Latviju uzskata par valsti, kur var iepirkties par sviestmaizes cenu

2011. gada 27. septembris plkst. 9:49
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Apgrozāmo līdzekļu trūkums, attīstībai nepieciešamās investīcijas pārsniedz gaidāmo peļņu, nespēja atrast Latvijā kvalificētus speciālistus – iemesli, kāpēc tiek pārdotas ražojošas zemnieku saimniecības, ir tikpat dažādi, cik paši lauksaimniecības uzņēmumi. Taču potenciālie pircēji prasīto cenu nav gatavi maksāt.

To laikraksts Latvijas Avīze noskaidrojis sarunās ar pārdošanā izlikto lauksaimniecības uzņēmumu īpašniekiem. 


Saimniecību pārstāvju teiktais liecinot – ārzemnieki joprojām Latviju uzskata par valsti, kur par sviestmaizes cenu var iegādāties ražojošu uzņēmumu.

Sludinājumu portālos laikraksts atradis vairākas lauku saimniecības, kurām tiek meklēts pircējs, un noskaidrojis, kāds ir iemesls šādam solim.

Tā, piemēram, nekustamo īpašumu attīstītājs un apsaimniekotājs SIA RPK grupa jau vairākus gadus meklē pircēju diviem saviem lauksaimniecības uzņēmumiem – piena lopkopības saimniecībai SIA Agro Aizkalni un kartupeļu un dārzeņu audzēšanas saimniecībai SIA Čapuļi.

«Gribam savu daudznozaru kompāniju attīstīt prognozējamākos biznesa virzienos nekā lauksaimniecība, tajos virzienos, kurus mēs labāk pārvaldām,» atzinis RPK grupa valdes loceklis Raimonds Ruķeris.

Lopkopības saimniecība Vecumnieku pagastā tiek pārdota par 495 tūkstošiem latu. Uzņēmuma zemes platība ir 145 ha, ganāmpulkā ir 100 slaucamās govis un 200 bekoni. Tiek pārdoti ne tikai dzīvnieki un zeme, bet arī fermas ēkas, jauna kalte, lauksaimniecības tehnika, Lauku atbalsta dienestā apstiprināts modernizācijas projekts fermai un mēslu krātuvei u. c.

Augkopības saimniecība tiek pārdota par 851 tūkstoti latu, uzņēmumam pieder 300 ha zemes Codes un Mežotnes pagastā un 139 ha Sidrabenes pagastā ar iespēju papildus iegādāties vēl gandrīz 600 ha. Ne tikai zeme tiek pārdota, bet arī dārzeņu glabātava, lauksaimniecības tehnika.

Interese ir, sacījis R. Ruķeris, ārzemnieki būtu gatavi pirkt kaut uzreiz, taču zem reālās tirgus vērtības vai tikai zemi:«Mēs esam konceptuāli vienojušies, ka saimniecības tiks pārdotas, bet tikai tad, ja pircējs maksā konkurētspējīgu cenu. Abas saimniecības strādā, ražo produkciju, tajās tiek veiktas investīcijas. Par sviestmaizi nevienam neatdosim!»

Kopš 2009. gada pircēju meklē arī Mālpils pagasta piensaimniecība Vanagi. Saimniecības īpašumā ir 55 ha lauksaimniecības zemes un 100 ha nomas zemes, kā arī 55 ha meža. Uzcelta jauna novietne 230 liellopiem, kas atbilst ES prasībām. Blakus novietnei ir lagūnas tipa mēslu krātuve. Tiek pārdota arī lauksaimniecības tehnika. Cena – 500 tūkstoši latu. Lēmums pārdot saimniecību bija izmisuma solis, jo kredīts «žņaudz nost». Interesenti par saimniecības pirkšanu šajā laikā bijuši, taču ne nopietni, proti, zviedri un somi grib iegādāties zemi, nevis ražojošu uzņēmumu, arī lopus atsevišķi pārdot nebūtu grūti.

Dalies ar šo rakstu