Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos aktīvi investē Igaunija un Zviedrija

2011. gada 05. maijs plkst. 13:42
Autors: Sanita Igaune
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šogad pirmo vietu pēc tiešo investīciju kopapjoma Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieņem Igaunija. Kopš 1991.gada Igaunijas pārstāvji Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ir investējuši 818,234 milj. Ls, kas veido vairāk nekā 20% no ārvalstu pārstāvju ieguldīto investīciju kopapjoma.

Lielākais kaimiņvalsts tiešo investīciju turētājs Latvijā ir Igaunijas Swedbank, liecina Lursoft apkopotā informācija. Kopumā Igaunijas investīciju portfelis šogad sarucis par vairāk nekā 2,759 milj. Ls.

Otro vietu aiz Igaunijas ar vairāk nekā 440,928 milj. Ls lielu investīciju portfeli ieņem Zviedrija. Lursoft atzīmē, ka šī gada pirmajos mēnešos reģistrēts lielākais Zviedrijas investīciju pieaugums Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos – vairāk nekā 85,729 milj. Ls. Pietiekami liels investīciju pieaugums bijis arī 2001.gadā, kad tas veidoja 84,140 milj. Ls.

Lielākās investīcijas Latvijas uzņēmumos šogad veikuši tādi Zviedrijas pārstāvji kā NCC Property Development Baltic AB (vairāk nekā 21 milj. Ls) un Swedbank meitas uzņēmums Ektorent AB (vairāk nekā 53 milj. Ls).

Ektorent AB darījumi nav atstājuši būtisku iespaidu uz investīciju kopapjomu, jo pēc būtības ir notikusi vairāku Latvijas uzņēmumu kapitāldaļu īpašnieku maiņa no Swedbank piederoša Luksemburgas uzņēmuma uz Zviedrijas uzņēmumu, skaidro Lursoft pārstāvis Ainars Brūvelis.

Analizējot datus par ārvalstu investoru skaitu, nemainīgi pirmo vietu ieņem Krievija. Patlaban Latvijas uzņēmumos savus līdzekļus ieguldījis 3, 1 tūkst. Krievijas uzņēmumi un pilsoņi.

«Par spīti lielajai ažiotāžai saistībā ar iespējamo Krievijas investoru piesaisti, atvieglojot tiem uzturēšanās atļauju un vīzu saņemšanu, kas arī noteicis ievērojamu Krievijas investoru skaita pieaugumu (2,5 tūkst. uzņēmumi un personas 2007.gadā, 3,1 tūkst. - 2011.gadā), Latvijas ekonomikai kopumā tas nav devis būtisku labumu, jo vairums Krievijas investoru Latvijā investē vien nelielas summas - visbiežāk 2 tūkst. Ls, bet nereti arī latu,» atzīmē A. Brūvelis.

Pirmajos mēnešos Krievijas personu investīciju kopējā bilance ir negatīva - šogad kapitāldaļu investīciju portfelis sarucis par 1,264 milj. Ls, norāda Lursoft.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds