Latvijas kokrūpnieki turpmāk varēs importēt apaļkokus no Krievijas par zemākiem tarifiem

2012. gada 21. maijs plkst. 15:37
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Saistībā ar 2012. gada augustā gaidāmo Krievijas iestāšanos Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) Latvijas kokrūpniekiem tuvākajā laikā būs iespēja importēt šīs valsts apaļkokus ar pazeminātām eksporta tarifu likmēm.

To paredzēs jaunizveidotā Krievijas skujkoku apaļkoku eksporta uz Eiropas Savienību (ES) tarifu kvota.

Uzņēmumi, kas 2004. vai 2007. gadā no Krievijas importējuši priedes un egles apaļkokus kopā vismaz 5000 m3 apmērā (vēsturiskie importētāji) un tuvākajos divos trīs gados varētu atjaunot importu, ir aicināti līdz šā gada maija beigām informēt Ekonomikas ministriju, teikts ministrijas paziņojumā.

Tajā skaidrots, ka tradicionālās tiesības nodrošinās būtiskus ieguvumus vēsturiskiem importētājiem, garantējot iespējas sākot no  2012. gada rudens par ievērojami zemākiem eksporta tarifiem no Krievijas ievest vēsturiskiem importa apjomiem pielīdzināmus daudzumus. Turpretim jaunajiem importētājiem būs iespēja rindas kārtībā pieteikties uz daļu no kvotas ietvaros pieejamā Krievijas skujkoku apaļkoku importa.

Šobrīd piemēroto 25% (bet ne mazāk kā 15 eiro/m3) vietā tarifu kvotas ietvaros 3,5 milj. m3 priedes apaļkoku importam tiks piemērots 15% Krievijas eksporta tarifs, bet sešu milj. m3 egles apaļkoku importam 13% eksporta tarifs, norādījusi ministrija.

Pirms 2008. – 2009. gadā Krievijas īstenotās eksporta tarifu paaugstināšanas Latvijas kokrūpniecības nozare ar teju 15% bija viena no lielākajām Krievijas skujkoku apaļkoku importētājām ES. Lielāki importa apjomi ES bija vien Somijai.

Tradicionālo tiesību pieteikšana ir svarīga ES kvotas sistēmas izveidošanai un tādēļ uzņēmumu pieteikšanās būs jāveic 20 kalendāro dienu laikā pēc Eiropas Komisijas regulas stāšanās spēkā 2012. gada jūnija sākumā, informē EM.

Vairāk par tradicionālo importētāju tiesību iegūšanu informēs EM telpās 2012. gada 28. maijā plkst. 14:00 Rīgā, Brīvības ielā
55.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām