Latvijas bankas janvārī cieš 36 miljonu latu zaudējumus; ar peļņu strādā 8 bankas

2010. gada 22. februāris plkst. 15:38
Autors: Ieva Mārtiņa
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Šogad janvārī ar peļņu 2,5 miljonu latu apjomā strādājušas astoņas Latvijas bankas un viena ārvalstu banku filiāle, bet banku sektors kopumā janvāri beidza ar 36,1 miljonu latu zaudējumiem.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija informē, ka banku nozarei zaudējumus galvenokārt radījuši izdevumi uzkrājumiem nedrošiem kredītiem. Banku sektora gūtā peļņa pirms uzkrājumiem un nodokļiem janvārī sasniedza 9,1 miljonu latu, bet uzkrājumi nedrošajiem kredītiem janvārī kopumā pieauga par 2,3% jeb 31 miljonu latu, sasniedzot 1,4 miljardus latu jeb 8.9% no banku kopējā kredītportfeļa (decembra beigās - 8.6%).

Neraugoties uz zaudējumiem, šogad janvārī banku sektora likviditātes rādītājs divkārši pārsniedza regulējošās prasībās noteikto minimumu (normatīvs 30%), proti, tas bija 61,4% (decembra beigās – 62,8%). Banku sektora kapitāla pietiekamības rādītājs janvāra beigās bija joprojām augsts 14.3% (decembra beigās - 14.6%). 2009. gada laikā kapitālu palielinājušas 13 Latvijas bankas kopumā par 998,2 miljoniem latu, arī 2010.gada janvārī bankas turpina palielināt kapitālu (par 13 miljoniem latu), un janvāra beigās banku sektora apmaksātais pamatkapitāls sasniedza 1.6 miljards latu.

Pēc trīs mēnešus ilgušā noguldījumu apmēra kāpuma, janvārī kopējais banku sektora piesaistīto noguldījumu apmērs nedaudz krities - par 0,6% jeb 59 miljoniem latu, galvenokārt dēļ rezidentu noguldījumu samazināšanās par 1,2% jeb 70 miljoniem latu apjomā. Savukārt nerezidenti Latvijas bankās janvārī ir noguldījuši par 0,3% jeb 11 miljoniem latu vairāk nekā iepriekšējā mēnesī. Janvāra beigās noguldījumu apmērs Latvijas banku sektorā sasniedza 9,5 miljardus latu.

Banku kopējais kredītportfelis janvārī saruka par 0,6% un sasniedza 15,3 miljardus latu, t.sk. rezidentu uzņēmumiem izsniegto kredītu atlikums samazinājies nedaudz lēnāk nekā rezidentu mājsaimniecībām izsniegto kredītu atlikums, t.i. attiecīgi par 0,3% un 0,4%, tomēr astoņu Latvijas banku un vienas ārvalstu banku filiāles kredītportfeļi janvārī ir palielinājušies.
Janvāra beigās bez maksājumu kavējuma bija 72,1% no banku izsniegtajiem kredītiem (decembra beigās – 74,5%), tātad tika kavēti 27,9 % kredītu. Janvārī kredītu ar maksājumu kavējumu, kas pārsniedz 90 dienas apmērs palielinājās par 5,7%, un to īpatsvars banku kredītportfelī janvāra beigās sasniedza 17,4%. Kredītos ar maksājumu kavējumu virs 90 dienām lielākais īpatsvars bija rezidentu uzņēmumiem operācijām ar nekustamo īpašumu izsniegtajiem kredītiem (29%) un rezidentu mājsaimniecībām izsniegtajiem kredītiem mājokļa iegādei (28,6%).

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām