Lauki bez interneta nepaliks

2013. gada 06. jūnijs plkst. 8:25
Autors: Sanita Igaune
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Lai lauku iedzīvotājus nodrošinātu ar interneta pieslēguma iespējām un mazinātu platjoslas projekta iespējamos riskus, LVRTC investēs 15 milj. Ls maģistrālās optikas tīkla izveidē.

Lai visā valstī būtu pieeja kvalitatīvam internetam un Latvija tiektos pretī «Eiropas 2020» iniciatīvai, kas paredz visiem Eiropas Savienības (ES) iedzīvotājiem līdz 2020. gadam nodrošināt piekļuvi platjoslas internetam ar ātrumu vismaz 30 Mbit/s, bet 50% vai vairāk mājsaimniecību apgādāt ar interneta pieslēgumu ar ātrumu virs 100 Mbit/s, Satiksmes ministrija (SM) ir noslēgusi līgumu ar Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (LVRTC) par platjoslas tīkla infrastruktūras izveidi Latvijas lauku apvidos. Platjoslas projekta pirmās kārtas projektēšanas un celtniecības darbi plānoti līdz 2015. gadam, un projekta pirmajā kārtā tiks investēti 18,5 milj. Ls, no kuriem 87,18% veidos ERAF līdzfinansējums, pārējā daļa tiks finansēta no LVRTC līdzekļiem. Projektā paredzēta optisko kabeļu infrastruktūras izveide, savienojot Latvijas pilsētas – bijušos rajonu centrus – ar lauku pagastiem.

Divos gados LVRTC kopumā ir paredzējis ieguldīt aptuveni 3000 km optikas, DB pastāstīja LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta. Paralēli platjoslas projektam lauku apvidos LVRTC plāno realizēt maģistrālā optikas tīkla projektu, lai mazinātu iespējamos riskus un tirgū ieviestu vairākas iespējas. Šo komerciālo projektu plānots finansēt no LVRTC privātajiem līdzekļiem, ieguldot 15 milj. Ls, informēja J. Bokta. Investīciju atgūšanas periods tiek plānots 15–20 gadu termiņā.

DB jau rakstīja (31.01.2012.), ka, nepārdomāti realizējot iecerēto platjoslas projektu, mazajiem operatoriem var būt neizdevīgi piedāvāt internetu gala klientiem. Proti, daļa nozares ekspertu pauda bažas, ka var izveidoties situācija, kad optikas infrastruktūra lauku teritorijās ir izbūvēta, bet mazajiem operatoriem var būt neizdevīgi piedāvāt pakalpojumus gala klientiem, jo tiem var būt pro- blēmas nodrošināt tīkla savienojumu ar Rīgu. Tādējādi LVRTC bija divas iespējas: panākt, lai komersanti, kuriem ir maģistrālie tīkli, sniedz pakalpojumus par tirgum pievilcīgiem tarifiem vai būvēt savu infrastruktūru.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām