Lauki acīm redzami izmirst

2015. gada 30. aprīlis plkst. 11:08
Autors: Dienas Bizness
Sadaļa: Atpūta
Dalies ar šo rakstu

Rezaka ir apdzīvota vieta Alsviķu pagastā, uz kuru nekursē sabiedriskais transports. Vienīgais autobuss, kas šeit kursē, ir skolēnu autobuss, kurš skolēnus ved uz Strautiņu pamatskolu. Rezakā nav veikala un arī autoveikals nebrauc. Rezakā ir mazliet vairāk par 20 iedzīvotājiem, kuriem šī vieta ir mīļa, vēsta reģionālais laikraksts Alūksnes Ziņas.

Alūksniete Inga Lāneta uz Rezaku brauc pie vecākiem, kuri dzīvo 1800.gadā celtā mājā Dambīši. Māja piederējusi viņas vecvectēvam un ir kultūrvēstures piemineklis. «Vecvectēvs bija mežsargs, bet pirms tam šajā mājā dzīvojuši vācieši, tieši tāpēc to arī nenodedzināja. Šī ir vienīgā tāda māja šeit. Kultūras pieminekļu biedrība saka, ka tad, ja vēlamies mainīt mājai jumtu, tai ir jāliek skaidu jumts, bet naudu jau mums tādam jumtam nedod. Mūsu pasūtītais jumts neder. Arī pārdot māju nedrīkstam, jo valstij ir priekšroka, bet valsts par māju neko nesaka. Mēs varētu to kaut vai pārdot un uzcelt blakus jaunu māju. Autobuss šeit nekursē kopš sovhoza laikiem, un tiem, kam nav transporta, ir jādodas līdz Alsviķiem kājām, lai ar autobusu nokļūtu kaut kur tālāk,» stāsta I.Lāneta. Agrāk Rezakā bijis daudz cilvēku un dzīvība kūsājusi, jo darbojusies arī privātā pamatskola, kura atradās muižas ēkā. Skola tika likvidēta 2000.gadā. «Tagad tā ir izsaimniekota un neredzu šeit arī kādu nākotni. Zeme tiek pārdota un meži izcirsti. Ja šeit būtu autobuss, vieta būtu pieejamāka. Kaut vai divreiz vai trīsreiz nedēļā tas varētu kursēt,» teic I.Lāneta.

Interneta vietnē ir izvietots sludinājums par Rezakas muižas ēkas pārdošanu. Īpašnieks pārdod trīsstāvu ģimnāzijas ēku, kas celta 1930.gadā, un kūts ēku. Ģimnāzijas ēka vēsturiski ir ietilpusi Rezakas muižas kompleksā. 20.gadsimta beigās tur bijusi Rezakas privātā pamatskola. Tuvumā atrodas Rezakas pils. Sarunā ar Alūksnes Ziņu žurnālisti Rezakas muižas ēkas īpašnieks Aivars Platnieks atzina vien to, ka viņam ir plāni attiecībā uz ēku, taču pagaidām viņš negrib par to runāt.

Irita Remicāne Rezakā dzīvo četrus gadus, bet iepriekš dzīvojusi Jaunlaicenē. Palaikam viņa strādā arī ārzemēs. «Vēl es varu pabraukāt un ieguldīt šajā mājā, lai vēlāk varētu šeit nodzīvot savas vecumdienas. Ne jau tik ļoti labprāt es gribu braukt uz tām ārzemēm, bet jau ilgāku laiku man gribējās savu lauku māju. Mani vienmēr ir saistījis tā dēvētais lauku romantisms. Lasīju daudz grāmatu par kādreizējo dzīvi laukos - mani tas vienmēr ir saistījis. Jūtos te labi,» saka I.Remicāne. Viņa cer, ka Rezakas muižai varētu uzrasties saimnieks, jo ir žēl skatīties, kā ēku komplekss iet bojā. «Ēkas vēl ir labā stāvoklī arī iekšpusē. Manuprāt, tur varētu tapt vai nu viesnīca, vai veco ļaužu pansionāts. Līdz ar to te varētu būt arī kāda dzīvība,» uzskata I.Remicāne.

Rezakietis Renārs Skangalis strādā Alūksnes ceļu policijā un atzīst, ka Rezakā zemi izpērk ārzemnieki. R.Skangalis par policistu strādā kopš 2000.gada un arī savā darbavietā jūt, cik krasi samazinās cilvēku skaits novadā - lauki acīm redzami izmirst.

Plašāk - laikrakstā Alūksnes Ziņas.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi