Latvijas start-up pieredze: izveidot uzņēmumu ir viegli, grūti to attīstīt

2013. gada 07. novembris plkst. 14:08
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

«Izveidot uzņēmumu ir viegli un ātri. Grūti ir to attīstīt, piesaistot finansējumu, meklējot partnerus, jaunus pielietojumus, jaunas tirgus nišas un klientus. Principā viss, kas sasniegts, tiek sasniegts tikai ar mērķtiecīgu darbu un pašu spēkiem,» tā stāsta pirms diviem gadiem dibinātā uzņēmuma Eventech rīkotājdirektors Ģirts Ozoliņš. Eventech tepat Latvijā ražo ārkārtīgi precīzas iekārtas, kas mēra satelītu atrašanās vietu vairāku desmitu kilometru attālumā no zemes.

Eventech ir tā dēvētais spin-off uzņēmumus, proti, tas attīstījies no Elektronikas un Datorzinātņu institūta (EDI), un start-up kompānijas darbība sākta ar trīs tūkstošu latu pamatkapitālu, kā arī aptuveni desmit tūkstošus latu aizņēmumu.

Kā stāsta Ģ. Ozoliņš, Eventech gadījumā produkts – ierīce, kas mēra satelītu atrašanās vietu – jau bija savā nozarē diezgan labi zināms. Tam jau pirms uzņēmuma dibināšanas bija savs tirgus, savukārt nākotnes plānos ir piedalīšanas Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) konkursos.

Tāpat arī uzņēmums cer piesaistīt riska kapitālu no investīciju fondiem, piemēram, Imprimatur Capital. Nepieciešamā investīciju apjoma amplitūda ir no 150 tūkst. eiro līdz 450 tūkst. eiro.

Vēl viens darbības virziens paredz nodrošināt satelītu lāzernavigāzijas industrijas pieprasījumu. «Šeit papildus investīcijas ir plānots piesaistīt kopā ar EDI, piedaloties ERAF projektos. Nepieciešamais investīciju apjoms -  aptuveni 50 tūkstoši eiro,» stāstīja Ģ. Ozoliņš.

Savukārt, dibinot start-up, uzņēmuma pamata finansējums tā attīstībai tika piesaistīts no uzņēmuma līdzīpašniekiem un kredīta Baltic International Bank. Šis aizņēmums jau salīdzinoši sen ir sekmīgi atmaksāts, stāsta uzņēmuma pārstāvis.

Pašas iekārtas joprojām ražo EDI pēc Eventech pasūtījuma. Patlaban Latvijā ražotās satelītu atrašanās vietas mērierīces jeb «event timer» izmanto Ķīnas, Japānas, ASV, Krievijas un Eiropas valstu klienti, Db.lv stāstīja Ģ. Ozoliņš. «Šodien aptuveni puse staciju izmanto Eventech vai iepriekš EDI ražotās ierīces,» norāda Eventech rīkotājdirektors.

Uzņēmuma pārstāvis skaidroja, ka Eventech tika dibināts, lai esošajai EDI tehnoloģijai atrastu jaunu pielietojumu. «Esošais satelītu lāzernavigācijas tirgus ar 70 stacijām pasaulē ir ļoti mazs un ar šauru specializāciju,» Ģ. Ozoliņš skaidroja start-up dibināšanas iemeslus.

Rezultātā lemts no esošās lāzernavigācijas tehnoloģijas izveidot līdzīgu tehnoloģiju, kas būtu līdzīga esošai, bet attālumi līdz objektam būtu ievērojami mazāki. Tādēļ Eventech piesaistījusi Kanādas ekspertu Brentu Gelhāru (Brent Gelhar). Viņam interesanta šķitusi iespēja integrēt Eventech tehnoloģiju jauna tipa virszemes 3D skenerī, ko parasti izmanto būvniecībā, arhitektūrā un pilsētplānošanā. Tādēļ sadarbībā ar B. Gelhāru dibināts uzņēmums Spatial Initatives, kas nodarbojas ar jaunās tehnoloģijas attīstīšanu.

Patlaban Eventech un Spatial Initiatives kopumā darbojas aptuveni desmit cilvēki.

«Satelītu lāzernavigācija ir satelītu orbītu loku mērīšana ar mērķi noteikt precīzu satelīta atrašanās vietu attiecībā pret zemi. Tā kā ap zemi riņķo ļoti daudz satelītu un pēdējos gados to skaits aizvien aug, turklāt satelītu dzīves ilgums ir pat vairāki gadu desmiti, kļūst aizvien svarīgāk, lai šo satelītu atrašanās vieta un orbīta riņķojot ap zemi tiktu regulāri pārbaudīta un vajadzības gadījumā koriģēta,» skaidro Ģ. Ozoliņš.

Viņš stāsta, ka Eventech ražo ierīci «A033-ET», kuras latviskais nosaukums skan «pikosekunžu diapazona skaitītājs». Pasaulē, izmantojot anglisko nosaukuma versiju, to pazīst arī kā «event timer».

«Šī ierīce ir viens no satelītu lāzernavigācijas sistēmas elementiem, kas atrodas uz zemes lāzernavigācijas stacijā un kas mēra lāzera stara lidojuma ātrumu no lāzernavigācijas stacijas līdz satelītam un atpakaļ,» skaidro Eventech rīkotājdirektors.

Viņš norāda, ka ierīce var fiksēt laiku ar precizitāti no divām līdz trim pikosekundēm. Pikosekunde savukārt ir triljonā daļa no sekundes, jeb 0.000 000 000 001 sekunde. Tādējādi ierīce vai noteikt satelīta, kas atrodas vairākus desmitus kilometru attālumā no zemes, atrašanās vietu līdz dažu milimetru precizitātei.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām