milzīgais pieprasījums liecina, ka šāda tendence šajā tirgū var būt noturīga.

Kopš gada sākuma Norvēģijas lašu cenu raksturojošā NASDAQ Salmon indeksa vērtība ir pieaugusi jau vairāk nekā par 40%. Vēl pagājušā gada otrajā pusē bija vērojams lašu cenas kritums, jo bija cerības, ka augs piedāvājums. «Bija paredzējumi, ka tas (lašu piedāvājums) atveseļosies, bet tas tā nenotika. Rezultātā tirgus cenas ir pie jauniem rekordiem. Viss gan nav tikai slikti. Vasara Eiropā un ASV ir grilēšanas sezona, kas nozīmē, ka cilvēki cep gaļu un mēdz mazināt zivju patēriņu,» piebilst Nīderlandes finanšu iestādes Rabobank izejvielu analītiķi. Tiek skaidrots, ka lašu gaļas patēriņš arvien lielākā mērā ar veselīgu dzīvesveidu tiek saistīts tādās valstīs kā Ķīna un Brazīlija. Tas savukārt nozīmē to, ka uz ierobežota piedāvājuma fona ir milzīgs pieprasījums pēc šāda produkta.

Pieejamie dati liecina, ka šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn par 51% audzis Krievijas pieprasījums pēc lašiem.

Visu rakstu Lašu cenu pieaugums nedomā stāties lasiet 31. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums