Lauksaimniecība

Lauksaimniekus kaimiņvalstī pārsteidz vēriens

Dienas Bizness, 10.10.2012

Foto avots: bauskasdzive.lv

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Lauku tīkla rīkotā pieredzes apmaiņas brauciena dalībniekus Lietuvas pierobežas saimniecībās pārsteidzis vēriens un izcili sakoptā vide, vēsta reģionālais medijs Bauskas Dzīve.

Velgu Jansoni no Bauskas novada Brunavas pagasta zemnieku saimniecības Rasas īpaši iespaidojis bioloģisko saimniecību vēriens, proti, lietuvieši bioloģiski apstrādā pat līdz 2000 ha zemes. «Lietuvā valsts acīmredzot lauksaimniekus atbalsta vairāk, piemēram, maksā par grāvju kopšanu, kas mums jādara par saviem līdzekļiem,» salīdzina zemniece.

Kā aizgūstamu risinājumu viņa vērtē dabiskos augsnes attīrīšanas un uzlabošanas paņēmienus, ko lietuvieši izmanto daudz vairāk, piemēram, audzē un iear zemē kā zaļmēslojumu cūku pupas, iepriekš nokuļot pākšu ražu. Kaimiņos ar vērienu tiek piekopti arī biznesa blakusvirzieni, piemēram, briežu turēšana aplokā, tūrisma objekts, kura saimnieks no salmiem, māliem un ūdens veido kleķa būves. Apskatītas skaisti iekoptas dīķu kaskādes un pirtis, vēsta reģionālais medijs.

Savukārt Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Bauskas biroja speciāliste Ieva Litiņa uzsvērusi, ka daudzviet lielajās saimniecībās svarīgs ne tikai bizness, bet arī krāšņi sakoptā vide. Tajās ne tikai glabā retromašīnas, bet arī piekopj un iemūžina senas nacionālās tradīcijas. Biržu rajona Pabiržes ciemata kopiena pat īstenojusi Eiropas LEADER programmas finansētu tradicionālā mantojuma projektu. «Bija interesanti salīdzināt, ka arī kaimiņiem svarīga apkārtējās vides sakopšana, «zaļās» enerģijas izmantošana,» secina I. Litiņa, «pārliecina, ka biznesā veiksmīgi cilvēki var atļauties investēt arī lietās, ar kurām nepelna, bet sagādā prieku sev un citiem.»