Latvijā izstrādā klimatiskajiem apstākļiem piemērotu saules elektrostaciju

2012. gada 27. septembris plkst. 12:16
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Izstrādājot speciālu pārklājuma materiālu saules baterijām, arī Latvijā var būt izdevīga solāro paneļu modificēšana un uzstādīšana, kas pie pašreizējām elektroenerģijas cenām var atmaksāties 5 līdz 6 gados, apgalvo SIA Composite Constructions. Patlaban darbs pie saules bateriju pārklājuma izstādes ir iegājis noslēguma fāzē un jau drīzumā plānots radīt saules elektrostacijas prototipu, kas būtu pamatā masveida ražošanas uzsākšanai.

«Viena no saules enerģijas iegūšanas problēmām Latvijas apstākļos ir saules paneļu pārklājuma uzņēmība pret putekļiem un salīdzinoši biežās temperatūras maiņas, kad diennakts laikā nulles grāda robeža tiek šķērsota vairākas reizes. Līdz ar to solārie elementi (saules baterijas) to efektīvai darbībai ir samērā bieži jātīra no apledojuma un netīrumiem, kas šādu elektroenerģijas iegūšanas veidu vismaz pagaidām padara ekonomiski neizdevīgu,» skaidro SIA Composite Constructions valdes loceklis, ķīmijas zinātņu doktors Andrejs Žagars.

Esošo situāciju plānots risināt, saules baterijas virsslāni pārklājot ar speciālām filmām, kas ne tikai atgrūdīs putekļus un pasargās saules baterijas no apledošanas, bet arī lauzīs saules starus tā, lai elektroenerģiju būtu iespējams iegūt arī no tā sauktās izkliedētās gaismas (brīžos, kad saule ir tuvāk horizontam).

Izstrādājot saules enerģijas elektrostaciju, kā otrā inovācija tiek minēts koksnes un plastmasas kompozītmateriālu pielietojums to karkasa ražošanā – tas ļaušot ievērojami samazināt kopējo izstrādājuma svaru, aizstājot tradicionālās metāla konstrukcijas.

Saskaņā ar A.Žagara stāstīto minētie kompozīta materiāli pēc fizikālajām īpašībām ir līdzīgi alumīnijam, taču ievērojami vieglāki un šīs konstrukcijas temperatūras ietekmē daudz mazāk izplešas vai saraujas salīdzinājumā ar alumīniju, un, pateicoties to efektīvajai siltuma vadīšanas spējai, šos materiālus varēs izmantot arī solāru elementu dzesēšanai, jo, kā zināms, gadījumā, ja saules baterija uzkarst virs 70 - 75 grādiem, tās efektivitāte strauji sāk samazināties.

SIA Composite Constructions plāno  uzsākt  termovadošu  kompozītmateriālu ražošanu, kas būs pamatā saules elektrostaciju izveidei. Minētais produkts būšot piemērots gan individuālām, dzīvojamajām mājām, gan arī sabiedriskajām un ražošanas ēkām, saules bateriju uzstādīšana patērētājiem pie pašreizējām elektroenerģijas cenām atmaksāsies 5 līdz 6 gadu laikā, savukārt vienas saules baterijas kalpošanas laiks tiek plānots 30 līdz 50 gadi. Saules elektrostacijas izveides projekts tiek realizēts, pateicoties Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta piešķirtajam finansējumam.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām