Enerģētika

Latvijā pagājušajā nedēļā saražots par 9% vairāk elektroenerģijas nekā patērēts

Dienas Bizness, 05.02.2018

Foto: Freeimages

Jaunākais izdevums

Pagājušajā nedēļā Nord Pool biržas elektroenerģijas spot cenas samazinājās viscaur Baltijā par vidēji nepilniem 16 %, sasniedzot vidējo cenu reģionā 36,86 EUR/MWh apmērā, informē AS Latvenergo.

Arī starp valstīm cenas samazinājušās par aptuveni 16 % katrā, Igaunijā cenai pazeminoties līdz 36,63 EUR/MWh, Latvijā un Lietuvā līdz 36,98 EUR/MWh. Baltijas valstīs elektroenerģijas cenu kritumu veicināja NordBalt starpsavienojuma atgriešanās pilnā darba kapacitātē pēc darbības ierobežojumiem divas iepriekšējās nedēļas. Tāpat arī pieprasījuma apjoma kritums veicināja cenu samazināšanos.Samazinājuma tendence bija novērojama arī elektroenerģijas patēriņa ziņā – Baltijas valstīs kopumā sasniedzot 593 GWh, kas ir par 3 % mazāks apjoms nekā nedēļu iepriekš.

Visstraujāk patēriņa apjoms kritis Latvijā un Lietuvā – par nepilniem 4 % līdz attiecīgi 155 GWh Latvijā un 251 GWh Lietuvā. Igaunijā savukārt kritums 1 % apmērā līdz 187 GWh. Izstrādes apjoms Baltijas valstīs pretēji patēriņa apjomam pieaudzis nepilna viena procenta apmērā līdz 456 GWh – no tā Latvijā izstrādātas 168 GWh, Lietuvā 80 GWh, bet Igaunijā 208 GWh elektroenerģijas.

Latvijā izstrādes aspektā līdz ar agrīnu palu iestāšanos pieaugusi elektroenerģijas izstrāde Daugavas HES – par 12 % līdz 79 GWh.

Kopumā Latvijā un Igaunijā joprojām saglabājusies pozitīva izstrādes un patēriņa bilance – Latvijā saražots par 9 % vairāk elektroenerģijas nekā valstī patērēts, bet Igaunijā saražots par 11 % vairāk nekā patērēts. Lietuvā bilance saglabājusies negatīva – saražotais apjoms bijis 32 % no patēriņa apjoma. Baltijas valstīs kopumā savukārt izstrāde bija 77 % attiecībā pret reģionā patērēto elektroenerģijas apjomu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cena Baltijas valstīs augusi

Žanete Hāka, 27.11.2017

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cenas Nord Pool biržas tirdzniecības reģionā turpinājušas pieaugt, tajā skaitā arī Baltijas valstīs, informē AS Latvenergo.

Visstraujākais kāpums fiksēts Igaunijā – par 6 % līdz 34,99 EUR/MWh, Lietuvā tās cena pieaugusi 4 % apmērā līdz 37,82 EUR/MWh, Latvijā 5 % kāpums līdz 36,17 EUR/MWh. Cenas kāpumu Nord Pool reģionā kopumā galvenokārt ietekmējis augošais patēriņš, toties izstrādes apjoma pieaugums bijis mērenāks, to sekmēja zemāks nokrišņu apjoms un negaidīts ievērojamas atomstacijas atslēgums Zviedrijā. Baltijas reģionā savukārt cenas pieaugumu būtiski veicināja arī nedēļas lielāko daļu spēkā esošais NordBalt starpsavienojuma atslēgums, kas sākās jau 15. novembrī.

Baltijas valstīs līdzīgi kā visā Nord Pool reģionā kopumā arī ir novērojama pieaugoša patēriņa tendence. Kopējais valstīs patērētais apjoms paaugstinājies par nepilniem 2 % līdz 545 GWh – tas ir augstākais nedēļas rādītājs kopš šī gada februārī novērotā. Latvijā gan patēriņa apjoms saglabājies aptuveni 148 GWh apjomā, bet kaimiņvalstīs novēroti pieaugumi – Igaunijā par 3 % līdz 181 GWh, Lietuvā 1 % apmērā līdz 216 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas Baltijā pieaugušas par vidēji 7%

Rūta Lapiņa, 18.12.2017

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēc strauja cenu krituma pirmajā pilnajā decembra nedēļā pagājušajā nedēļā cenas uzrādījušas pieaugumu – Baltijas valstīs vidējais kāpums 7 % apmērā līdz 34,75 EUR/MWh, informē Latvijas energokompānijas «Latvenergo» preses sekretāre Ivita Bidere.

Visstraujāk cena pieaugusi Lietuvā, kur vērojams kāpums 9 % apmērā līdz 35,25 EUR/MWh, Latvijā 7 % kāpums līdz 34,67 EUR/MWh, bet Igaunijā kāpums 6 % apmērā līdz 34,33 EUR/MWh. Cenu pieaugumu varēja novērot visā Nord Pool reģionā, kam galvenokārt pamatā esot zemāks vēja apjoms un nokrišņu daudzums pret iepriekšējo nedēļu un līdz ar to zemāks izstrādātais apjoms no atjaunīgajiem energoresursiem.

Arī kopējais patēriņa apjoms aizvadītajā nedēļā Nord Pool biržā turpinājis pieaugt, uzrādot ievērojamu 5 % kāpumu.

Energokompānija atzīmē, ka patēriņa pusē Baltijas valstīs savukārt turpinās mērens pieauguma temps, kopumā pieaugot 1% apmērā līdz nepilnām 561 GWh elektroenerģijas. Igaunijā patēriņš pieaudzis visstraujāk – par 2 % līdz 186 GWh. Latvijā savukārt kāpums nepilna procenta apmērā līdz 155 GWh, bet Lietuvā patēriņa apjoms saglabājies ap 220 GWh atzīmi.Straujāk audzis izstrādātās elektroenerģijas apjoms – reģionā kopumā par 9 % līdz 435 GWh. Lietuvā elektroenerģijas izstrādei kāpums 6 % apmērā līdz 59 GWh, bet Igaunijā par nepilniem 11 % līdz 198 GWh. Latvijā savukārt pieaugums 8 % apmērā līdz 178 GWh – būtiska loma pieaugumā tieši Rīgas TEC darbībai, palielinot saražotās elektroenerģijas apjomu par 66 % pret iepriekšējo nedēļu – līdz 37 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas Latvijā samazinājušās par nepilniem 5%

Rūta Lapiņa, 27.12.2017

Foto: Zane Bitere/ LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cena uzrādīja kritumu Latvijā un Igaunijā, savukārt Lietuvā bija vērojams cenu kāpums. Latvijā elektroenerģijas cenai nepilnu 5 % kritums līdz 33,05 EUR/MWh, Igaunijā kritums 6 % apmērā līdz 32,25 EUR/MWh, bet Lietuvā cena paaugstinājās nepilnu 2 % apmērā līdz 35,84 EUR/MWh, informē Latvijas energokompānija «Latvenergo».

Arī lielākajā daļā «Nord Pool» tirdzniecības apgabalu novērots elektroenerģijas cenu kritums, kas galvenokārt saistīts ar brīvdienu perioda tuvošanos un sarūkošo elektroenerģijas pieprasījuma apjomu, toties ražošanas apjoms saglabājās teju nemainīgs. Arī nokrišņu un vēja apjoms bijis salīdzinoši augsts, tas veicinājis izstrādes apjoma pieaugumu hidroelektrostacijās un vēja stacijās.

«Latvenergo» atzīmē, ka Baltijas reģiona kontekstā īslaicīgu atslēgumu nedēļas vidū piedzīvoja Lietuvas un Zviedrijas jeb «NordBalt» starpsavienojums, tomēr darbība jau pēc nepilnām divām stundām tika atjaunota. Nedēļas gaitā tika samazināta elektroenerģijas pārvadei pieejamā kapacitāte «LitPol» starpsavienojumā starp Lietuvu un Poliju.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas vērā ņemami sarukušas

Rūta Lapiņa, 02.01.2018

Foto: Ieva Čīka/ LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2017. gada noslēdzošajā nedēļā elektroenerģijas cenas sarukušas viscaur Baltijā – Latvijā un Lietuvā straujākie cenu kritumi attiecīgi 13 % un nepilnu 20 % apmērā līdz vienādam cenu līmenim 28,77 EUR/MWh, bet Igaunijā kritums 11 % apmērā līdz 28,69 EUR/MWh cenu līmenim, informē Latvijas energokompānija «Latvenergo».

«Krituma pamatā gada nogalei raksturīgais svētku periods un ar to saistītais elektroenerģijas pieprasījuma kritums, ko varējām novērot arī viscaur «Nord Pool» biržas tirdzniecības reģionā,» norāda «Latvenergo».

Patēriņa apjoms aizvadītajā nedēļā Baltijas valstīs kopumā samazinājās par 10 % līdz 496 GWh. Latvijā un Igaunijā patēriņa apjomi samazinājās par 11 %, respektīvi, līdz 135 GWh Latvijā un 161 GWh Igaunijā. Lietuvā savukārt kritums 8 % apmērā līdz 200 GWh. Izstrādes ziņā toties bijušas atšķirīgas tendences – Igaunijā novērots kritums 9 % apmērā līdz 185 GWh, bet Latvijā un Lietuvā fiksēti kāpumi – Latvijā 1 % apmērā līdz 160 GWh, bet Lietuvā 29 % apmērā līdz 60 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Latvenergo: Turpmāk elektroenerģijas cenu Latvijā vairāk ietekmēs faktori Skandināvijā

Rūta Lapiņa, 19.01.2018

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šobrīd Latvijas elektroenerģijas cenas ir kļuvušas ļoti tuvas Skandināvijas elektroenerģijas cenām, tādējādi noslēdzot cenu izlīdzināšanās periodu reģionā. Turpmāk Latvijas elektroenerģijas cenu vairāk ietekmēs tieši faktori Skandināvijā, tai kļūstot dinamiskākai, informē Latvijas energokompānijas «Latvenergo» preses sekretāre Ivita Bidere.

«Cenu izlīdzināšanās ar Skandināviju stiprina Latvijas konkurētspēju. Salīdzinoši, ja 2015. gadā atšķirība starp Somijas un Latvijas elektroenerģijas cenām bija aptuveni 40 %, tad 2017. gadā šī starpība ir sarukusi līdz 5 %. Tādējādi tas ir pozitīvs devums Latvijas tautsaimniecībai, palielinot to energointensīvo uzņēmumu konkurētspēju, kuriem elektroenerģija ir būtisks ražošanas resurss,» atzīmē AS «Latvenergo» Elektroenerģijas pārdošanas direktors Uldis Mucinieks.

«Vienlaicīgi jāuzsver, ka iepriekšējo gadu tendences var radīt maldīgu priekšstatu, ka elektroenerģijas cenas biržā katru gadu konstanti samazinās un tā tam vajadzētu turpināties,» turpina U. Mucinieks.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Latvijā aizvadītajā nedēļā saražots par 12% vairāk elektroenerģijas nekā patērēts

Dienas Bizness, 29.01.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā Baltijas valstīs elektroenerģijas spot cenas Nord Pool biržā pieaugušas par 11 % līdz vidējai nedēļas cenai reģionā 43,75 EUR/MWh, informē AS Latvenergo.

Visstraujākais cenu kāpums bija vērojams Igaunijā – par 13 % līdz 43,63 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā cenas pieauga nepilnu 10 % apmērā līdz attiecīgi 43,78 EUR/MWh Latvijā un 43,83 EUR/MWh Lietuvā.

Cenu virzību nedēļas sākumā joprojām turpināja ietekmēt NordBalt starpsavienojuma atslēgums, tam atgriežoties operatīvajā darbībā 22. janvāra izskaņā. Igaunijā savukārt nedēļas gaitā novērojām atslēgumus vairākās spēkstacijās – tādējādi iestājās straujš elektroenerģijas izstrādes kritums un palielinājās nepieciešamība pēc elektroenerģijas importa.

Līdz ar strauju laikapstākļu maiņu nedēļas otrajā pusē arī kopējais patēriņš nedēļas griezumā piedzīvoja kritumu – par nepilniem 3 % līdz 610 GWh. Starp valstīm straujākais kritums Igaunijā – par 6 % līdz 189 GWh, Latvijā samazinājums nepilnu 2 % apmērā līdz 160 GWh, bet Lietuvā nepilna procenta apmērā līdz 261 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas būtiski augušas

Rūta Lapiņa, 13.02.2018

Foto: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Elektroenerģijas cenas aizvadītajā nedēļā būtiski pieauga visos Nord Pool biržas tirdzniecības apgabalos, tajā skaitā Baltijas valstīs, informē Latvijas energokompānijas «Latvenergo» preses sekretāre Ivita Bidere.

Tostarp Lietuvā par vairāk nekā 16 % līdz 42,99 EUR/MWh, Igaunijā par vairāk nekā 13 % līdz 41,53 EUR/MWh, bet Latvijā elektroenerģijas cena paaugstinājās 16 % apmērā līdz 42,89 EUR/MWh.

Energokompānija skaidro, ka cenu būtiski ietekmēja patēriņa apjoma pieaugums visā Nord Pool reģionā laikā, kad izstrādes apjoma kāpums bija zemāks, ko noteica izstrādes kritums vēja stacijās Skandināvijā, kā arī nokrišņu apjoma saglabāšanās līmeņos zem normas.

Aizvadītajā nedēļā Baltijas valstīs pieaudzis patēriņa apjoms – par 4,7 % līdz 621 GWh. Visbūtiskākais kāpums reģistrēts Igaunijā – par 7 % līdz 200 GWh, Latvijā kāpums nepilnu 5 % apmērā līdz 162 GWh, bet Lietuvā – par 3 % līdz 259 GWh. Baltijas valstīs kopējais izstrādes apjoms uzrādīja kāpumu – par 2,8% līdz 469 GWh, no kurām Latvijā tika saražotas 163 GWh elektroenerģijas (būtiska loma tieši Rīgas TEC ar izstrādes kāpumu 21 % apmērā), Igaunijā 242 GWh, bet Lietuvā 64 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas Latvijā aizvadītajā nedēļā samazinājušās

Dienas Bizness, 19.02.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cenas Nord Pool biržas Latvijas tirdzniecības apgabalā būtiski samazinājušās – par nepilniem 11 % līdz 38,34 EUR/MWh, Igaunijā cena pazeminājās par 9 % līdz 37,87 EUR/MWh, bet Lietuvā arī nepilnu 11 % kritums līdz 38,34 EUR/MWh, informē AS Latvenergo.

Būtiska ietekme cenu virzībai Baltijā bija kopējai cenu dinamikai Nord Pool biržā, tām pazeminoties lielākajā daļā tirdzniecības apgabalu. Tam pamatā galvenokārt straujš patēriņa kritums – Nord Pool reģionā vairāk nekā 5 % apmērā saistībā ar augstākām gaisa temperatūrām.

Baltijas valstīs varējām novērot arī patēriņa apjoma kritumu – kopumā patērētas 600 GWh elektroenerģijas, kas ir par vairāk nekā 3 % zemāks apjoms nekā nedēļa iepriekš. Latvijā un Igaunijā patēriņa apjoms samazinājās nepilnu 3 % apmērā līdz attiecīgi 157 GWh Latvijā un 195 GWh Igaunijā. Lietuvā savukārt patēriņš samazinājies 4 % apmērā līdz 248 GWh. Aizvadītajā nedēļā Latvijā pretēji patēriņa kritumam varējām novērot izstrādes apjoma pieaugumu – kāpums 2 % apmērā līdz 166 GWh, kur būtiska loma Rīgas TEC izstrādes pieaugumam 5 % apmērā līdz 62 GWh. Tajā pašā laikā Igaunijā patēriņa apjoms pieauga līdz 250 GWh, bet Lietuvā – kritums 12 % apmērā līdz 56 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Aukstais laiks atspoguļojas arī elektroenerģijas cenās

Rūta Lapiņa, 05.03.2018

Foto: Gatis Dieziņš/ LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadīta līdz šim aukstākā gada nedēļa, un tas atspoguļojies arī elektroenerģijas cenās - visstraujāk cena starp Baltijas valstīm pieaugusi Igaunijā – par 32 % līdz 62,09 EUR/MWh, bet Latvijā un Lietuvā kāpums 28 % apmērā līdz attiecīgi 60,41 EUR/MWh un 60,34 EUR/MWh, informē Latvemergo preses sekretāre Ivita Bidere.

Būtiska cenu variācija bija novērojama atsevišķās stundās, kad augstākā cena Baltijā bija 255,02 EUR/MWh 1. marta rīta pusē, bet zemākā cena 36,03 EUR/MWh apmērā fiksēta 26. februāra naktī.

«Aukstie laikapstākļi bija būtisks faktors cenu pieaugumam visā Nord Pooltirdzniecības reģionā, un arī citviet Eiropā varējām novērot būtisku energoresursu cenu pieaugumu. Kā papildu faktors Nord Pool reģionā bija arī joprojām salīdzinoši zemais nokrišņu daudzums,» skaidro Latvenergo.

Baltijas valstu patēriņš aizvadītajā nedēļā pieauga par 3 % līdz nepilnām 653 GWh. Latvijā patēriņa apjoms pieauga nepilna procenta apmērā līdz 166 GWh, Igaunijā 3 % apjomā līdz 213 GWh, bet Lietuvā kāpums bija vairāk nekā 4 % apmērā līdz 274 GWh. Latvenergo atzīmē, ka būtiskāks pieaugums novērojams izstrādē, kur kopējais apjoms pieaudzis 12 % apmērā līdz 525 GWh: Latvijā - 210 GWh, Igaunijā - 238 GWh, bet Lietuvā - 77 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas Baltijā samazinājušās

Dienas Bizness, 19.03.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cenas turpinājušas krist, Baltijas valstīs vidēji pazeminoties par 5 % līdz 42,47 EUR/MWh, informē AS Latvenergo.

Latvijā un Lietuvā cenu līmenis samazinājies par nepilniem 6 % līdz 42,57 EUR/MWh (abās valstīs), bet Igaunijā kritums vien 3 % apmērā līdz 42,46 EUR/MWh. Otro nedēļu pēc kārtas samazinājies arī patēriņš, jo saglabājušies mērenāki laikapstākļi ar augstāku gaisa temperatūru un līdz ar joprojām relatīvi zemu nokrišņu apjomu Skandināvijas valstu hidrorezervuāru aizpildījums ir zem normālā līmeņa.

Cenu kritumu veicināja arī izstrādes pieaugums Nord Pool vēja stacijās teju divkāršā apmērā pret nedēļu iepriekš.Patēriņš turpinājis samazināties visās Baltijas valstīs, kopējais apjoms – 587 GWh, kas ir par 3 % mazāk nekā nedēļu iepriekš. Latvijā patēriņš samazinājās nedaudz vairāk nekā 2 % apmērā līdz 152 GWh, Igaunijā kritums 4 % apmērā līdz 188 GWh, bet Lietuvā samazinājums nepilnu 3 % apmērā līdz 247 GWh. Izstrādē savukārt novērots kāpums 5 % apmērā līdz 485 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Enefit uzsāk elektroenerģijas tirdzniecību Somijā

Dienas Bizness, 21.03.2018

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijas energokompānija Eesti Energia uzsākusi elektroenerģijas tirdzniecību Somijas mājsaimniecībām, izmantojot Enefit zīmolu.

Līdz ar to Somija kļuvusi par piekto tirgu, kurā uzņēmums tirgo elektroenerģiju. Enefit piedāvājums Somijas patērētājiem būs balstīts aktīvā mobilo pakalpojumu izmantošanā un iezīmē pirmo soli virzienā uz aktīvāku mājsaimniecību tirgus apgūšanu, kas paredz arī piedāvājuma izstrādi Latvijas patērētājiem.Saskaņā ar Eesti Energia valdes priekšsēdētāja Hando Sutera teikto, vienots elektroenerģijas tirgus Skandināvijā un Baltijā sniedz iespēju piedāvāt uzņēmuma pakalpojumus arī Somijā.

«Elektroenerģijas tirgus Somijā jau ilgstoši uzrāda ļoti augstus darbības rezultātus un ir kļuvis par piemēru, uz ko tiekties citām valstīm, atverot savus enerģijas tirgus. Neskaitot Igauniju, Somija būs viena no pirmajām valstīm pasaulē, kurā tiks izmantota vienota informācijas aprites sistēma, kas ietvers visus enerģijas pārdošanas un piegādes līgumus, kā arī klientu patēriņa datus. Tas ievērojami paātrinās un atvieglos tirdzniecības procesus visiem tirgus dalībniekiem, kā arī nodrošinās vienlīdzīgas iespējas pakalpojumu piedāvājumu sniegšanai klientiem. Tāpat arī somi ir vieni no Eiropā aktīvākajiem patērētājiem attiecībā uz tirgotāju maiņas biežumu. Somijas patērētāju interese par jauniem elektroenerģijas tirgotājiem ir ļoti augsta, un viņi ir atvērti izmēģināt dažādus inovatīvus risinājumus,» skaidro H. Suters.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Baltijā pagājušajā nedēļā vidējās elektroenerģijas cenas samazinājušās

Dienas Bizness, 09.04.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadīta pirmā pilnā aprīļa nedēļa, laika apstākļiem iezīmējot pavasarīgākas tendences, kas atsaucās arī uz elektroenerģijas cenām, Baltijas valstīs fiksējot cenu kritumu – Latvijā un Lietuvā cenas pazeminājās vairāk nekā 4 % apmērā līdz vidējai cenai 41,60 EUR/MWh, bet Igaunijā kritums nepilnu 5 % apmērā līdz 41,13 EUR/MWh, informē AS Latvenergo.

Arī citviet Nord Pool tirdzniecības apgabalā varējām novērot cenu samazinājumu, siltākiem laika apstākļiem veicinot elektroenerģijas pieprasījuma samazinājumu.

Tāpat šajā reģionā aizvadītajā nedēļā pieaudzis vēja staciju izstrādes apjoms, arī nokrišņu apjoms reģionā pieauga.Laika apstākļu maiņa veicinājusi patēriņa apjoma samazinājuma turpināšanos Baltijas valstīs, kopējam apjomam samazinoties 5 % apmērā līdz 526 GWh. Latvijā patēriņš samazinājies 4 % apmērā līdz 139 GWh, bet Igaunijā un Lietuvā kritums 5 % apmērā līdz attiecīgi 167 GWh un 220 GWh. Izstrādes apjomi savukārt aizvadītajā nedēļā pieauguši 6 % apmērā līdz kopējam apjomam 488 GWh apmērā. Visstraujāk izstrādes apjoms palielinājies Latvijā – par nepilniem 15 % līdz 179 GWh.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Pērn Latvenergo saražojis vienu no lielākajiem elektroenerģijas apjomiem

Monta Glumane, 18.04.2018

Foto: publicitātes

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Latvenergo» koncernā 2017.gadā ir saražots viens no vēsturiski lielākajiem elektroenerģijas apjomiem, un tas ir nodrošinājis 925,6 milj. eiro lielus ieņēmumus. Par 38 % ir pieaugusi koncerna EBITDA, sasniedzot 541,7 milj. eiro, informē uzņēmums.

Pagājušajā gadā «Latvenergo» koncerns arī sekmīgi uzsāka dabasgāzes tirdzniecību Latvijā un Igaunijā.

«Pārmaiņas un modernizācija - šādā zīmē ir aizritējis Latvenergo koncerna stratēģijas 2017.-2022. gadam pirmais gads. Tas bijis īpaši piesātināts ar notikumiem un jauniem izaicinājumiem, kas būs nozīmīgi turpmākajā enerģētikas attīstībā. Mūsu laikmeta tehnoloģiskais izrāviens un proaktīvu lietotāju prasības rada arī jaunas iespējas, un mēs esam gatavi tās izmantot,» uzsver AS «Latvenergo» valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.

«Īpaši lepojamies ar augstu elektroenerģijas izstrādi - 2017. gadā Latvenergo koncernā saražotas 5,7 TWh elektroenerģijas. Lielākā nozīme bija ražīgai elektroenerģijas izstrādei Daugavas hidroelektrostacijās - pēc vairākiem gadiem, kas Latvijā aizvadīti ar salīdzinoši zemu ūdens līmeni Daugavā, pērn bija liela ūdens pietece un līdz ar to elektroenerģijas ražošanai īpaši veiksmīgs gads. Pagājušajā gadā Latvenergo koncerns ir apliecinājis savu nozīmi valsts ekonomikā kā atbildīgs elektroenerģijas ražotājs, kura pieņemtie lēmumi ir palīdzējuši samazināt obligātā iepirkuma komponentes apmēru,» saka AS «Latvenergo» valdes priekšsēdētājs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

No gāzes un elektrības tirgotāju reģistriem izslēgti 89 komersanti

Armanda Vilcāne, 26.09.2018

Avots: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai gan tirgotāju aktivitāte dabasgāzes un elektroenerģijas tirgū joprojām ir augsta, liela daļa uzņēmēju no Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) tirgotāju reģistriem jau izslēgti.

Līdz šā gada septembrim no elektroenerģijas un dabasgāzes tirgotāju reģistriem kopumā izslēgti 89 komersanti. Realizēt savus plānus elektroenerģijas tirgū nav izdevies 78 uzņēmējiem, savukārt dabasgāzes tirgū – 11 potenciālajiem tirgoņiem. Ekonomikas ministrija (EM) uzskata, ka šāda situācija ir vērtējama kā normāls tirgus attīstības process, kam nav negatīvas ietekmes uz gala patērētāju.

Kopumā elektroenerģijas tirgū pēdējo sešu gadu laikā iesaistījušies vairāk nekā 100 tirgotāji. Pirmie komersanti reģistrējušies jau 2012.gadā, starp tiem arī vairāki pašreizējie tirgus līderi – Latvenergo (45–55% juridisko klientu segmentā), Enefit (15–25% juridisko klientu segmentā) un Inter RAO Latvia (5–15% juridisko klientu segmentā). SPRK mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka elektroenerģijas tirgū šobrīd reģistrēti 29 tirgotāji, kas uzsākuši savu darbību, un seši komersanti, kas tirgošanos pagaidām vēl nav sākuši. Četri no tiem – Aiveks, Baltic Balance Energy, Citadeles projekti un Spectrum Baltic – SPRK reģistrā iekļauti 2018.gadā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektrum klientiem nākamgad elektroenerģijas rēķini pieaugs līdz 15%

LETA, 15.11.2018

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Energokompānijas AS «Latvenergo» zīmola «Elektrum» klientiem no 2019.gada 1.janvāra rēķini par elektroenerģiju pieaugs līdz 15%, apstiprināja «Latvenergo» projektu vadītāja Ilvija Līvmane.

«Elektrum» visiem klientiem, kuriem gada beigās beidzas cenas termiņš, atbilstoši līguma nosacījumiem izsūta jauno cenu piedāvājumus nākamajam periodam. Cenas izmaiņas ir individuālas, tās ir atkarīgas no patērētās elektroenerģijas apmēra. «Daļai mūsu elektroenerģijas produktu maksa par vienu patērēto kilovatstundu (kWh) pat viena produkta ietvaros atšķirsies atkarībā no patērētās elektroenerģijas daudzuma. Piemēram - divi klienti ar identisku pieslēguma veidu izmanto »Elektrum 600+« produktu. Ja viens patērē 600 kilovatstundas (kWh) mēnesī, otrs 900 kWh mēnesī, tad viena produkta ietvaros maksa par vienu kWh būs atšķirīga,» skaidroja «Latvenergo» pārstāve.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Latvijā vidējā elektroenerģijas cena pieaugusi

Db.lv, 20.11.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā Nord Pool sistēmas vidējā cena pieauga par 3 % līdz 47,37 EUR/MWh, informē AS Latvenergo.

Igaunijā nedēļas vidējā elektroenerģijas cena biržā bija 53,32 EUR/MWh, kas ir par 9 % augstāka nekā iepriekšējā nedēļā. Latvijā vidējā elektroenerģijas spot cena pieauga par 1 %, bet Lietuvā samazinājās par 1 EUR/MWh, un abās šajās valstīs cena bija 53,74 EUR/MWh.

Nord Pool reģionā augošu cenu tendenci turpina noteikt sausie laikapstākļi Ziemeļvalstīs. Aizvadītajā nedēļā nokrišņu apjomi bija zemāki par sezonālo normas līmeni, un tādējādi zema hidrobilance noteica zemu hidroizstrādi. Cenu pieaugumu Ziemeļvalstīs ietekmēja zema vēja staciju izstāde. Baltijas valstīs Estlink starpsavienojuma starp Somiju un Igauniju kapacitāte samazinājās līdz 35 % no iespējamās un iepriekšējā nedēļā bija 658 MW.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs aizvadītajā nedēļā samazinājušās

Db.lv, 03.12.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nord Pool elektroenerģijas tirgus cenas joprojām ir augstā līmenī, aizvadītajā nedēļā vidējā cena samazinājās par 0,24 EUR/MWh līdz 50,75 EUR/MWh, informē AS Latvenergo.

Savukārt visās Baltijas valstīs bija nedēļas vidējās elektroenerģijas cenas samazinājums. Lielākais tas bija Latvijas tirdzniecības apgabalā par 8 % līdz 55,73 EUR/MWh. Lietuvā vidējā elektroenerģijas bija 56,30 EUR/MWh jeb par 7 % zemāka nekā nedēļu iepriekš. Igaunijā nedēļas vidējā cena samazinājās par 3 % līdz 54,72 EUR/MWh.

Nord Pool reģionā cenu tendenci galvenokārt nosaka laika apstākļu prognozes Ziemeļvalstīs. Aizvadītajā nedēļā cenu samazinājumu noteica hidrobilances rādītāji, kur galveno lomu spēlē pieaugošais prognozētais nokrišņu daudzums.

Cenu samazinājumu ietekmēja arī ievērojami augsts elektroenerģijas ģenerācijas pieaugums vēja stacijās. Kurināmo staciju izmaksas ietekmēja zemākas ogļu tirgus cenas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Baltijas valstīs pagājušajā nedēļā vidējā elektroenerģijas cena augusi

Db.lv, 14.01.2019

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Visos Nord Pool tirdzniecības apgabalos pagājušajā nedēļā bija vērojams spot cenu pieaugums, un sistēmas cena bija par 2% augstāka nekā nedēļu iepriekš - 50.33 EUR/MWh, informē AS Latvenergo.

Igaunijā nedēļas spot cena bija 52.78 EUR/MWh, pieaugot par 13%. Latvijas tirdzniecības apgabalā vidējā elektroenerģijas cena pieauga par 20% līdz 56.13 EUR/MWh. Savukārt Lietuvā spot cena otrajā nedēļā, salīdzinot ar pirmo nedēļu, pieauga par 21% līdz 56.14 EUR/MWh. Baltijas valstīs minimālā ikstundas cena aizvadītajā nedēļā bija 39.23 EUR/MWh un maksimālā – 81.45 EUR/MWh.

Iepriekšējā nedēļā gaisa temperatūra Ziemeļvalstīs bija zemāka par normu, un reģionā pieauga elektroenerģijas pieprasījums. Vācijā, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, bija zemāka vēja staciju izstrāde. Apkopes darbu dēļ turpinājās starpvalstu savienojumu jaudas samazinājums starp Lietuvu un Latviju, kā arī jaudas samazinājums starp Baltkrieviju un Lietuvu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Latvenergo koncerna ieņēmumi samazinājušies

Žanete Hāka, 28.02.2019

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2018. gadā Latvenergo koncerna ieņēmumi sasniedza 878 milj. eiro, kas ir par 5 % mazāk nekā 2017. gadā, liecina uzņēmuma paziņojums Nasdaq Riga.

Savukārt EBITDA ir samazinājusies par 41 % un ir 321,6 milj. eiro. 2018. gadā koncerna peļņa ir 76,0 milj. eiro. Rezultātus ietekmēja par 44 % mazāka elektroenerģijas izstrāde Daugavas hidroelektrostacijās (HES) zemākas ūdens pieteces dēļ, kā arī AS «Latvenergo» lēmums pieteikties vienreizējai kompensācijai, atsakoties turpmāk saņemt 75 % no ikgadējiem elektriskās jaudas maksājumiem TEC un tādējādi nodrošinot OIK samazināšanas iespējas.

2018. gadā elektroenerģijas tirgu ietekmēja sausie un karstie laikapstākļi Eiropā, kas izraisīja negaidītu elektroenerģijas cenu kāpumu. Šajos apstākļos koncerns efektīvi izmantoja savu diversificēto ražotņu priekšrocības, AS «Latvenergo» termoelektrocentrālēs saražojot lielāko elektroenerģijas daudzumu kopš 1990. gada.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Imlitex Latvija grib būt starp līderiem

Armanda Vilcāne, 05.03.2019

Imlitex Latvija elektroenerģijas tirdzniecības vadītājs Regimants Juška.

Foto: www.golomigo.lt

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pērn elektroenerģijas tirgotājs Imlitex Latvija, salīdzinot ar 2017. gadu*, dubultojis savu tirgus daļu juridisko klientu segmentā, iesaistīties mājsaimniecību segmentā uzņēmums pagaidām neplāno.

SIA Imlitex Latvija ir daļa no Imlitex Holdings, kas vietējā tirgū sāka darboties 2003. gadā kā pārtikas un ķīmiskās rūpniecības izejvielu tirgotājs, bet Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) izveidotajam elektroenerģijas tirgotāju reģistram pievienojās 2012. gadā. Lursoft dati liecina, ka pēdējos piecos gados Imlitex Latvija apgrozījums palielinājies trīs reizes, 2017. gadā sasniedzot 16,7 miljonus, trīskāršojusies arī peļņa.

Paplašina piedāvājumu

Kā elektroenerģijas tirgotājs Imlitex šobrīd darbojas visās Baltijas valstīs, norāda uzņēmuma elektroenerģijas tirdzniecības vadītājs Regimants Juška (Regimantas Juška). «Elektroenerģijas tirdzniecība ir viena no mūsu biznesa nozarēm, ko līdz šim esam veiksmīgi attīstījuši, tāpēc ienākšana Latvijas tirgū bija loģisks solis. Pašlaik juridisko klientu segmentā nodrošinām elektrības tirdzniecību gan vairumtirdzniecībā, gan mazumtirdzniecībā, tāpat piedāvājam iegādāties arī elektroenerģiju, kas ražota no atjaunojamajiem energoresursiem (AER),» atklāj R.Juška.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Audzēs efektivitāti un ražos vairāk

Armanda Vilcāne, 07.03.2019

AS Latvenergo Pļaviņu hidroelektrostacijā atvērti aizvari, lai regulēti ūdens līmeni Daugavas baseinā un lai ledus masa neveidotu sastrēgumus ūdnes gultnēs.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Labvēlīgu laika apstākļu dēļ pēdējos gados būtiski pieaugusi elektroenerģijas izstrāde Daugavas hidroelektrostacijās (HES).

Paredzams, ka pēc Daugavas HES hidroagregātu atjaunošanas programmas īstenošanas elektroenerģijas izstrāde HES kļūs vēl efektīvāka, jo jaunajiem agregātiem vienas kilovatstundas saražošanai būs nepieciešams mazāks ūdens daudzums. AS Latvenergo norāda, ka programmas ietvaros kopumā plānots veikt 11 hidroagregātu rekonstrukciju – pērn ekspluatācijā nodoti četri, bet līdz 2022. gadam plānots atjaunot vēl septiņus agregātus. Zināms, ka rekonstrukcijas kopējās izmaksas pārsniegs 200 miljonus eiro.

Izaicinājums prognozēm

Vēsturiski lielākā elektroenerģijas izstrāde Daugavas HES piedzīvota 1990. gadā, kad Pļaviņu, Ķeguma un Rīgas stacijās kopumā saražotas 4,5 TWh elektrības, savukārt zemākā izstrāde – 2015. gadā, kad saražotas vien 1,8 TWh elektroenerģijas, stāsta Latvenergo ražošanas direktors Aivars Kvesko. «Elektroenerģijas izstrādes apjoms Daugavas HES ir atkarīgs no hidroloģiskās situācijas upē un klimatiskajiem apstākļiem Daugavas sateces baseinā. Pieteci Daugavā nosaka nokrišņu daudzums ne tikai Latvijas teritorijā, bet arī Baltkrievijā un Krievijā,» skaidro Latvenergo pārstāvis, piebilstot, ka liela izstrāde piedzīvota arī 1998. un 2017. gadā, kad HES saražoja ap 4,3 TWh elektrības.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Par zaļu enerģiju

Jeļena Šaldajeva, 22.07.2019

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Mēs esam par zaļu, ar vietējiem resursiem ražotu, konkurētspējīgu enerģiju, un tādas iespējas paveras visai plaši valstī, kur ir augsti siltuma tarifi, lielā daudzumā piesārņojoši izmeši blakus šī vietējā kurināmā ieguves vietām,» skaidro AS Latvenergo galvenais izpilddirektors un valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.

Laikraksts Dienas Bizness iepazīstina lasītājus ar Latvenergo skatījumu uz Latvijas enerģijas tirgus situāciju un valsts enerģētiskās drošības stāvokli.

Viens no noteicošiem ekonomikas attīstības faktoriem ir enerģijas resursu pieejamība. Valsts enerģētikas politika nosaka uzņēmējdarbības iespēju spektru un iedzīvotāju labklājības līmeni. Globālo tendenču un Eiropas Savienības regulējošo aktu ietekmē Latvijas enerģijas tirgus ir kļuvis atvērts. Šobrīd uzņēmēji var brīvi piedalīties enerģijas tirgū, kļūstot par enerģijas ražotājiem vai piegādātājiem, savstarpēji konkurējot ar cenu un pakalpojumu piedāvājumiem.

Priekšnoteikumus efektīvi funkcionējoša elektroenerģijas tirgus darbībai, paredzot elektroenerģijas kā brīvas apgrozības preces tirdzniecību, izveidoja jau 1998.gada Enerģētikas likums. Tagadējais spēkā esošais Elektroenerģijas tirgus likums ir pieņemts 2005.gadā. Sākotnēji elektrības tirgus atvēršana tika realizēta tikai lielajiem patērētājiem, bet pakāpeniski visiem, arī mājsaimniecībām. Latvijas tirdzniecība ir pilnībā iekļauta reģionālajā NordPool tirdzniecības sistēmā. Dalība šajā biržā veicina godīgu cenu veidošanos, motivējot piegādātāju piedāvāt elektrību par objektīvi pamatotām cenām. Līdzīga situācija pēdējos gados ir izveidota arī dabasgāzes tirdzniecībā.

Komentāri

Pievienot komentāru