Enerģētika

Latvijā aizvadītajā nedēļā saražots par 12% vairāk elektroenerģijas nekā patērēts

Dienas Bizness, 29.01.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Aizvadītajā nedēļā Baltijas valstīs elektroenerģijas spot cenas Nord Pool biržā pieaugušas par 11 % līdz vidējai nedēļas cenai reģionā 43,75 EUR/MWh, informē AS Latvenergo.

Visstraujākais cenu kāpums bija vērojams Igaunijā – par 13 % līdz 43,63 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā cenas pieauga nepilnu 10 % apmērā līdz attiecīgi 43,78 EUR/MWh Latvijā un 43,83 EUR/MWh Lietuvā.

Cenu virzību nedēļas sākumā joprojām turpināja ietekmēt NordBalt starpsavienojuma atslēgums, tam atgriežoties operatīvajā darbībā 22. janvāra izskaņā. Igaunijā savukārt nedēļas gaitā novērojām atslēgumus vairākās spēkstacijās – tādējādi iestājās straujš elektroenerģijas izstrādes kritums un palielinājās nepieciešamība pēc elektroenerģijas importa.

Līdz ar strauju laikapstākļu maiņu nedēļas otrajā pusē arī kopējais patēriņš nedēļas griezumā piedzīvoja kritumu – par nepilniem 3 % līdz 610 GWh. Starp valstīm straujākais kritums Igaunijā – par 6 % līdz 189 GWh, Latvijā samazinājums nepilnu 2 % apmērā līdz 160 GWh, bet Lietuvā nepilna procenta apmērā līdz 261 GWh.

Arī izstrādes apjoms aizvadītajā nedēļā samazinājies, sasniedzot 455 GWh, kas ir par 14 % mazāks apjoms nekā nedēļu iepriekš. Strauji samazinājies ražošanas apjoms Igaunijā – 28 % apmērā līdz 184 GWh, Latvijā kritums 2 % apmērā līdz 180 GWh, bet Lietuvā kāpums 11 % apmērā līdz 81 GWh. Latvijā jau atkal varējām novērot elektroenerģijas izstrādes kāpumu Rīgas TEC, kur aizvadītajā nedēļā saražotas 72 GWh elektroenerģijas (+8 %).

Tādējādi Latvijā aizvadītajā nedēļā uzrādīta labākā elektroenerģijas izstrādes un patēriņa bilance, saražojot par 12 % vairāk elektroenerģijas nekā patērēts. Igaunijā tika saražots par 2 % vairāk, bet Lietuvā izstrāde spēja nodrošināt vien 31 % no vietējā elektroenerģijas patēriņa, pārējo apjomu importējot. Baltijas valstu reģionā kopumā arī novērots kritums, jo izstrādes apjoms pagājušajā nedēļā bija 74 % attiecībā pret patērēto.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cena Baltijas valstīs augusi

Žanete Hāka, 27.11.2017

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cenas Nord Pool biržas tirdzniecības reģionā turpinājušas pieaugt, tajā skaitā arī Baltijas valstīs, informē AS Latvenergo.

Visstraujākais kāpums fiksēts Igaunijā – par 6 % līdz 34,99 EUR/MWh, Lietuvā tās cena pieaugusi 4 % apmērā līdz 37,82 EUR/MWh, Latvijā 5 % kāpums līdz 36,17 EUR/MWh. Cenas kāpumu Nord Pool reģionā kopumā galvenokārt ietekmējis augošais patēriņš, toties izstrādes apjoma pieaugums bijis mērenāks, to sekmēja zemāks nokrišņu apjoms un negaidīts ievērojamas atomstacijas atslēgums Zviedrijā. Baltijas reģionā savukārt cenas pieaugumu būtiski veicināja arī nedēļas lielāko daļu spēkā esošais NordBalt starpsavienojuma atslēgums, kas sākās jau 15. novembrī.

Baltijas valstīs līdzīgi kā visā Nord Pool reģionā kopumā arī ir novērojama pieaugoša patēriņa tendence. Kopējais valstīs patērētais apjoms paaugstinājies par nepilniem 2 % līdz 545 GWh – tas ir augstākais nedēļas rādītājs kopš šī gada februārī novērotā. Latvijā gan patēriņa apjoms saglabājies aptuveni 148 GWh apjomā, bet kaimiņvalstīs novēroti pieaugumi – Igaunijā par 3 % līdz 181 GWh, Lietuvā 1 % apmērā līdz 216 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas Baltijā pieaugušas par vidēji 7%

Rūta Lapiņa, 18.12.2017

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Pēc strauja cenu krituma pirmajā pilnajā decembra nedēļā pagājušajā nedēļā cenas uzrādījušas pieaugumu – Baltijas valstīs vidējais kāpums 7 % apmērā līdz 34,75 EUR/MWh, informē Latvijas energokompānijas «Latvenergo» preses sekretāre Ivita Bidere.

Visstraujāk cena pieaugusi Lietuvā, kur vērojams kāpums 9 % apmērā līdz 35,25 EUR/MWh, Latvijā 7 % kāpums līdz 34,67 EUR/MWh, bet Igaunijā kāpums 6 % apmērā līdz 34,33 EUR/MWh. Cenu pieaugumu varēja novērot visā Nord Pool reģionā, kam galvenokārt pamatā esot zemāks vēja apjoms un nokrišņu daudzums pret iepriekšējo nedēļu un līdz ar to zemāks izstrādātais apjoms no atjaunīgajiem energoresursiem.

Arī kopējais patēriņa apjoms aizvadītajā nedēļā Nord Pool biržā turpinājis pieaugt, uzrādot ievērojamu 5 % kāpumu.

Energokompānija atzīmē, ka patēriņa pusē Baltijas valstīs savukārt turpinās mērens pieauguma temps, kopumā pieaugot 1% apmērā līdz nepilnām 561 GWh elektroenerģijas. Igaunijā patēriņš pieaudzis visstraujāk – par 2 % līdz 186 GWh. Latvijā savukārt kāpums nepilna procenta apmērā līdz 155 GWh, bet Lietuvā patēriņa apjoms saglabājies ap 220 GWh atzīmi.Straujāk audzis izstrādātās elektroenerģijas apjoms – reģionā kopumā par 9 % līdz 435 GWh. Lietuvā elektroenerģijas izstrādei kāpums 6 % apmērā līdz 59 GWh, bet Igaunijā par nepilniem 11 % līdz 198 GWh. Latvijā savukārt pieaugums 8 % apmērā līdz 178 GWh – būtiska loma pieaugumā tieši Rīgas TEC darbībai, palielinot saražotās elektroenerģijas apjomu par 66 % pret iepriekšējo nedēļu – līdz 37 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas Latvijā samazinājušās par nepilniem 5%

Rūta Lapiņa, 27.12.2017

Foto: Zane Bitere/ LETA

Jaunākais izdevums

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cena uzrādīja kritumu Latvijā un Igaunijā, savukārt Lietuvā bija vērojams cenu kāpums. Latvijā elektroenerģijas cenai nepilnu 5 % kritums līdz 33,05 EUR/MWh, Igaunijā kritums 6 % apmērā līdz 32,25 EUR/MWh, bet Lietuvā cena paaugstinājās nepilnu 2 % apmērā līdz 35,84 EUR/MWh, informē Latvijas energokompānija «Latvenergo».

Arī lielākajā daļā «Nord Pool» tirdzniecības apgabalu novērots elektroenerģijas cenu kritums, kas galvenokārt saistīts ar brīvdienu perioda tuvošanos un sarūkošo elektroenerģijas pieprasījuma apjomu, toties ražošanas apjoms saglabājās teju nemainīgs. Arī nokrišņu un vēja apjoms bijis salīdzinoši augsts, tas veicinājis izstrādes apjoma pieaugumu hidroelektrostacijās un vēja stacijās.

«Latvenergo» atzīmē, ka Baltijas reģiona kontekstā īslaicīgu atslēgumu nedēļas vidū piedzīvoja Lietuvas un Zviedrijas jeb «NordBalt» starpsavienojums, tomēr darbība jau pēc nepilnām divām stundām tika atjaunota. Nedēļas gaitā tika samazināta elektroenerģijas pārvadei pieejamā kapacitāte «LitPol» starpsavienojumā starp Lietuvu un Poliju.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas vērā ņemami sarukušas

Rūta Lapiņa, 02.01.2018

Foto: Ieva Čīka/ LETA

Jaunākais izdevums

2017. gada noslēdzošajā nedēļā elektroenerģijas cenas sarukušas viscaur Baltijā – Latvijā un Lietuvā straujākie cenu kritumi attiecīgi 13 % un nepilnu 20 % apmērā līdz vienādam cenu līmenim 28,77 EUR/MWh, bet Igaunijā kritums 11 % apmērā līdz 28,69 EUR/MWh cenu līmenim, informē Latvijas energokompānija «Latvenergo».

«Krituma pamatā gada nogalei raksturīgais svētku periods un ar to saistītais elektroenerģijas pieprasījuma kritums, ko varējām novērot arī viscaur «Nord Pool» biržas tirdzniecības reģionā,» norāda «Latvenergo».

Patēriņa apjoms aizvadītajā nedēļā Baltijas valstīs kopumā samazinājās par 10 % līdz 496 GWh. Latvijā un Igaunijā patēriņa apjomi samazinājās par 11 %, respektīvi, līdz 135 GWh Latvijā un 161 GWh Igaunijā. Lietuvā savukārt kritums 8 % apmērā līdz 200 GWh. Izstrādes ziņā toties bijušas atšķirīgas tendences – Igaunijā novērots kritums 9 % apmērā līdz 185 GWh, bet Latvijā un Lietuvā fiksēti kāpumi – Latvijā 1 % apmērā līdz 160 GWh, bet Lietuvā 29 % apmērā līdz 60 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Latvenergo: Turpmāk elektroenerģijas cenu Latvijā vairāk ietekmēs faktori Skandināvijā

Rūta Lapiņa, 19.01.2018

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Šobrīd Latvijas elektroenerģijas cenas ir kļuvušas ļoti tuvas Skandināvijas elektroenerģijas cenām, tādējādi noslēdzot cenu izlīdzināšanās periodu reģionā. Turpmāk Latvijas elektroenerģijas cenu vairāk ietekmēs tieši faktori Skandināvijā, tai kļūstot dinamiskākai, informē Latvijas energokompānijas «Latvenergo» preses sekretāre Ivita Bidere.

«Cenu izlīdzināšanās ar Skandināviju stiprina Latvijas konkurētspēju. Salīdzinoši, ja 2015. gadā atšķirība starp Somijas un Latvijas elektroenerģijas cenām bija aptuveni 40 %, tad 2017. gadā šī starpība ir sarukusi līdz 5 %. Tādējādi tas ir pozitīvs devums Latvijas tautsaimniecībai, palielinot to energointensīvo uzņēmumu konkurētspēju, kuriem elektroenerģija ir būtisks ražošanas resurss,» atzīmē AS «Latvenergo» Elektroenerģijas pārdošanas direktors Uldis Mucinieks.

«Vienlaicīgi jāuzsver, ka iepriekšējo gadu tendences var radīt maldīgu priekšstatu, ka elektroenerģijas cenas biržā katru gadu konstanti samazinās un tā tam vajadzētu turpināties,» turpina U. Mucinieks.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Latvijā pagājušajā nedēļā saražots par 9% vairāk elektroenerģijas nekā patērēts

Dienas Bizness, 05.02.2018

Foto: Freeimages

Jaunākais izdevums

Pagājušajā nedēļā Nord Pool biržas elektroenerģijas spot cenas samazinājās viscaur Baltijā par vidēji nepilniem 16 %, sasniedzot vidējo cenu reģionā 36,86 EUR/MWh apmērā, informē AS Latvenergo.

Arī starp valstīm cenas samazinājušās par aptuveni 16 % katrā, Igaunijā cenai pazeminoties līdz 36,63 EUR/MWh, Latvijā un Lietuvā līdz 36,98 EUR/MWh. Baltijas valstīs elektroenerģijas cenu kritumu veicināja NordBalt starpsavienojuma atgriešanās pilnā darba kapacitātē pēc darbības ierobežojumiem divas iepriekšējās nedēļas. Tāpat arī pieprasījuma apjoma kritums veicināja cenu samazināšanos.Samazinājuma tendence bija novērojama arī elektroenerģijas patēriņa ziņā – Baltijas valstīs kopumā sasniedzot 593 GWh, kas ir par 3 % mazāks apjoms nekā nedēļu iepriekš.

Visstraujāk patēriņa apjoms kritis Latvijā un Lietuvā – par nepilniem 4 % līdz attiecīgi 155 GWh Latvijā un 251 GWh Lietuvā. Igaunijā savukārt kritums 1 % apmērā līdz 187 GWh. Izstrādes apjoms Baltijas valstīs pretēji patēriņa apjomam pieaudzis nepilna viena procenta apmērā līdz 456 GWh – no tā Latvijā izstrādātas 168 GWh, Lietuvā 80 GWh, bet Igaunijā 208 GWh elektroenerģijas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas būtiski augušas

Rūta Lapiņa, 13.02.2018

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Elektroenerģijas cenas aizvadītajā nedēļā būtiski pieauga visos Nord Pool biržas tirdzniecības apgabalos, tajā skaitā Baltijas valstīs, informē Latvijas energokompānijas «Latvenergo» preses sekretāre Ivita Bidere.

Tostarp Lietuvā par vairāk nekā 16 % līdz 42,99 EUR/MWh, Igaunijā par vairāk nekā 13 % līdz 41,53 EUR/MWh, bet Latvijā elektroenerģijas cena paaugstinājās 16 % apmērā līdz 42,89 EUR/MWh.

Energokompānija skaidro, ka cenu būtiski ietekmēja patēriņa apjoma pieaugums visā Nord Pool reģionā laikā, kad izstrādes apjoma kāpums bija zemāks, ko noteica izstrādes kritums vēja stacijās Skandināvijā, kā arī nokrišņu apjoma saglabāšanās līmeņos zem normas.

Aizvadītajā nedēļā Baltijas valstīs pieaudzis patēriņa apjoms – par 4,7 % līdz 621 GWh. Visbūtiskākais kāpums reģistrēts Igaunijā – par 7 % līdz 200 GWh, Latvijā kāpums nepilnu 5 % apmērā līdz 162 GWh, bet Lietuvā – par 3 % līdz 259 GWh. Baltijas valstīs kopējais izstrādes apjoms uzrādīja kāpumu – par 2,8% līdz 469 GWh, no kurām Latvijā tika saražotas 163 GWh elektroenerģijas (būtiska loma tieši Rīgas TEC ar izstrādes kāpumu 21 % apmērā), Igaunijā 242 GWh, bet Lietuvā 64 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas Latvijā aizvadītajā nedēļā samazinājušās

Dienas Bizness, 19.02.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cenas Nord Pool biržas Latvijas tirdzniecības apgabalā būtiski samazinājušās – par nepilniem 11 % līdz 38,34 EUR/MWh, Igaunijā cena pazeminājās par 9 % līdz 37,87 EUR/MWh, bet Lietuvā arī nepilnu 11 % kritums līdz 38,34 EUR/MWh, informē AS Latvenergo.

Būtiska ietekme cenu virzībai Baltijā bija kopējai cenu dinamikai Nord Pool biržā, tām pazeminoties lielākajā daļā tirdzniecības apgabalu. Tam pamatā galvenokārt straujš patēriņa kritums – Nord Pool reģionā vairāk nekā 5 % apmērā saistībā ar augstākām gaisa temperatūrām.

Baltijas valstīs varējām novērot arī patēriņa apjoma kritumu – kopumā patērētas 600 GWh elektroenerģijas, kas ir par vairāk nekā 3 % zemāks apjoms nekā nedēļa iepriekš. Latvijā un Igaunijā patēriņa apjoms samazinājās nepilnu 3 % apmērā līdz attiecīgi 157 GWh Latvijā un 195 GWh Igaunijā. Lietuvā savukārt patēriņš samazinājies 4 % apmērā līdz 248 GWh. Aizvadītajā nedēļā Latvijā pretēji patēriņa kritumam varējām novērot izstrādes apjoma pieaugumu – kāpums 2 % apmērā līdz 166 GWh, kur būtiska loma Rīgas TEC izstrādes pieaugumam 5 % apmērā līdz 62 GWh. Tajā pašā laikā Igaunijā patēriņa apjoms pieauga līdz 250 GWh, bet Lietuvā – kritums 12 % apmērā līdz 56 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Aukstais laiks atspoguļojas arī elektroenerģijas cenās

Rūta Lapiņa, 05.03.2018

Foto: Gatis Dieziņš/ LETA

Jaunākais izdevums

Aizvadīta līdz šim aukstākā gada nedēļa, un tas atspoguļojies arī elektroenerģijas cenās - visstraujāk cena starp Baltijas valstīm pieaugusi Igaunijā – par 32 % līdz 62,09 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā kāpums 28 % apmērā līdz attiecīgi 60,41 EUR/MWh un 60,34 EUR/MWh, informē Latvemergo preses sekretāre Ivita Bidere.

Būtiska cenu variācija bija novērojama atsevišķās stundās, kad augstākā cena Baltijā bija 255,02 EUR/MWh 1. marta rīta pusē, bet zemākā cena 36,03 EUR/MWh apmērā fiksēta 26. februāra naktī.

«Aukstie laikapstākļi bija būtisks faktors cenu pieaugumam visā Nord Pooltirdzniecības reģionā, un arī citviet Eiropā varējām novērot būtisku energoresursu cenu pieaugumu. Kā papildu faktors Nord Pool reģionā bija arī joprojām salīdzinoši zemais nokrišņu daudzums,» skaidro Latvenergo.

Baltijas valstu patēriņš aizvadītajā nedēļā pieauga par 3 % līdz nepilnām 653 GWh. Latvijā patēriņa apjoms pieauga nepilna procenta apmērā līdz 166 GWh, Igaunijā 3 % apjomā līdz 213 GWh, bet Lietuvā kāpums bija vairāk nekā 4 % apmērā līdz 274 GWh. Latvenergo atzīmē, ka būtiskāks pieaugums novērojams izstrādē, kur kopējais apjoms pieaudzis 12 % apmērā līdz 525 GWh: Latvijā - 210 GWh, Igaunijā - 238 GWh, bet Lietuvā - 77 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas Baltijā samazinājušās

Dienas Bizness, 19.03.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cenas turpinājušas krist, Baltijas valstīs vidēji pazeminoties par 5 % līdz 42,47 EUR/MWh, informē AS Latvenergo.

Latvijā un Lietuvā cenu līmenis samazinājies par nepilniem 6 % līdz 42,57 EUR/MWh (abās valstīs), bet Igaunijā kritums vien 3 % apmērā līdz 42,46 EUR/MWh. Otro nedēļu pēc kārtas samazinājies arī patēriņš, jo saglabājušies mērenāki laikapstākļi ar augstāku gaisa temperatūru un līdz ar joprojām relatīvi zemu nokrišņu apjomu Skandināvijas valstu hidrorezervuāru aizpildījums ir zem normālā līmeņa.

Cenu kritumu veicināja arī izstrādes pieaugums Nord Pool vēja stacijās teju divkāršā apmērā pret nedēļu iepriekš.Patēriņš turpinājis samazināties visās Baltijas valstīs, kopējais apjoms – 587 GWh, kas ir par 3 % mazāk nekā nedēļu iepriekš. Latvijā patēriņš samazinājās nedaudz vairāk nekā 2 % apmērā līdz 152 GWh, Igaunijā kritums 4 % apmērā līdz 188 GWh, bet Lietuvā samazinājums nepilnu 3 % apmērā līdz 247 GWh. Izstrādē savukārt novērots kāpums 5 % apmērā līdz 485 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru