Latvijas pilis un muižas - dārgs, bet neiekārots kumoss 

Vēsturisko piļu un muižu piedāvājums tirgū ir apjomīgs, savukārt pircēju var nākties gaidīt pat gadiem.

Uldis Andersons, 2012. gada 04. decembris plkst. 13:14

Interese par vēsturiskiem īpašumiem – pilīm vai muižām –  salīdzinājumā ar krīzes gadiem ir atjaunojusies, tomēr darījumu skaits šai segmentā ir nebūtisks. Nekustamā īpašuma kompāniju informācija liecina, ka lielākoties interesi par vēsturiskiem objektiem izrāda ārvalstnieki – no Rietumeiropas, Skandināvijas, arī no Krievijas.

Latvijas Piļu un muižu asociācijas (LPMA) informācija liecina, ka rosība šai segmentā kļuvusi lielāka pēdējā gada laikā. Pilis, muižas tiek meklētas ne tikai biznesam, bet arī kā dzīvesvieta, un asociācijai ik pa laikam ir sarakste vai nu ar starpniekfirmām, vai ar tiešajiem interesentiem, kas meklē iespējas Latvijā iegādāties kādu vēsturisku īpašumu. Tomēr tirgus ir neliels, un nav arī informācijas, ka pēdējā laikā šai segmentā būtu notikuši kādi vērā ņemami darījumi.

Pēc LPMA datiem šobrīd Latvijā ir apmēram 1400 piļu un muižu, no daudzām saglabājušās vien drupas vai tikai nosaukums. Stabilu, ieinteresētu īpašnieku rokās varētu būt vien daži simti īpašumu, vēl mazāk ir atjaunotu piļu un muižu, kas ir atjaunotas un sakoptas. Tostarp tirgū tiek piedāvāti vēsturiskie īpašumi, kas bieži vien ir sliktā, nereti pat grausta stāvoklī, taču ne vienmēr slikts ēkas tehniskais stāvoklis automātiski nozīmē zemu cenu - īpašumu vērtību šajā segmentā nosaka tā vecums, vēsture, cienījami agrāko iemītnieku raduraksti, kā arī atrašanās vieta. Īpašnieku meklējumos šobrīd ir vairākas Latvijas pilis vai muižas, tirgū šādu īpašumu vērtība var sasniegt pat vairākus simtus tūkstošu latu.

SIA Rent in Riga valdes loceklis Jānis Lipša stāsta, ka potenciālajiem pircējiem ir svarīgs pils vai muižas vēsturiskais mantojums, viņiem ir būtiski zināt, kas te ir dzīvojis un citas vēstures nianses. Svarīgs arguments par labu vēsturiska īpašuma izvēlei ir tā atrašanās vieta – ainaviskums, reljefs, koku un ūdens klātbūtne. Ļoti svarīgi, lai muižai ir saglabāts privātums, un tās tuvumā nav citas apbūves, kas būtiski samazina izredzes veiksmīgi pārdot īpašumu. Ja pils vai muižas komplekss atrodas pagasta centrā, vai, vēl ļaunāk, tam līdzās ir padomju laika daudzstāvu apbūve vai citas vidi degradējošas ēkas, atrast pircēju būs grūti.

J. Lipša norāda, ka vēsturisku īpašumu pārdošanas darījumu var gaidīt arī vairākus gadus – ir tikai normāli, ja šādu īpašumu izdodas pārdot pusotra – trīs gadu laikā. Turklāt pils vai muižas pārdošanas cena bieži vien veido mazāko investīcijas daļu, objektu atjaunošanai nereti nepieciešamas pat trīskārt lielākas izmaksas.

Visu rakstu lasiet 4. decembra laikrakstā Dienas bizness.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru