Latvijā sievietēm pieder trešdaļa uzņēmumu 

Trešā daļa jeb 33,21% no viesiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem pieder sievietēm, savukārt uzņēmumu, kuru valdēs darbojas sievietes, īpatsvars ir 33,43%, apkopojis Lursoft.

Dienas Bizness, 08.3.2013

Lielāks sieviešu īpatsvars ir starp mazkapitāla SIA dalībniekiem un matpersonām. 38,67% no visām Latvijā reģistrētajām SIA dalībnieces ir sievietes, savukārt 38,53% gadījumu sievietes darbojas mazkapitāla SIA valdēs.

Biznesā visaktīvākās sievietes ir vecumā no 30 līdz 49 gadiem. Trešā daļa jeb 33,59% no visām dāmām, kuras iesaistījušās biznesā un ir kāda uzņēmuma dalībnieces, ir sievietes vecumā no 50 līdz 69 gadiem, savukārt 11,14% gadījumu uzņēmumu dalībnieces ir no 18 līdz 29 gadus vecas. Vismazāk biznesā iesaistās sievietes vecumā līdz 18 gadiem (0,04%) un dāmas, kuru vecums ir 70 un vairāk gadu (6,62%), noskaidrojis Lursoft.

Tajā pašā laikā, analizējot finanšu rādītājus uzņēmumiem, kuru dalībnieces vai amatpersonas ir sievietes, redzams, ka 2011. gadā vidējais apgrozījums uz vienu firmu, kuras īpašniece ir sieviete, bijis par 27,34% zemāks nekā valstī vidēji, savukārt to uzņēmumu, kuru valdē vai padomē ir daiļā dzimuma pārstāve, vidējais apgrozījums bijis 21 954 lati, kas ir par 24,40% mazāks nekā vidējais rādītājs Latvijā.

Uzņēmumi, kuru dalībnieču vai amatpersonu vidū ir sievietes, strādājuši ar lielākiem vidējiem zaudējumiem uz vienu uzņēmumu nekā uzņēmējsabiedrības vidēji valstī. Ja 2011. gadā valstī vidējie zaudējumi, ar kuriem finanšu gadu noslēguši uzņēmumi, bijuši 44 lati, tad sievietēm piederošie uzņēmumi strādājuši vidēji ar pieciem latiem lielākiem zaudējumiem, bet tās uzņēmējsabiedrības, kuru amatpersonas ir sievietes, ar 47 latu lieliem zaudējumiem, kas ir par trīs latiem vairāk nekā valstī vidēji, apkopojis Lursoft.

Populārākās uzņēmējdarbības jomas, kurās sievietes darbojas kā amatpersonas vai dalībnieces, ir uzskaites, grāmatvedības, audita un revīzijas pakalpojumu sniegšana un konsultēšana nodokļu jautājumos. Latvijā kopskaitā reģistrēti 2 373 šīs jomas uzņēmumi, kuri pieder sievietēm, un 2 372 uzņēmējsabiedrības, kuru amatpersonu vidū ir daiļā dzimuma pārstāves.

Saraksta otrajā vietā gan starp dalībniecēm, gan amatpersonām ierindojusies mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos, kuros galvenokārt pārdod pārtikas preces, trešajā vietā – restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumu nozares uzņēmumi, ceturtajā - frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumu uzņēmumi, bet piektajā - nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana.

Analizējot sieviešu – uzņēmēju īpatsvaru Latvijas lielākajās pilsētās, noskaidrojies, ka visvairāk uzņēmumu, kuri pieder daiļā dzimuma pārstāvēm, un firmas, kurās sieviete ieņem amatus valdēs un padomēs, ir Ventspilī. Kurzemes piejūras pilsētā no visiem reģistrētajiem uzņēmumiem 41,13% pieder sievietēm, savukārt 41,59% sievietes ir amatpersonas. Jānorāda, ka no visiem sievietēm piederošajiem uzņēmumiem Ventspilī 6,81% ir mazkapitāla SIA, kas ir zemākais rādītājs starp Latvijas lielākajām pilsētām, apkopojis Lursoft.

Tevi varētu interesēt

Mazkapitāla SIA pamatkapitālu lielākoties palielinājušas līdz 2000 latiem, taču ir arī...

Autotransporta pakalpojumu uzņēmums SIA Skona pagājušajā gadā nopelnījis 97,6 tūkst. Ls...

Trešā daļa no visiem Latvijas uzņēmumiem pieder sievietēm, bet visbiežāk biznesā daiļā...

«Lai uzlabotu noskaņojumu, dažkārt atliek tikai ieskatīties kontaktu katalogā vai iepazīties...

Ja Saeima akceptēs sagatavotos grozījumus Komerclikumā par fizisko personu – dalībnieku (investoru)...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Pagājušajā gadā fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarācijas kopumā iesnieguši...

Pretendentu trūkuma dēļ nenotiks 1699.gadā celtā nekustamā īpašuma Kungu ielā 26, Liepājā,...

Degvielas cenas pēdējās dienās ir samazinājušās lielākajā daļā degvielas uzpildes staciju,...

18. un 19.maijā jau vienpadsmito reizi Liepājā, Vecās ostmalas promenādē, norisināsies amatniecības...

Pērn Pasaules ekonomikas forums dzimumu līdztiesībā Latviju ierindoja 15.vietā pasaulē. Arī Eurostat...

Ceturtdien, 7.martā, konstatēts, ka Starpnozaru mākslas grupas Serde ceplis, kas atradās Aizputē...

Kopumā uz valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem ir apmierinoši braukšanas apstākļi,...

Degvielas tirgotājs Statoil ceturtdien, 7. martā par 2 santīmiem litrā samazinājis degvielas...

Latvijas kūrortpilsētu Jūrmalu pagājušajā gadā kopumā apmeklējuši 122,75 tūkst....

Šīs nedēļas nogalē notiks izsole kādai pamestai piestātnei, kas atrodas Baltijas jūras...