Nodokļi

Latvijas un Igaunijas VID: Nevar salīdzināt, bet var līdzināties

Elīna Pankovska, Māris Ķirsons, 20.07.2016

DB 20. jūlija vāks

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas VID varētu no Igaunijas kolēģiem paņemt veiksmīgākās idejas un piemērot Latvijas specifikai, tomēr salīdzināt abu valstu nodokļu ieņēmumus nav korekti atšķirīgās nodokļu sistēmas un ekonomiskās situācijas dēļ, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Kamēr Latvijā tiek meklēts jaunais Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītājs un notiek mēģinājumi sakārtot dienesta iekšējās problēmas, Igaunijas VID vadītājs Marks Helms paudis, ka valstij arvien vairāk jādomā kā privātam sektoram, proti, kā nopelnīt naudu sabiedrībai. Tāpat viņš norāda, ka līdzšinējie e-risinājumi strādā veiksmīgi jau 15 gadus un tagad pienācis laiks tos pilnveidot. Plānotas kardinālas pārmaiņas, jaunā sistēma tiks būvēta no nulles un ļaušot atbrīvoties no uzņēmumu nodokļu deklarāciju iesniegšanas. M. Helms atzīmē, ka Igaunija kļūs par valsti, kur uzņēmumiem nebūs jāiesniedz nodokļu deklarācijas, tā vietā ieņēmumu dienests spēs apkopot informāciju pats un informēt uzņēmumu. Savukārt Latvijā krasas pārmaiņas gaidīt nevar, kamēr VID netiks atrasts jauns vadītājs ar savu skatījumu. Tomēr ir skaidrs, ka galvenie virzieni, kuros ir jāstrādā, ir ēnu ekonomikas apkarošana, efektīvāka nodokļu iekasēšana un sadarbība ar uzņēmumiem.

Salīdzināt Latvijas un Igaunijas sasniegumus dažādās jomās ir ļoti populāri. Runājot tieši par nodokļu iekasēšanu un ēnu ekonomikas mazināšanu, Igaunija ir, iespējams, soli priekšā Latvijai, tomēr salīdzināt abas valstis tieši nav korekti, jo nodokļu sistēmas katrā valstī ir atšķirīgas. Iespējams, ka Latvijai vajadzētu ņemt piemēru no Igaunijas VID, kā tas pēdējos gados ir spējis iekšēji mobilizēties un strādāt ar mazāku darbinieku skaitu, tādējādi sasniedzot labākus rezultātus.

Visu rakstu Nav tikai melns vai balts lasiet 20. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru