Latvijā tirgojas ar īpaši aizsargātu dzīvnieku izstrādājumiem

2017. gada 23. novembris plkst. 13:09
Dalies ar šo rakstu

Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Valsts policiju (VP) pēdējā mēneša laikā pastiprinājusi apdraudēto savvaļas sugu izstrādājumu tirdzniecības kontroli un šajā periodā ir izņemtas dažādas preces, kas veidotas no Latvijā un Pasaulē aizsargātiem dzīvniekiem, informē VP.

Pārbaudēs, kas notika sadarbībā VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldi izņemti izstrādājumi no Āfrikas ziloņa, brūnā lāča un Eiropas ūdra kopumā 2500 eiro vērtībā. Eksperti skaidro, ka šo izstrādājumu vērtība galvenajos to patēriņa tirgos - Rietumeiropā un Āzijā - varētu pieaugt vairākas reizes.

Saistībā ar deviņu Eiropas ūdru ādu nelegālo tirdzniecību, pēc ekspertīzes veikšanas tiks lemts par kriminālprocesa ierosināšanu, savukārt pret ziloņkaula ilkņa un brūnā lāča ādas tirgoņiem uzsāktas administratīvā pārkāpuma lietvedības process.

Dabas aizsardzības pārvalde un VP atgādina, ka ir aizliegta tirdzniecība ar Latvijas īpaši aizsargājamiem dzīvniekiem un to izstrādājumiem, kā arī aizliegts tirgot CITES konvencijas (Vašingtonas konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas augu un dzīvnieku sugām) Pirmajā, jeb stingrākās aizsardzības pielikumā iekļauto sugu dzīvniekus.

Pārvaldes CITES nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis skaidro, ka aizliegums attiecas arī uz šo sugu izstrādājumiem, pat ja tie iegūti no indivīdiem, kas audzēti nebrīvē vai iegūti pirms vairākiem desmitiem gadu.

«Tikai pateicoties Vašingtonas konvencijai (CITES) daudzu dzīvnieku sugu, piemēram, ziloņu vai degunradžu, populācijas mūsdienās nav izmirušas. Turklāt, ņemot vērā nelegālās savvaļas sugu tirdzniecības saistību ar starptautiskajiem organizētās noziedzības tīkliem un bruņotajiem grupējumiem, efektīvai CITES ieviešanai ir nozīmīga loma sociālekonomisko un drošības problēmu risināšanā ne tikai apdraudēto sugu izcelsmes valstīs, bet globālā mērogā,» pauž J. Dzenis.

Savukārt VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes galvenais inspektors A. Zeļenkovs atgādina: «Pirms eksotisku preču, dzīvnieku vai rāpuļu realizācijas, iedzīvotājiem jāvēršas valsts iestādēs, lai noskaidrotu par šāda veida tirdzniecības kārtību un nepieciešamajiem dokumentiem. Atgādinām, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības,».

Dabas aizsardzības pārvalde kopā ar VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldi šogad konstatējusi un izņēmusi arī četrus kažokādu izstrādājumus ar vilka ādas apdari, vienu ocelota (Leopardus pardalis) kažokādas jostu, peļu klijāna, vistu vanaga un meža pūces izbāžņa veidošanas ādas sagataves, koraļļus un lāčādu.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām