Latvijas Bankas zibmaksājumu infrastruktūrā maksājumu skaits pārsniedzis 1000

2017. gada 24. novembris plkst. 14:16
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Latvijas Bankas nodrošinātajā zibmaksājumu infrastruktūrā veikto maksājumu skaits jau pārsniedzis 1000, un dinamika liecina, ka tas ar katru dienu pieaug, informē centrālās bankas pārstāvji.

Ir pagājušas trīs dienas, kopš 21. novembrī eirozonas mērogā tika ieviesti zibmaksājumi - starpbanku pārskaitījumi 24/7/365 režīmā, arī brīvdienās un svētku dienās. Šīs ir būtiskas pārmaiņas maksājumu jomā, jo starpbanku pārskaitījumi beidzot kļūst zibenīgi (naudas pārskaitījums ne tikai starp divām Latvijas komercbankām, bet arī komercbankām dažādās eirozonas valstīs prasa ne vairāk par pāris sekundēm).

Nacionālās bankas vērojumi apstiprina, ka tagad starpbanku klientu maksājumi Eiropas mērogā notiek pāris sekunžu laikā, neatkarīgi no tā, vai zibmaksājumi tiek veikti dienā vai naktī, starp bankām Latvijā vai citur Eiropā. Jau šajā nedēļas nogalē, sestdien un svētdien, būs iespēja pirmo reizi veikt zibenīgus starpbanku klientu maksājumus eiro arī brīvdienās, kad tradicionāli šādi maksājumi nebija pieejami un iepriekš būtu jāgaida līdz pirmdienai.

Pašlaik zibmaksājumus Latvijā piedāvā AS Citadele banka, kas jau kopš 2017. gada 28. augustā kā pirmā Latvijā pievienojusies Latvijas Bankas ieviestajai zibmaksājumu infrastruktūrai, kā arī AS «SEB banka», kura ieviesa zibmaksājumus 21. novembrī – darbību sākot Eiropas banku dibinātā uzņēmuma EBA Clearing ātro maksājumu sistēmai RT1. Nākamā gada sākumā zibmaksājumus ieviesīs arī klientu ziņā lielākā Latvijas komercbanka – «Swedbank» AS, un tad absolūti lielākā daļa starpbanku maksājumu Latvijā tiks izpildīti sekunžu laikā.

Dalies ar šo rakstu