Jaunākais izdevums

Valsts lielāko zemes platību īpašnieki - fiziskās un juridiskās personas

Ja gadu iepriekš gandrīz piektā daļa Latvijas lielāko privāto zemes īpašnieku – fizisko personu pēdējā gada laikā bija šķīrušies no ievērojamas daļas savu zemes platību, tad aizvadītajā gadā šajā ziņā valdījis sastingums.

Kā rāda jau tradicionālā ikgadējā informācija par Latvijas, Rīgas, Jūrmalas un Rīgas rajona lielāko un vērtīgāko zemes platību īpašniekiem, ko Baltic Screen apkopojis, balstoties uz Valsts zemes dienesta atlasītajiem datiem, jaunpienācēji zemes megaīpašnieku vidū ir uz pirkstiem skaitāmi, savukārt būtiskākās pārmaiņas saistītas ar kadastrālo vērtību maiņu un zemes nonākšanu no fizisko personu īpašuma šīm pašām personām piederošu kompāniju rokās.

Būtisko pārmaiņu - nedaudz

Tāpat kā gadu iepriekš arī pašlaik Latvijas lielāko privāto zemes īpašnieku saraksta pirmajā vietā atrodas Mono holdinga lielākais īpašnieks Mihails Uļmans, kuram piederošās zemes platības gada laikā pieaugušas vēl par aptuveni 300 hektāriem un pašlaik pārsniedz 5300 hektārus. Savas vietas pirmajā desmitniekā saglabājuši arī gandrīz visi pārējie tajā pirms gada atrodamie uzņēmēji, kuri lielākoties vēl nedaudz palielinājuši savas zemes platības.

Vienīgā būtiskā pārmaiņa fizisko personu pirmajā desmitniekā – no tā pazudis kādreizējais Ventspils naftas prezidents, tagad nekustamo īpašumu jomā redzamais Igors Skoks, kuram vēl pirms gada piederēja nepilni trīs tūkstoši hektāru zemes. Taču faktiski zemes īpašnieku nav mainījusi – vismaz lielu tās daļu, kā rāda izlases veidā pārbaudīta zemesgrāmatu informācija, I. Skoks nodevis viņam pašam piederošās SIA Skoks īpašumā.

Savukārt kompāniju – lielāko zemes īpašnieču sarakstā spilgtākais jaunpienācējs ir Norvēģijas Storebrand Livsforsikring AS un arī pašmāju uzņēmēja Gundara Skudriņa (7,8% kapitāldaļu) uzņēmums SIA Foran Real Estate, kas gada laikā atbilstoši Valsts zemes dienesta datiem vairāk nekā dubultojis savu zemes kopplatību no 5195 līdz 11 102 hektāriem. Vismaz daļa šīs zemes iegādāta no lielā uzpircēja Gata Poiša, kurš nu šķīries no lielas daļas savu platību un no saraksta 16. vietas pērn pārcēlies uz 60. vietu šogad.

Tikmēr no kompāniju – lielāko zemes īpašnieču saraksta pirmā desmitnieka pazuduši veseli divi uzņēmumi: sarakstā vairs nav atrodams ne SIA Metsaliitto Latvia, ne SIA Skogssallskapet Latvia. Tomēr ar reālu mežu pārdošanu saistīts tikai pirmais gadījums – kā jau Db informējis, Metsaliitto Latvia savus mežus 2006. gada beigās pārdeva Zviedrijas kompānijai Sodra (līdz ar ko SIA Sodra mežs jaunajā sarakstā ieņem augsto astoto vietu). Savukārt zviedru kompānija Skogssallskapet AB vienkārši mainījusi savu uzņēmumu struktūru Latvijā, līdz ar to tai piederošās zemes apsaimniekotājuzņēmums savu nosaukumu mainījis no SIA Skogssallskapet Latvia uz SIA Istra mežs.

Būtiskākās tendences

Līdz ar to Latvijas lielāko zemes īpašnieku jaunais saraksts apliecina ekspertu jau iepriekš izteikto atzinumu – lielo zemes platību izveidošanas, pirkšanas un pārdošanas laiks ir beidzies, un faktiski var teikt, ka vismaz lielās zemes platības ir nonākušas pie „gala” lietotājiem.

Tiesa, vienlaikus lielākie zemes īpašnieki neapstājas un pārsvarā gadījumu turpina palielināt savas zemes platības – no dažiem desmitiem līdz pat dažiem tūkstošiem hektāru gadā. Turklāt pircēju vidū ir ne tikai ārvalstu uzņēmumu meitaskompānijas, bet arī pašmāju fiziskās un juridiskās personas.

Vienlaikus ļoti būtiskas pārmaiņas vērojamas lielākajiem zemes īpašniekiem piederošo platību kadastrālajās vērtībās. Pēc kadastrālo vērtību pietuvināšanas tirgus cenām virknei lielo zemes īpašnieku piederošās zemes kadastrālā vērtība ir vairākkārt palielinājusies, turklāt runa nav tikai par tiem, kas gada laikā būtiski pieaudzējuši savu zemju kopplatību.

Piemēram, pazīstamā Liepājas uzņēmēja Gunvalža Vēsmiņa zemes kopplatība gada laikā par pāris hektāriem sarukusi, toties tās kadastrālā vērtība pieckāršojusies – no 425 tūkstošiem latu uz 2,16 miljoniem latu. Bijušajam farmācijas jomas uzņēmējam Guntim Belēvičam zemes kadastrālā vērtība ir dubultojusies, kaut platība palikusi faktiski nemainīga, pazīstamajai briežu dārza īpašniecei Guntai Cunskai - pieaugusi par vairāk nekā 50 procentiem.

Fiziskās personas - Latvijas lielāko zemes platību īpašnieces

Aiz personas vārda - kopējā zemes platība (ha), zemes kadastrālā vērtība (milj. Ls)

1. Mihails Uļmans - 5334, 0.84

Mono holdinga boss pirmo pozīciju Latvijas lielāko zemes īpašnieku – fizisko personu sarakstā saglabājis, jau aizpērn iespaidīgās platības iegādājoties no pazīstamā uzņēmēja Gata Saknīša. Atsevišķus zemesgabalus G. Saknītis gan atpircis, taču gada laikā M. Uļmanam piederošās zemes platības palielinājušās vēl par 300 hektāriem.

2. Modris Fokerots - 4466, 0.79

Kurzemes puses meža nozares uzņēmējs gada laikā jaunas zemes platības nav iegādājies un sarakstā joprojām saglabā otro pozīciju.

3. Aivars Samušs - 3697, 0.60

Mazpazīstams Vidzemes puses uzņēmējs, kuram piederošās zemes platības atrodas vai pusē Latvijas – Alūksnes, Cēsu, Gulbenes, Limbažu, Madonas, Rēzeknes, Rīgas, Valkas un Valmieras rajonos. Gada laikā tās palielinājušās par dažiem desmitiem hektāru, ļaujot A. Samušam saglabāt trešo vietu lielāko zemes īpašnieku sarakstā.

4. Vladimirs Getliņš - 2700, 0.49

Mazpazīstams 1955. gadā dzimis uzņēmējs, kuram reizē ar ievērojamām (gada laikā par nepilniem četriem desmitiem hektāru pieaugušām) zemes platībām pieder arī zemnieku saimniecība Ķikšu vēri Ogres rajona Taurupē un arī kontrolpakete SIA Vudeks. Gada laikā V. Getliņš sarakstā pakāpies par vietu augstāk.

5. Aigars Bedrītis - 2535, 0.51

1976. gadā dzimis mazpazīstams Valmieras puses uzņēmējs, zemnieku saimniecības Jaunpumpuri, kā arī kompāniju Ardis DB un Vidzemes sēta īpašnieks, kurš pēdējā gada laikā klāt piepircis pussimtu hektāru zemes (pirms tam divu gadu laikā – vairāk nekā 900 hektāru).

6. Guntis Belēvičs - 2414, 0.70

Bijušais Mēness aptieku īpašnieks, kurš pēc to pārdošanas izveidojis pats savu briežu dārzu un iegādājies lielas zemes platības galvenokārt Aizkraukles un arī Rēzeknes un Rīgas rajonos. Viņa zemes kopplatība gada laikā faktiski nav mainījusies.

7. Gunta Cunska - 2377, 0.33

Pazīstamā Viesaku briežu dārza īpašniece un saimniece, kura turpina palielināt savas zemes platības: gada laikā viņa iegādājusies vēl pusotru simtu hektāru.

8. Edgars Pīgoznis - 2336, 0.59

Virknes mazpazīstamu uzņēmumu līdzīpašnieks, kurš pamazām samazina savu zemes iegādes apetīti: pirms diviem gadiem gada laikā tika iegādāti gandrīz 1000 hektāru, pirms gada – 250, pērn – tikai aptuveni 150.

9. Valentīns Kokalis - 2292, 0.66

Arī pazīstamais miljonārs turpina palielināt savas zemes platības – viņš gada laikā klāt piepircis vēl 234 hektārus zemes.

10. Oksana Sahno - 2230, 0.78

Mazpazīstama 1975. gadā dzimusi uzņēmēja, kuras vārds reizē ar Latvijas lielāko zemes īpašnieku sarakstu atrodams arī Parex bankas mazo akcionāru reģistrā. Viņai piederošo zemju pieaugums pēdējā gada laikā – nieka 30 hektāru.

11. Viesturs Valdis Dreimanis - 2150, 0.59

Vēl viena, tikai mazāk zināma briežu dārza – Tukuma rajona Kandavas pagasta Strautu – īpašnieks, kurš savus īpašumus palielinājis tikai par aptuveni 137 hektāriem.

12. Madars Kalniņš - 1753, 0.27

Ar Rūjienas novadu cieši saistīts 1974. gadā dzimis uzņēmējs, kurš gada laikā savas zemes platības palielinājis par 167 hektāriem.

13. Ruta Siliņa - 1734, 0.33

Mazpazīstama uzņēmēja, kurai piederošās zemes platības gada laikā nav būtiski mainījušās.

14. Andris Luksts - 1717, 0.23

Mazpazīstams Balvu puses uzņēmējs, kurš gada laikā atkal būtiski palielinājis savas zemes platības – šoreiz par nepilniem 300 hektāriem, lielo zemes īpašnieku sarakstā tādējādi pakāpjoties par sešām pozīcijām.

15. Agra Saknīte - 1686, 0.47

Biznesmeņa Gata Saknīša māte, uz kuras vārda – kā apliecinājis uzņēmējs, galvenokārt dažādu viņu regulāri vajājošu juridisku sarežģījumu dēļ –reģistrēta liela daļa uzņēmēja zemes. Viņai oficiāli piederošās zemes kopplatība gada laikā tikai nebūtiski – par aptuveni 40 hektāriem – samazinājusies.

16. Tatjana Matvejeva - 1580, 0.83

Mazpazīstama 1948. gadā dzimusi kundze, kura ir arī vienīgā Liepājas SIA Sargans īpašniece, kurai piederošās zemes platības gada laikā nav būtiski mainījušās.

17. Juris Putniņš - 1443, 0.23

Mazpazīstamais uzņēmējs gada laikā savas zemes platības palielinājis vēl par 180 hektāriem, tā lielo zemes īpašnieku sarakstā pakāpjoties par desmit vietām uz augšu.

18. Gunvaldis Sproģis - 1426, 0.82

Lauksaimnieks – miljonārs, zemnieku saimniecības Joži īpašnieks, kuram piederošās zemes platības gada laikā faktiski nav mainījušās.

19. Elmārs Švēde - 1412, 0.22

Mazpazīstamajam uzņēmējam, kura zemes platības gada laikā pieaugušas par gandrīz pusotru simtu hektāru, pieder iespaidīgi īpašumi Valmieras rajonā.

20. Zigmārs Liparts - 1387, 0.25

Bauskas pusē, Mežotnes pagastā uzņēmējam, kurš gada laikā nav būtiski mainījis savu zemju kopplatību (tā sarukusi par 13 hektāriem), pieder zemnieku saimniecība Strautiņi.

21. Gunvaldis Vēsmiņš - 1338, 2.16

Milzīgu nekustamo īpašumu saimnieks dažādos Latvijas rajonos un arī lielākais Liepājas speciālās ekonomiskās zonas kokmateriālu tirdzniecības un stividorpakalpojumu kompāniju Laskana un Duna līdzīpašnieks, kura zemes platības gada laikā faktiski nav mainījušās.

22. Kārlis Okmanis - 1289, 0.50

Viens no gados vecākajiem Latvijas lielāko zemes platību īpašnieku saraksta dalībniekiem ir no Ogres puses. Gada laikā viņa īpašumu kopplatība samazinājusies par nepilnu simtu hektāru.

23. Petrs Vaitaitis - 1215, 0.41

Uzņēmējam piederošās zemes kopplatība gada laikā sarukusi par pārdesmit hektāriem, tomēr vēl aizvien viņa īpašumā ir iespaidīgas platības Bauskas rajonā.

24. Agnis Miķelsons - 1193, 0.40

Uzņēmējam, kura zemes platības gada laikā pieaugušas par aptuveni 60 hektāriem, pieder iespaidīgi zemesgabali Cēsu, Madonas, Jelgavas, Balvu, Preiļu, Rīgas, Valkas, Aizkraukles, Liepājas un Alūksnes rajonā.

25. Boriss Veļičko - 1183, 0.22

Mazpazīstams zemes īpašnieks, kuram piederošās platības atrodas Ludzas rajonā – Zaļesjes, Istras un Brigu pagastā.

26. Egīls Cīrulis - 1151, 0.19

27. Andris Liepiņš - 1141, 0.23

28. Māris Gruziņš - 1137, 0.31

29. Vitolds Žuromskis - 1133, 0.31

30. Adrians Dāvis - 1125, 0.57

31. Andrejs Oševerovs - 1071, 0.12

32. Edgars Dupužs - 1034, 0.35

33. Māris Getliņš - 1028, 0.32

34. Gundars Kalve - 1015, 0.18

35. Laimonis Stafeckis - 1012, 0.20

36. Andris Griģis - 1003, 0.55

37. Vija Stupāne - 1002, 0.13

38. Anrijs Lembergs - 990, 0.33

39. Laimons Šube - 985, 0.18

40. Emīlija Kreicberga - 983, 0.25

41. Linards Lūsis - 980, 0.19

42. Jānis Graudiņš - 966, 1.64

43. Martins Nīmans - 953, 0.36

44. Normunds Rozentāls - 949, 0.17

45. Uldis Svilāns - 947, 0.17

46. Haralds Āboliņš - 940, 0.21

47. Guntis Sipovičs - 931, 0.42

48. Arvīds Reinholds - 921, 1.0

49. Līga Lemberga - 914, 0.42

50. Garijs Freišers - 910, 0.19

51. Mareks Maļinovskis - 899, 0.21

52. Oskars Getliņš - 887, 0.13

53. Igors Aleksandrs - 881, 0.17

54. Guna Sproģe - 873, 0.45

55. Kārlis Akums - 872, 0.35

56. Aivars Krūmiņš - 871, 0.30

57. Jānis Vinters - 859, 0.70

58. Gunārs Filoņenko - 859, 0.23

59. Ivars Silkāns - 859, 0.21

60. Gatis Poišs - 858, 0.45

61. Pāvels Melnis - 844, 0.21

62. Vitolds Kveders - 839, 0.16

63. Didzis Zauers - 837, 0.38

64. Emīlija Kreicberga - 822, 0.15

65. Agris Riba - 817, 0.36

66. Aivars Dolgis - 807, 0.18

67. Āris Burkāns - 799, 0.62

68. Inga Aizpurīte - 793, 0.17

69. Juris Baratinskis - 790, 0.13

70. Sandris Kalniņš - 784, 0.11

71. Aldis Tutāns - 771, 0.16

72. Aivars Miķelsons - 771, 0.13

73. Gatis Karlovs - 744, 0.27

74. Egons Mednis - 743, 0.31

75. Aivars Eldermanis - 742, 0.19

76. Vairis Veinbergs - 738, 0.18

77. Rihards Circenis - 730, 0.18

78. Ēriks Masteiko - 729, 0.30

79. Juris Ozoliņš - 728, 0.1

80. Evija Šube - 725, 0.18

81. Dzidra īle - 706, 0.14

82. Vitauts Paškausks - 702, 0.60

83. Jānis Kvants - 691, 0.16

84. Natālija Sļotova - 685, 0.72

85. Jānis Pundurs - 682, 0.19

86. Laimnesis Ancāns - 681, 0.11

87. Jānis Rubenis - 680, 0.11

88. Andris Ļubka - 672, 0.10

89. Gundars Bērziņš - 665, 0.17

90. Juris Ullas - 663, 0.14

91. Uldis Ķirsis - 661, 0.29

92. Aivars Dmitrijevs - 650, 0.11

93. Lūks Meitss - 647, 0.23

94. Juris Eglītis - 647, 0.18

95. Ziedonis Vilciņš - 644, 0.1

96. Juris Savickis - 637, 3.01

97. Jānis Kapcjuhs - 636, 0.56

98. Aleksandrs Babenko - 636, 0.30

99. Gints Graudiņš - 631, 0.11

100. Meinards Mētelis - 624, 0.16

Juridiskās personas – Latvijas lielāko zemes platību īpašnieces

Aiz nosaukuma - kopējā platība (ha), zemes kadastrālā vērtība (milj. Ls)

1. SIA Myrtillus - 18024, 2.42

Latvijas lielāko zemes īpašnieku – juridisko personu saraksta pirmajā vietā joprojām ir SIA Myrtillus, kuras oficiālais īpašnieks ir ASV reģistrētā Phemus Corporation, savukārt šīs kompānijas galvenais uzdevums ir milzīgā Hārvardas universitātes ziedojumu fonda līdzekļu izvietošana. Tā arī notiek pamatīgā apjomā, kurš gan pēdējā gada laikā ir strauji sarucis – kompānijas zemes platības Latvijā palielinājušās par «tikai» aptuveni četriem simtiem hektāru (gadu iepriekš – par vairāk nekā 3100 hektāriem).

2. SIA Foran Real Estate - 11102, 1.72

Norvēģijas Storebrand Livsforsikring AS un pašmāju uzņēmēja Gundara Skudriņa (7,8%) uzņēmums, kas savas zemes platības iepriekš pārsvarā bija iegādājies no darbības stratēģiju mainījušās SIA Korsnas Latvia, bet pērn savas platības papildinājis arī no, piemēram, lielo privāto zemes īpašnieku saraksta augšdaļu pametušā Gata Poiša iegādātiem zemesgabaliem. Rezultātā gada laikā uzņēmuma zemes kopplatība vairāk nekā dubultojusies – no 5195 līdz 11 102 hektāriem.

3. SIA Fragaria - 7890, 1.37

Līdz ar Foran Real Estate panākumiem zemes kopplatības vairošanā otra Phemus Corporation meitaskompānija lielo zemes īpašnieku sarakstā noslīdējusi par vienu pozīciju zemāk: tā aizvadītā gada laikā piepirkusi klāt «tikai» pārsimt hektārus zemes.

4. SIA Istra mežs - 7458, 1.13

Saraksta jaunpienācējs patiesībā ir labi zināms: vienkārši zviedru kompānija Skogssallskapet AB mainījusi savu uzņēmumu struktūru Latvijā, un līdz ar to tai piederošās zemes apsaimniekotājuzņēmums savu nosaukumu mainījis no SIA Skogssallskapet Latvia uz SIA Istra mežs. Gada laikā uzņēmuma zemes platības papildinājušās ar vēl pārsimt hektāriem.

5. SIA Ruda - 5797, 1.20

Mežsaimniecības kompānijas īpašnieki ir trīs zviedru kompānijas un viena privātpersona – aizvadītā gada laikā uzņēmums savas zemes platības palielinājis par pusotru simtu hektāru.

6. SIA Artis JP - 5399, 2.09

Sesto vietu sarakstā joprojām saglabā dāņu kompānijas Kurland ApS meitaskompānija – viena no Latvijas lielākajām lauksaimniecības zemes īpašniecēm, kas saimnieko galvenokārt Liepājas rajonā un aizvadītā gada laikā savu zemju kopplatību palielinājusi par gandrīz trim simtiem hektāru.

7. SIA Kursa MRU - 5046, 0.96

Mežsaimniecības uzņēmums, kurš pieder tā vadītājam Edgaram Dupužam, gada laikā ieguvis gandrīz 1200 ha zemes (divu gadu laikā – gandrīz divus tūkstošus).

8. SIA Sodra mežs - 4604, 0.79

Saraksta jaunpienācēja ir tikai 2006. gada novembrī Latvijā reģistrēta kompānija, kuras vienīgā īpašniece ir Zviedrijas Sodra Skogsagarna ekonomisk forening.

9. SIA Projektu konsultāciju tehnoloģijas - 3734, 0.50

Pazīstamās Līču ģimenes pārstāvei Ilonai Līcei un nezināmu personu ofšoram piederošā SIA, kura jau trīs gadus pēc kārtas būtiski samazinājusi savas zemes platības: pirms trim gadiem to kopplatība bija gandrīz 7200 hektāru, pirms diviem – vairāk nekā 5700 hektāru, pirms gada – 3883 hektāri, bet nu – vēl par 150 hektāriem mazāk.

10. SIA Friedrich Haase - 3567, 0.83

Mazpazīstamā kompānija, kuras vienīgais īpašnieks ir vācietis Frīdrihs Hāse, gada laikā iegādājusies vēl vairāk nekā 500 hektārus zemes.

11. SIA Latvijas finieris mežs - 3543, 0.75

Latvijas meža nozares milzenis ar vairākiem simtiem gan vietējo, gan ārvalstu akcionāru gada laikā savas zemes platības palielinājis par vairāk nekā pusotru tūkstoti hektāru zemes. Nu to pārraudzīšanai izveidota atsevišķa SIA.

12. SIA Tand Ukri - 3352, 1.88

ASV ārzonas kompānijas Trocom LLC meitasuzņēmums savas zemes platības gada laikā palielinājis par vairāk nekā 300 hektāriem.

13. SIA Pata AB - 3171, 0.62

Par vairāk nekā 670 hektāriem gada laikā palielinājušās meža nozares uzņēmējam Uldim Mierkalnam piederošā uzņēmuma zemes platības.

14. SIA Santel Finance - 2950, 0.44

Ar likvidējamās Ogres komercbankas padomes priekšsēdētāju Arturu Jeresjko saistīta kompānija, kuras zemes platības gada laikā palikušas nemainīgā apjomā.

15. SIA EV Mežs - 2948, 0.85

Dāņu uzņēmuma Ejendomsselskabet Viborg AS meitaskompānija, kas specializējas mežu jomā. Tās pagājušā gada pirkumi ir salīdzinoši niecīgi – pat ne simt hektāru zemes.

16. SIA RPK grupa - 2876, 1.63

Pašmāju īpašniekiem piederošās nekustamo īpašumu kompānijas zemes platības gada laikā palielinājušās par divarpus simtiem hektāru.

17. AS Latvijas meži - 2781, 0.45

Mežu nozares uzņēmums, kura lielākais akcionārs saskaņā ar Lursoft datiem ir jau pieminētais Latvijas miljonāru sarakstā atrodamais U. Mierkalns (lai gan precīzs akcionāru saraksts nav zināms), pērn savu zemju kopplatību nav mainījis.

18. SIA Gosk Latvia - 2722, 0.38

Uzņēmums, kura vienīgais īpašnieks ir zviedrs Larss–Georgs Ādolfs Hedlunds, pērn iegādājies tikai 53 hektārus zemes.

19. SIA Pampāļi - 2664, 0.97

Liels lauksaimniecības uzņēmums (kontrolpaketes īpašnieks – Jānis Vaļko), kas pērn iegādājies vēl vairāk nekā simt hektāru zemes.

20. SIA CVH - 2648, 0.94

Dāņu kompānijas E.C.White ApS meitasuzņēmums gada laikā savas zemes platības ir faktiski nav mainījis.

21. SIA Kurzemes tīrumi un meži - 2497, 0.89

Bijušā VAS Latvijas Gaisa satiksme valdes priekšsēdētāja Edija Kizenbaha dzīvesbiedrei Irinai daļēji piederošs uzņēmums, kas pērn savas zemes platības palielinājis par gandrīz četriem simtiem hektāru.

22. SIA Nastonex - 2473, 0.39

Vēl viens ar bijušā Ogres komercbankas padomes priekšsēdētāju Arturu Jeresjko un viņa ģimeni cieši saistīts uzņēmums, kura zemes kopplatība pērn nenozīmīgi sarukusi.

23. SIA Rundaiņi - 2399, 0.33

Zviedru izcelsmes kompānijas zemes kopplatība gada laikā palielinājusies par 30 hektāriem.

24. SIA Danamežs - 2323, 0.32

Uzņēmums, kura vienīgā īpašniece ir dāņu kompānija Randan AS, gada laikā piepircis 38 hektārus zemes.

25. SIA AMG Eksports - 2321, 0.38

Rankas pils saimniecei Gunitai Ābolai piederošās meža nozares kompānijas zemes platības gada laikā palielinājušās par nepilniem divarpus simtiem hektāru.

26. SIA Vasals - 2296, 0.40

27. SIA Brigi mežs - 2289, 0.35

28. SIA Ascheberg - 2211, 0.41

29. SIA Latgales zaļā zeme - 2181, 0.34

30. SIA Hamburg Kurland - 2128, 0.33

31. AS Saldus mežrūpniecība - 2068, 0.65

32. SIA Soegaard LAT - 2024, 0.41

33. SIA Šķauni - 2004, 0.27

34. SIA Forwood Latvia - 1985, 0.30

35. SIA Dobele Agra S.I.A. - 1912, 1.91

36. SIA Kalēji - 1884 , 0.33

37. SIA Rema kokaudzētavas - 1866, 0.37

38. AS Agrofirma Tērvete - 1839, 1.88

39. SIA Aģentūra GS - 1822, 1.00

40. SIA Experience - 1808, 0.26

41. SIA Ošukalns - 1759, 0.66

42. AS Nagļi - 1745, 0.35

43. SIA Skoks - 1716, 0.29

44. SIA Waldemark - 1715, 0.26

45. SIA Lauce - 1688, 0.34

46. SIA Laflora - 1678, 1.43

47. SIA G.M. Koks - 1668, 0.37

48. SIA Zilupe mežs - 1638, 0.19

49. SIA Lauku agro - 1627, 1.02

50. SIA Uzvara-Lauks - 1623, 1.72

51. SIA Torsana Madona - 1545, 0.08

52. SIA Amezs - 1505, 0.46

53. SIA Puraaks - 1503, 0.32

54. SIA Hansa silvesters - 1497, 0.23

55. SIA Lestene - 1490, 0.89

56. SIA Mežinvests - 1490, 0.25

57. SIA Delagari - 1489, 1.19

58. SIA Solumi - 1448, 0.17

59. SIA Les Trans - 1429, 0.72

60. SIA Agrolats - 1428, 1.26

61. PS Līdums - 1383, 1.48

62. SIA CMC Ozoli - 1371, 0.42

63. SIA Ludza mežs - 1358, 0.19

64. SIA Ķira - 1344, 0.30

65. SIA Kurzemes mežsaimniecības serviss - 1343, 0.34

66. SIA Turība agrofirma - 1256, 0.36

67. SIA Agrofirma Jelgava - 1198, 0.88

68. SIA Vidzemes Mežsaimnieks - 1198, 0.21

69. SIA Lauderi mežs - 1193, 0.15

70. SIA L.A.P. - 1176, 0.47

71. AS Beverīnas īpašumi - 1157, 0.19

72. SIA Egļu mežniecība - 1154, 0.13

73. SIA Ērģemes lauki - 1138, 0.22

74. SIA Kamelis - 1128, 0.19

75. SIA Kruki - 1115, 0.27

76. SIA Natre - 1113, 0.17

77. SIA Lidums mežs - 1105, 0.21

78. SIA Barka Invest - 1104, 0.30

79. SIA Latgales nekustamie īpašumi - 1098, 0.11

80. SIA Consolidated Mazozoli - 1095, 0.19

81. SIA Stora Enso Mežs - 1092, 0.18

82. SIA ZKG - 1081, 0.31

83. SIA Classen properties - 1059, 0.41

84. SIA Brēķu studenti - 1049, 0.35

85. SIA PK Mežs - 1048, 0.22

86. SIA Suncity Invest - 1044, 0.18

87. SIA Rikava agro - 1032, 0.22

88. SIA VIA - 1032, 0.84

89. SIA Šķaunes bekons - 1031, 0.17

90. SIA Nygaard international - 1029, 0.50

91. SIA Jukons - 1015, 0.15

92. SIA Agrofirma Tilbe - 1006, 0.19

93. SIA Maiva - 1003, 0.78

94. SIA JUM Mežs - 984, 0.14

95. SIA Agro-Dzelzava - 969, 0.27

96. SIA Daugavieši - 966, 0.22

97. SIA Brīvība - 960, 0.16

98. SIA Vidzemīte - 952, 0.24

99. SIA Agrofirma Zelta druva - 940, 0.95

100. SIA Drīdgera zemes - 9123, 0.47

Zeme neaug – bet kadastrālā vērtība gan

Īpašnieks

Zemes kopplatības pieaugums gada laikā

Kadastrālās vērtības pieaugums gada laikā

Vladimirs Getliņš

No 2660 ha uz 2669 ha

No Ls 289 569 uz Ls 487 326

Aigars Bedrītis

No 2479 ha uz 2534 ha

No Ls 290 852 uz Ls 509 824

Guntis Belēvičs

No 2408 ha uz 2414 ha

No Ls 317 999 uz Ls 696 055

Gunta Cunska

No 2222 ha uz 2377 ha

No Ls 202 036 uz Ls 333 559

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Lauku zemes izpircējiem atlicis nepilns pusgads

, 17.03.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts zemes dienests (VZD) visiem zemes pastāvīgajiem lietotājiem, kas normatīvajos aktos noteiktajos termiņos bija iesnieguši zemes izpirkšanas pieprasījumu un kas saņēmuši VZD lēmumu par tiesībām zemi izpirkt, atgādina, ka līdz nākamajam termiņam zemes izpirkšanas procedūrā atlicis nepilns pusgads.

Normatīvie akti paredz, ka, lai izpirktu pastāvīgā lietošanā piešķirto zemi, zemes pastāvīgajam lietotājam līdz 2008.gada 1.septembrim vai nu jāveic zemes kadastrālā uzmērīšana (t.i. VZD Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā (turpmāk - Kadastra informācijas sistēmā) jābūt reģistrētam zemes robežu plānam) vai jāveic priekšapmaksa par izpērkamo zemi (t.i. jābūt VZD iesniegtam apliecinājumam par veikto priekšapmaksu.

VZD aicina zemes izpircējus laikus veikt nākamos soļus zemes izpirkšanai, lai, nokavējot termiņus, nezaudētu tiesības izpirkt zemi par sertifikātiem un kadastrālo vērtību.

Zemes kadastrālā uzmērīšana jāpasūta mērniecības darbu veikšanai licencētai juridiskajai personai vai Latvijas Mērnieku Biedrības sertificētai fiziskajai personai. Licencēto juridisko personu un sertificēto fizisko personu saraksts, kā arī informācija par to, kuras mērniecības firmas darbojas katrā Latvijas rajonā, pieejama VZD interneta mājas lapā www.vzd.gov.lv sadaļas Mērniecība apakšsadaļā Licences un sertifikāti.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

1. jūlijā darbu uzsāks Latvijas zemes fonds

Dienas Bizness, 18.06.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts izveidotais Latvijas zemes fonds darbību uzsāks šā gada 1. jūlijā, un tā mērķis ir sekmēt Latvijā lauksaimniecībā izmantojamās zemes saglabāšanu un šo platību ilgtspējīgu izmantošanu lauksaimnieciskās ražošanas vajadzībām, informē Altum pārstāve Kristīne Grauziņa.

Zemes fonda izveide ir viens no valsts instrumentiem, lai sekmētu, ka Latvijā lauksaimniecībā izmantojamā zeme tiktu saglabāta un izmantota lauksaimniecības vajadzībām ne mazāk kā 2 miljonu hektāru apjomā, aktīvā lauksaimnieciskā ražošanā iesaistot aptuveni 0,4 miljonu hektāru līdz šim aktīvi neizmantotās lauksaimniecības zemes.

Zemkopības ministrijas Zemes pārvaldības un meliorācijas nodaļas vadītāja Kristīne Cinkus skaidro, ka Latvijas zemes fonda izveide ir valsts piedāvājums līdzsvarotākas reģionālās attīstības un efektīvu dabas resursu izmantošanas veicināšanai. Tā ir daļa no kopējās koncepcijas, kuras ietvaros pieejams plašs instrumentu klāsts, tādi kā specifisku lauksaimniecības zemes iegādes nosacījumu noteikšana, lauksaimnieciskās zemes kreditēšanas programma, iedzīvotāju atbrīvošana no iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas gadījumā, ja tie pārdod savu zemi ražojošam lauksaimniekam, paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa piemērošana par nekoptu lauksaimniecības zemi un virkne citu zemkopības nozari atbalstošu pasākumu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Apburtā loka ceļš 13 gadu garumā valsti novedis kārtējā strupceļā

Māris Ķirsons, 31.01.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zemes piespiedu nomas jautājumos Latvija jau vairāk nekā 13 gadus iet pa apburto loku, un to nespēj pārraut arī ar dalītā īpašuma izbeigšanu, kura īstenošanai izveidotais mehānisms ir birokrātiski smagnējs, un tam nav arī adekvāta valsts finansiāla atbalsta.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta zvērinātu advokātu biroja iLaw partneris Normunds Šlitke. Viņaprāt, zemes piespiedu nomas ikgadējo griestu apmēra noteikšanā 4% no zemes kadastrālās vērtības ir daudz ekonomisko absurdu. Situāciju pašlaik var mainīt tikai Satversmes tiesa.

Kāda ir situācija ar dalītā īpašuma problēmu?

Tā ir tieši tāda pati kā pašlaik ar daudzdzīvokļu māju siltināšanu. Kāpēc tāds salīdzinājums? Tāpēc, ka ir vairākas būtiskas līdzības gan ar daudzdzīvokļu māju siltināšanu, gan ar dalītā īpašuma izbeigšanu. Diemžēl, bet vecais teiciens — ir meli, ir lieli meli un ir statistika — būtu jākoriģē un statistika jāaizstāj ar politika. Proti, politiķi pirms 11 gadiem solīja dzīvokļu īpašniekiem, ka zemes gabala izpirkšana zem daudzdzīvokļu mājas būs tikpat vienkārša un nesāpīga kā šīs mājas siltināšana. Diemžēl realitāte ir cita. Vārdos un solījumos viss ir skaisti, bet, tiklīdz raugāmies uz padarītajiem darbiem — piedāvātajiem mehānismiem —, tā aina jau ir pavisam citāda. No šodienas skatupunkta laikam nevienam nav jautājumu par energoresursiem, to cenas būtisku pieaugumu, dabasgāzes kontekstā arī pieejamību un dārdzību, kas pat ir kļuvusi par savdabīgu ieroci Ukrainas kara kontekstā. Ļoti daudzi cilvēki 32 gadus pēc Latvijas neatkarības atgūšanas dzīvo padomju laikos būvēto daudzdzīvokļu māju dzīvokļos, kuru apkurei bija paredzēts izmantot lētos energoresursus — dabasgāzi — no Krievijas, bet šodien tie vairs nav lēti, un siltināšanas problēma, šķiet, ir viena no galvenajām aktualitātēm valstī.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saeimas pērn pieņemtais likums, kas vērsts uz “piespiedu dalītā īpašuma sakārtošanu vērstu pasākumu īstenošanu”, bezkompromisa tiesiskuma apoloģēts zemes īpašniekus, faktiski, kvalificē vientiešos, baronos un sponsoros. Tagad lieta nonākusi Satversmes tiesā.

Tieslietu ministrija pēc būtības, maldinot premjeru un koalīcijas biedrus, radījusi likumdošanas brāķi, kas Saeimā pieņemts ar 75 balsīm “par”. Likums, acīmredzami, tapis priekšvēlēšanu gaisotnē.

Labam likumam jābūt kompromisam, kas saprātīgi un samērīgi salāgo pretējo pušu tiesības. Pretējā gadījumā tas ir brāķis vai populistu ierocis sev vien zināmu mērķu sasniegšanai. Iespējams, Saeimas 2021. gada 30. septembrī pieņemtais likums “Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”” tiešām bija labi domāts, un valdība naivi ticēja, ka šis Tieslietu ministrijas gara darbs “piespiedu laulības” starp zemes, dzīvokļu un savrupmāju īpašniekiem padarīs abām pusēm saprotamākas un pieņemamākas. Tomēr realitātē likums neatbilst ne tā izstrādāšanas mērķiem un uzdevumiem, ne arī Latvijas valsts stūrakmenim – Satversmei, norāda jomas pārzinātāji un eksperti.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ar svinīgu ceremoniju Valsts prezidenta rezidencē Melngalvju namā jau ceturto gadu pēc kārtas noslēdzies konkurss Skaistākā lauku saimniecība, kurā tika sadalīti 2015.gada skaistāko saimniecību tituli Latvijā.

Par skaistāko saimniecību šogad atzīta Saldus novada Zvārdes pagasta saimniecība Vārpas un tās saimnieki – Valdis un Ļuba Markevici, informē konkursa organizētāji.

Vārpu saimnieki zemi tiešā nozīmē atkaroja džungļiem pirms vairāk nekā divdesmit gadiem. Pirms tam tur atradās Zvārdes aviācijas mērķu poligons. Tagad Vārpas nodarbojas ar aitkopību, ganāmpulks mērāms 300 sprogaiņos. Markevici balvā saņēma goda plāksni, kas apliecina Skaistākās lauku saimniecības 2015 statusu un apmaksātu braucienu divām personām uz Berlīnes Zaļo nedēļu – pasaules lielāko starptautisko pārtikas, lauksaimniecības un dārzkopības izstādi 2016.gada 15.-24.janvārī.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būvniecība un īpašums

Konstatējot neracionālu zemes izmantošanu, uzdod izstrādāt zemes politikas plānu līdz 2020.gadam

LETA, 01.09.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valdība šodien uzklausīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ziņojumu par Zemes politikas pamatnostādņu 2008.-2014.gadam gala ietekmes ziņojumu un uzdeva izstrādāt zemes politikas plānu līdz 2020.gadam.

Plāns būs jāizstrādā VARAM sadarbībā ar Satiksmes ministriju, Ekonomikas ministriju, Zemkopības ministriju, Finanšu ministriju, Tieslietu ministriju un Latvijas Pašvaldību savienību. Dokumenta izstrādes termiņš ir 2016.gada 1.jūnijs.

VARAM ziņojumā norāda, ka Latvijā zemes politikā ir konstatētas vairākas problēmas, piemēram, neracionāla un neefektīva zemes izmantošana, zemes reformas process ir ieildzis, līdz ar to ir nesakārtotas īpašuma tiesības un ir nepietiekama informācija par ar zemi un ar to saistītiem notiekošajiem procesiem. Neracionāla vai neefektīva zemes izmantošana izraisa un veicina zemes degradāciju, tādējādi nenodrošinot ilgtspējīgu zemes izmantošanu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būvniecība un īpašums

Piespiedu dalītā īpašuma attiecībās atrodas 10% no visām daudzdzīvokļu ēkām Latvijā

LETA, 21.09.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Piespiedu dalītā īpašuma attiecībās atrodas 10% no visām daudzdzīvokļu ēkām Latvijā, žurnālistiem šodien skaidroja Tieslietu ministrijas (TM) valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

TM valsts sekretāra vietniece šodien preses konferencē atgādināja, ka Latvijā piespiedu dalītā īpašuma tiesiskajās attiecībās ir 3677 daudzdzīvokļu mājas, kur kopā ir 110 970 dzīvokļi, kas atrodas uz 7354 citām personām piederošām zemes vienībām, kas ir apmēram 10% no visām daudzdzīvokļu ēkām. Viņa norādīja, ka šo 7354 zemes vienību kadastrālā vērtība varētu būt līdz pat 180 000 000 eiro, savukārt tirgus vērtība - līdz pat 240 000 000 eiro.

Tāpēc TM izvēlējās iet to ceļu, kas paredz sadalīt finansiālo slogu starp šajā procesā iesaistītajām personām, proti, nevis valstij izpērkot visu šo zemi, bet piedāvājot to darīt dzīvokļu īpašniekam.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Slampē godināti konkursa Sējējs - 2009 laureāti

Sandra Dieziņa, Db, 16.10.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lauksaimnieku vidū populārā konkursa Sējējs - 2009 laureāti šodien nosaukti Tukuma rajona Slampē.

Pasākumā sudraba medaļas saņem četri laureāti, diplomus - 16 konkursa dalībnieki, kā arī tiek pasniegta balva par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā.

Šogad konkurss risinājās grupās Lauksaimnieciskā ražošana, Saimniekošana laukos, Ģimene lauku sētā un Lauksaimnieku kooperācija, kurās pretendenti tika vērtēti 2 kārtās. Nominācijā Lauksaimnieciskā ražošana tika vērtētas lielākās augkopības un lopkopības saimniecības. Savukārt nosacīti mazākas augkopības, lopkopības un netradicionālās lauksaimniecības saimniecības vērtēja grupā Saimniekošana laukos. Jau otro reizi nominācijā Ģimene lauku sētā tika aicinātas pieteikties vienas ģimenes apsaimniekotas lauku saimniecības, un šī nominācija ieguvusi lielu dalībnieku atsaucību.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Rīgas rajona megadarījumu skaits vēl nedaudz sarucis

Lato Lapsa, Kristīne Jančevska, Baltic Screen, speciāli Db, 07.03.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamā īpašuma nozares buma beigas vērojamas arī iepriekš tik pieprasītajā Rīgas rajonā: ja 2006. gada jūlijā-decembrī šeit bija fiksēti vismaz 45 darījumi, kuru summa sasniedza vai pārsniedza pusmiljonu latu, tad pagājušā gada pirmajā pusgadā tādu bijis tikai 26, bet gada pēdējos sešos mēnešos – 24.

Kā rāda Baltic Screen pētījums par pagājušā gada otrā pusgada lielākajiem nekustamā īpašuma darījumiem Rīgas rajonā, vispieprasītākie bijuši īpašumi Mārupē (8 no 33 īpašumiem), kam seko Olaine (6), Carnikava un Ķekava (pa 4), kā arī Ādaži (3 īpašumi).

Taču atšķirībā no situācijas vēl gadu iepriekš, no megadarījumu slēdzēju vidus faktiski pazuduši spekulanti jeb „īstermiņa investori” – nepazīstamas kompānijas ar mazpazīstamiem pašmāju vai ārvalstu īpašniekiem. Arī pircēji – privātpersonas faktiski izzuduši no lielo darījumu slēdzēju vidus.

Savukārt vietā nākuši jauni pircēji, lai gan to tērētās summas nav tik iespaidīgas kā pēdējos gados, - labi pazīstamas pašmāju kompānijas ar ārvalstu īpašniekiem (piemēram, Palink, Maxima Latvija, NP Salaspils biznesa parks, pamanāmi ir arī New Century Holdings uzņēmumi).

Komentāri

Pievienot komentāru
Likumi

Normas, kas no 2018.gada 1.janvāra samazina piespiedu nomas maksas apmēru, neatbilst Satversmei

LETA, 12.04.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Satversmes tiesa atzinusi grozījumus likumos «Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju» un «Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās» par neatbilstošiem Satversmes normām un tie zaudēs spēku 2019.gada 1.maijā.

Spriedums ir galīgs un nav pārsūdzams un stājas spēkā ar tā pasludināšanas brīdi.

Apstrīdēto likuma normu spēka zaudēšanas termiņš 2019.gada 1.maijā noteikts tādēļ, lai likumdevējam dotu laiku atrast citu risinājumu piespiedu zemes nomas maksai, kas būtu taisnīgs gan pret zemes īpašniekiem, gan daudzdzīvokļu namu īpašniekiem.

Satversmes tiesā pēc septiņu fizisko personu pieteikumiem tika ierosinātas sešas lietas par apstrīdēto likuma normu atbilstību Satversmei. Pieteikumos bija ietverti identiski prasījumi un to juridiskais pamatojums bija balstīts uz līdzīgiem argumentiem. Lai veicinātu lietu vispusīgu un ātru iztiesāšanu, Satversmes tiesa nolēma tās apvienot vienā lietā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Lielākie nekustamā īpašuma darījumi Rīgā: iezīmējas ballītes beigas

Lato Lapsa, Kristīne Jančevska, Baltic Screen, speciāli Db, 15.02.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvien vairāk ārvalstu pircēju un aizvien vairāk tiešā ārvalstu finansējuma, bez Latvijas kredītiestāžu starpniecības, - tās ir galvenās tendences, ko uzrāda Baltic Screen pētījums par lielākajiem nekustamā īpašuma darījumiem Rīgā pagājušā gada otrajā pusgadā.

Vienlaikus, neraugoties uz runām par briestošo krīzi nozarē, īpaši lielo darījumu ir bijis vairāk nekā iepriekš: ja pagājušā gada pirmajā pusgadā bija 36 darījumi virs miljona latu katrs, tad otrajā – jau 51. Tādējādi gandrīz atkārtots 2006. gada otrā pusgada rekords – tad bija notikuši vismaz 55 darījumi ar oficiāli uzrādīto summu virs miljona latu katram.

Ballītes beigas?

Pagājušā gada otrais pusgads nav nesis tādus rekordus kā tirdzniecības centra Domina un tā zemes platību pārdošana par 103 miljoniem latu pirmajā pusgadā. Apjomīgākais redzamais darījums (neskaitot darījumus, kad tiek pārdotas uzņēmumu kapitāldaļas, kam piesieti konkrēti nekustamie īpašumi) ir bijis desmitkārt mazāks – Palazzo Italia ēkas un zemes īpašnieku maiņa, darījuma summai pārsniedzot 10 miljonus latu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Rīgā nekustamo īpašumu ballīte tiešām beigusies

Lato Lapsa, Kristīne Jančevska, Baltic Screen, speciāli Db, 25.07.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ballīte tiešām ir beigusies, un šā gada pirmajā pusgadā Rīgā būtiski sarucis kā lielo nekustamā īpašuma darījumu kopskaits, tā arī tajos figurējošās summas, – to rāda Baltic Screen pētījums par lielākajiem nekustamā īpašuma darījumiem Rīgā šā gada pirmajā pusgadā.

Pagājušā gada pirmajā pusgadā galvaspilsētā notika vismaz 70 nekustamā īpašuma darījumi, kuros katra summa bija virs pusmiljona eiro, otrajā pusgadā, neraugoties uz runām par tuvojošos nozares krīzi, šādu darījumu skaits pat palielinājās līdz 86 – un tas, pat neskaitot darījumus ar dzīvokļiem un nedzīvojamām telpām. Šā gada pirmajā pusgadā šis skaits nu ir sarucis līdz 60.

Vēl straujāk samazinājies īpaši lielo darījumu skaits: protams, nevarēja gadīt tādus megadarījumus kā 103 miljonu latu vērtais Domina Shopping pārdošanas darījums pagājušā gada pirmajā pusgadā, un vienalga: pagājušā gada otrajā pusgadā Rīgā vēl notika vismaz 11 nekustamā īpašuma darījumi par četriem miljoniem latu vai lielāku summu, bet šā gada pirmajā pusgadā ir bijis tikai viens nepilnu desmit miljonu darījums, savukārt nākamais lielākais – jau tikai par 3,5 miljoniem latu. Pagājušā gada pirmajā pusgadā bija 36 darījumi virs miljona latu katrs, otrajā – 51, bet šā gada pirmajā pusgadā – vairs tikai 31.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Likumdevēja brāķis atkal Satversmes tiesas rokās

Māris Ķirsons, 28.09.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Satversmes tiesai būs jāvērtē gan politiķu radītais dalītā īpašuma risinājums, kurš aizstāts ar likumiskām lietošanas tiesībām — reālservitūtu, kas likumā nav precizēts jeb izskaidrots, gan arī tas, vai atlīdzība zemes īpašniekam 4% apmērā no zemes kadastrālās vērtības gadā ir taisnīga.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta zvērinātu advokātu biroja iLaw partneris un biedrības Zemes reformas komiteja pārstāvis Normunds Šlitke. Viņš cer, ka Latvijas konstitucionālā tiesa apvienos visas šāda veida sūdzības vienā lietā un tās skatīs mutvārdu procesā, nevis rakstveidā, turklāt normu izvērtēšanai pieaicinās cenu noteikšanas un nekustamā īpašuma profesionāļus, nevis tikai un vienīgi valsts iestādes, juristus un ierēdņus, kā tas bijis novērots citu lietu izskatīšanā.

Fragments no intervijas

Kāda ir pašreizējā situācija?

Diemžēl, bet vissliktākās prognozes ir piepildījušās, jo Saeimā sēdošie politiķi, vēloties izbeigt (atrisināt) dalītā īpašuma (zeme - vienam īpašniekam, māja vai tajā esošie dzīvokļi - citiem īpašniekiem) problēmu, radīja jaunas problēmas, un zemes īpašniekiem (gan pašmāju, gan ārvalstu) citas iespējas, kā aizstāvēt savas pamattiesības un vērsties Satversmes tiesā, nav. Tāpēc iesniegtas daudzas sūdzības par likuma Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību vairāku normu neatbilstību Satversmei.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būvniecība un īpašums

Zemes fonda zemes iegādes darījumu apjoms sasniedzis miljonu eiro

Dienas Bizness, 18.12.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Attīstības finanšu institūcijas ALTUM pārvaldītais Latvijas Zemes fonds kopš darbības uzsākšanas šā gada 1.jūlijā no zemes īpašniekiem atpircis 572 hektārus zemes, un šo zemes iegādes darījumu kopējā summa ir 1 miljons eiro, teikts paziņojumā medijiem.

«Savas darbības pirmajos 6 mēnešos ALTUM pārvaldītais Zemes fonds no 40 īpašniekiem ir atpircis vairāk nekā 570 hektārus zemes. Šogad noslēgti arī pirmie zemes nomas līgumi, kas ļauj ar pārliecību teikt, ka pirmās zemes platības jau ir atgrieztas lauksaimnieciskās ražošanas vajadzībām. Plānojam, ka 2016.gadā Zemes fonds iegādāsies vēl aptuveni 1000 hektārus zemes, un šo darījumu apjoms būs 2 – 2,5 miljonu eiro apmērā,» stāsta ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Lielākās platības Zemes fonds šobrīd ir nopircis Zemgalē – iegādāti 186 hektāri zemes, kurai seko Vidzeme (130 hektāri), Kurzeme (93 hektāri), Latgale (92 hektāri). Mazākais platību apjoms ir Rīgas reģionā, kurā Zemes fonds noslēdzis septiņus darījumus par kopumā 58 hektāru iegādi.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Latvijas zemes saimnieki TOP 100

Lato Lapsa, Kristīne Jančevska, Baltic Screen, speciāli Db, 09.05.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pateicoties ieviestajai jaunajai nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību bāzei, gada laikā Latvijas vērtīgāko zemes platību īpašnieku sarakstā notikušas revolucionāras pārmaiņas – ir zemes īpašnieki, kuru īpašumu kadastrālā vērtība ir pat desmitkāršojusies un divdesmitkāršojusies, zemes platībai faktiski nemainoties.

Vēl pirms gada Elkor grupas dibinātājam Andrejam Vlasovam piederošo 16.5 hektāru Rīgas zemes (uz kuriem atrodas arī Elkor Plaza un Podium veikala ēka) kadastrālā vērtība bija 1.11 miljonu latu, tagad – jau 13.5 miljoni latu. Uzņēmuma Latvijas nami īpašniekam Ivo Zonnem pirms gada piederēja 29 hektāri, kuru kadastrālā vērtība bija 1.39 miljoni latu; tagad – vairs tikai 24 hektāri ar kadastrālo vērtību, kura jau ir 9.09 miljoni latu. Nav mainījušās ievērojamo mantotāju Baibas Gaisas un Kārļa Žubecka zemes platības, taču pirmajai viņas 22.5 hektāru vērtība nu jau ir nevis 0.47, bet 8.6 miljoni latu, bet otrajam viņa 29.2 hektāru kadastrālā vērtība pieaugusi no 1.01 līdz 10.5 miljoniem latu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pašlaik ne vienā vien Eiropas valstī ir noteikti ierobežojumi lauku zemes pircējiem. Arī Latvijas zemnieki aicina pieņemt ierobežojumus, neraugoties uz pretrunu ar brīvā tirgus principiem

Zemkopības ministrijas pētījums par ārvalstu pieredzi zemes tirgus regulēšanā liecina, ka dažādu veidu ierobežojumi pastāv ne tikai jaunajās ES dalībvalstīs – Ungārijā, Lietuvā un Igaunijā, bet arī vecajās ES dalībvalstīs – Francijā, Austrijā, Vācijā. Pašlaik Saeimā tiek izstrādāti normatīvi, kas ierobežotu lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) tirdzniecību, kā arī zemes platību nonākšanu viena īpašnieka rokās. Līdz šā gada 1. maijam (10 gadus) Latvijā darbojās ierobežojums – ES dalībvalstu pilsoņiem bija liegts iegādāties lauksaimniecības un meža zemi, tomēr šis ierobežojums faktiski bija dekoratīvs, jo ārvalstu fiziskās personas varēja reģistrēt savu (vai kopā ar Latvijas pilsoni) SIA Latvijā, kurai nekādu liegumu vai ierobežojumu pirkt un pārdot zemi nebija. Lauksaimnieku vidū vienprātības par iecerēto LIZ tirgus regulēšanu nav, jo ir divi pretēji skatupunkti. Visi uzskata, ka turpmāka zemes resursu koncentrēšanās Lavijas situācijā ir nevēlama, jo galu galā «mūziku pasūtīs daži», savukārt otra daļa uzskata, ka ierobežojumi ir pretrunā ar brīvā tirgus un efektīvas strādāšanas principiem. Tā uzskata arī viena no lielākajiem privātajiem zemes īpašniekiem Latvijā SIA Bergvik Skog valdes loceklis Larss Georgs Hedlunds.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aptuveni trešdaļu Latvijas teritorijas klāj lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ). Vidēji hektārs aramzemes Latvijā šobrīd maksā 4600 EUR/ha, savukārt Igaunijā cena ir par 4% dārgāka.

Pēc pēdējiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2020. gadā reģistrēti 69 000 ekonomiski aktīvo lauku saimniecību, kas kopumā apsaimnieko nepilnus divus miljonus hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) - jeb ~ 31 % no visas Latvijas teritorijas. Laikā no 2001. līdz 2010. gadam lauku saimniecību skaits būtiski mainījās, samazinoties par teju 41% un par 8 % palielinoties apsaimniekotajām LIZ platībām. Savukārt pēdējo četru gadu laikā LIZ platība palielinājusies vien par 38 000 hektāru jeb 2 %, kopējam saimniecību skaitam samazinoties par 950 jeb 1,4 %.

Jaunākie “Lauku īpašumu tirgus indeksa” dati (aprīlis):

Lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ):

Komentāri

Pievienot komentāru
Būvniecība un īpašums

Latvijas zemes dzīles slēpj metālus, metālu rūdas un dimantus

Dienas Bizness, 28.04.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā ir zemes dzīļu bagātības, kas nav pamatīgi izpētītas, bet pieļaujams, ka šīs bagātības ir metāli, metālu rūdas un dimanti. Cik lielā apjomā un kādā dziļumā – tie ir vēl neatbildēti jautājumi,» saka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere intervijā laikrakstam Diena.

Fragments no intervijas

Jau ilgāku laiku tiek diskutēts par zemes dzīļu koncepciju, kuras mērķis, kā uzsver VARAM, ir veidot labvēlīgu investīciju vidi derīgo izrakteņu nozarē. Kā veicas?

Sadarbībā ar Ekonomikas ministriju koncepcija ir sagatavota. Koncepcija vērtē zemes dzīļu piederības aspektu un to, kādi varētu būt tie ceļi, lai panāktu attīstību, vai arī pieņemtu lēmumu, ka paliekam tādā situācijā, kādā esam. Tomēr koncepcija nekad nedefinēs visus normatīvo dokumentu grozījumus. Gribu uzsvērt, ka ir svarīgi tas, lai koncepcija gala variantā palīdzētu saprast, kādi neapgūti zemes dzīļu resursi Latvijā vispār ir, kā arī ļautu veidot zināšanu pārnesi, kas sekmētu jauno un topošo ģeologu profesionālas kompetences attīstību un jaunas pieredzes atgūšanu. Tāpat koncepcijas mērķis ir, lai labums būtu visai sabiedrībai, nevis tikai kādai interešu grupai.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Latvijas laukus izpirkuši ārzemieki

Lato Lapsa, Kristīne Jančevska, Baltic Screen, speciāli Db, 16.05.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lielais zemes iegādes un pārpirkšanas laiks Latvijas laukos ir beidzies, un par vislielākajiem lauksaimniecības zemes īpašniekiem pārliecinoši ir kļuvuši ārzemnieki.

To rāda jau tradicionālā ikgadējā informācija par Latvijas, Rīgas, Jūrmalas un Rīgas rajona lielāko un vērtīgāko zemes platību īpašniekiem, ko Baltic Screen apkopojis, balstoties uz Valsts zemes dienesta atlasītajiem datiem.

No lielo lauksaimniecības zemes īpašnieku pirmā desmitnieka kompānijām, kurām kopā pieder nepilni 27,5 tūkstoši hektāru lauksaimniecības zemes, tikai divās – Foran real estate un Projektu konsultāciju tehnoloģijas – vismaz daļa pieder pašmāju uzņēmējiem. Savukārt pārējās astoņas simtprocentīgi pieder citu valstu uzņēmējiem.

Citādāka gan ir situācija pirmajā divdesmitpiecniekā: ņemot vērā neoficiālās ziņas par atsevišķām kompānijām, kas neatklāj savu akcionāru sarakstu, 11 no 25 lielākajiem lauksaimniecības zemes īpašniekiem ir Latvijas pilsoņi vai arī uzņēmumi, kuros kontrolpakete pieder Latvijas pilsoņiem vai pastāvīgajiem iedzīvotājiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Rīgas lielāko zemes platību īpašnieki – TOP 50

Lato Lapsa, Kristīne Jančevska, Baltic Screen, speciāli Db, 27.06.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kā jau tas bija gaidāms, līdz ar nekustamo īpašumu jauno kadastrālās vērtības bāžu apstiprināšanu Rīgas lielākās un īpaši vērtīgākās zemes īpašnieku sarakstā notikusi neliela revolūcija.

To rāda jau tradicionālā ikgadējā informācija par Latvijas, Rīgas, Jūrmalas un Rīgas rajona lielāko un vērtīgāko zemes platību īpašniekiem, ko Baltic Screen apkopojis, balstoties uz Valsts zemes dienesta atlasītajiem datiem.

Galvaspilsētas lielāko zemes platību īpašnieku – kā fizisko, tā juridisko personu – vidū izmaiņas ir nelielas un galvenokārt atkārto iepriekšējo gadu tendences: lielie mantotāji savus īpašumus pamazām izpārdod, taču caurmērā tas notiek ārkārtīgi lēnā tempā, savukārt juridiskās personas – lielāko zemju īpašnieces aizvadītā gada laikā atturējušās kā no jauniem pirkumiem, tā arī ievērojamas zemes pārdošanas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Foto: facebook.com/DinoZooLV

Neatkarīgi no mājdzīvnieka sugas, ikvienam mājas mīlulim nepieciešama kvalitatīva barība un aprūpe. Plašākais zoo preču interneta veikals Dinozoo.lv jau kopš 2018. gada mājdzīvnieku saimniekiem nodrošina iespēju visu mīluļiem nepieciešamo iegādāties ne tikai ērtāk un ātrāk, bet arī izdevīgāk. Dinozoo.lv interneta zoo veikals piedāvā preces gan suņu un kaķu, gan grauzēju, putnu un zivtiņu, gan arī eksotisko mājdzīvnieku īpašniekiem.

Kā atzīst uzticīgie Dinozoo.lv pircēji – plašais preču klāsts, daudzveidīgā izvēle, izdevīgie akciju un atlaižu piedāvājumi, kā arī ērtā iepirkšanās pieredze, ir tas, kas vilina iepirkties tieši Dinozoo.lv. Taču, kādas tad ir bijušas Dinozoo.lv pircēju un viņu mīluļu iecienītākās pērnā gada izvēles? Par populārākajām 2023. gada precēm un preču grupām stāsta Dinozoo.lv E-komercijas projektu vadītāja Jekaterina Kļučerova.

Komentāri

Pievienot komentāru
Mazais bizness

Eklērnīca Fat Cat pārceļ virtuvi uz Kalnciema ielu

Laura Mazbērziņa, 25.02.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai apmierinātu augošo pieprasījumu, eklērnīca Fat Cat ir pārcēlusi savu virtuvi no Vecrīgas uz Kalnciema ielu. Saimnieki biznesa portālam db.lv stāsta, ka paši ikdienā aktīvi iesaistās biznesā un eklēru cepšanā pat nakts stundās, līdz ar to gulēšanai atliek vien dažas stundas.

Eklērnīca Fat Cat ir paplašinājusies un šobrīd atrodas ne tikai Vecrīgā, Mazajā Jaunielā, bet arī Kalnciema ielā daudzdzīvokļu mājas pirmajā stāvā. Tajā saimnieko Līga un Uģis Lancmaņi, kā arī Uģa brālēns Māris Lancmanis. Fat Cat tiek piedāvāti ne tikai saldie eklēri, bet arī cepumi, kūkas, eklēru kūkas, mini un sāļie eklēri, kas iecienīti korporatīvajos pasākumos.

Ilgi nedomāja

Pirmā Fat Cat eklērnīca Vecrīgā tika atvērta 2017. gada 1. aprīlī, un jau jūlijā tika atrastas Kalnciema ielas telpas. Iekārtošanās process tajās gan ievilkās, jo bija nepieciešams izveidot elektrības pieslēgumu, kā arī telpās veikt remontu. Savulaik šajās telpās atradās Skrīveru Saldumu veikals, bet eklērnīcai bija nepieciešama lielāka elektrības jauda. Remonts tika pabeigts jau 2018. gada maijā, bet eklērnīca atvērta vien 2019. gada februārī. «Mēs ilgi nedomājām par vēl vienas eklērnīcas atvēršanu, jo jau no paša sākuma mums veicās ļoti labi. Lielā pieprasījuma dēļ mēs meklējām jaunas telpas, kur būtu lielāka virtuve. Tagad eklēri abām eklērnīcām top tikai Kalnciema ielā, savukārt, Vecrīgā virtuves vietā ir noliktava,» sacīja L. Lancmane. Viņas vīram U. Lancmanim pieder arī būvniecības uzņēmums un visi darbi tika paveikti pašu spēkiem, nealgojot papildu strādniekus.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būvniecība un īpašums

Precizēs lauksaimniecības zemes iegādes kārtību

Zane Atlāce - Bistere, 07.03.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 7.martā, skatot grozījumus likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos, lēma par virkni priekšlikumu, kas paredz precizēt lauksaimniecības zemes iegādes kārtību, informē Saeimas Preses dienestā.

Kopumā likumā izmaiņas nepieciešamas, jo Eiropas Komisija (EK) iebildusi pret lauksaimniecības zemes tirgus regulējumu, kāds tas šobrīd ir Latvijā. Vienlaikus likumprojekts paredz atvieglot zemes iegādes nosacījumus vietējiem lauksaimniekiem, kā arī neļaut ārzemniekiem pirkt zemi, ja viņi pastāvīgi neuzturas Latvijā.

Deputāti otrdien atbalstīja priekšlikumu, kas paredz fiziskām un juridiskām personām nosacījumu prast latviešu valodu vismaz A līmeņa 1.pakāpē, ja persona vēlas iegādāties zemi Latvijā. Tāpat, lai izskaustu fiktīvus zemes pirkšanas un pārdošanas darījumus, deputāti noteica, ka pēc 2018.gada 1.janvāra zemes īpašumu reģistrēšana zemesgrāmatā notiks pēc pašvaldības komisijas atļaujas saņemšanas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Ilgstošas tiesvedības un valsts neizdarības dēļ lauksaimnieki nevar izmantot zemi

Sandra Dieziņa, 04.12.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts institūciju neizdarības dēļ lauksaimniecības zemes aizaug. Ar to saskārusies Beverīnas novadā saimniekojošā z/s Mazputniņi, kas ilgstošas tiesvedības dēļ nevar izmantot lauksaimniecības zemi, uz kuras atrodas liellopu ferma.

Strīdus iemesls – 121,9 ha liels nekustamais īpašums Ķiguļi, kas sastāv no 94,3 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes un 13,7 ha meža, kā arī uz zemes esoša namīpašumu. Šobrīd tas pēc dokumentiem pieder SIA Latvijas mežs, taču Mazputniņi ir apstrīdējuši zemes iegādes darījumu, kas liedzis saimniecībai iespēju iegādāties šo zemi lauksaimnieciskās ražošanas vajadzībām. Pirmās instances tiesa apmierinājusi z/s Mazputniņi prasību, bet nākamā tiesas sēde notiks tikai 2015. gadā, lielākā daļa zemes ir aizaugusi un neviens to neizmanto.

Eksperti norāda, ka zeme ir ražošanas resurss, kas jāizmanto racionāli, tāpēc nepieciešamas izmaiņas likumos, lai sekmētu šī mērķa sasniegšanu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Atvieglos zemes iegādes nosacījumus vietējiem; neļaus to pirkt ārzemniekiem, ja tie pastāvīgi neuzturas Latvijā

Žanete Hāka, 23.03.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saeima ceturtdien, 23.martā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos, kas paredz precizēt lauksaimniecības zemes iegādes kārtību, informē Saeimas Preses dienests.

Izmaiņas nepieciešamas, jo Eiropas Komisija (EK) iebildusi pret lauksaimniecības zemes tirgus regulējumu, kāds tas šobrīd ir Latvijā. Vienlaikus likumprojekts paredz atvieglot zemes iegādes nosacījumus vietējiem lauksaimniekiem, kā arī neļaut ārzemniekiem pirkt zemi, ja viņi pastāvīgi neuzturas Latvijā.

Ja persona vēlas iegādāties zemi Latvijā, grozījumi paredz gan fiziskajām, gan juridiskajām personām nosacījumu prast latviešu valodu vismaz A līmeņa 1.pakāpē. Tāpat personām būs jāspēj valsts valodā prezentēt plānu par zemes turpmāku izmantošanu lauksaimniecībā un atbildēt uz pašvaldības komisijas jautājumiem.

Komentāri

Pievienot komentāru