LDz atjaunojis 1925. gadā būvētu vagonu

2013. gada 06. marts plkst. 10:05
Autors: Jānis Rancāns
Dalies ar šo rakstu

Latvijas Dzelzceļš (LDz) atjaunojis 1925. gadā Latvijas rūpnīcā Fenikss būvētu pasažieru vagonu.

Vienīgā starpkaru Latvijas vagonbūves nozares saglabātā vagona atjaunošana Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā aizsākās ar izpēti jau 1994. gadā, bet tikai 2010. gada nogalē sākās atjaunošanas darbi, informē LDz.

Uzņēmums norāda, ka vagona atjaunošana prasījusi izcilu meistaru profesionalitāti, erudīciju un pieredzi, kā arī muzeja darbinieku pētniecības darbu, jo vagona atjaunošanas pamatā bija tikai apraksts un dažas fotogrāfijas.

Līdz Pirmā pasaules kara sākumam Rīgā strādāja divi vagonbūves uzņēmumi, kuru kopējais produkcijas apjoms lēšams ap 120 tūkstošiem uzbūvētu vagonu. Ar pasažieru vagoniem tika nodrošināts ne tikai cariskās Krievijas dzelzceļš, bet arī Itālijas dzelzceļi, savukārt Rīga, Maskava un Pēterburga – ar tramvajiem.

1923. gadā, atdzimstot Rīgas Feniksam, vagonbūves tradīcija Latvijā tika turpināta. Gan Latvijas dzelzceļu, gan Lietuvas un PSRS dzelzceļu vajadzībām līdz 1936. gadam AS Fenikss atkal ražoja vagonus, informē LDz. Vēlāk vagonbūve tika turpināta AS Vairogs, bet pēc Otrā Pasaules kara Rīgas vagonu rūpnīcā – RVR. Padomju laikā ar elektrovilcieniem un dīzeļvilcieniem tika apgādātas teju visas «brālīgās» padomju republikas, kā arī Bulgārija, Dienvidslāvija un Kuba.

Trešdien, 6. martā, Latvijas Dzelzceļa muzejā paredzēta atjaunotā vagona prezentācija un atklāšanas svētki, pēc kuras norisināsies paneļdiskusija «Vai Latvijā ir dzīva vagonbūves tradīcija?» Diskusijā eksperti un transporta jomas pētnieki centīsies noskaidrot, ko, kad un kāpēc Latvijā ir ražojuši, un vai tam ir paredzams turpinājums.

Dalies ar šo rakstu