Leiši grib garantijas par Venecuēlas naftas piegādi

Autors: LETA
2010. gada 29. oktobris plkst. 19:05

Lietuvas kompānija Klaipedos nafta gribētu, lai Minska sniedz garantijas, ka Venecuēlas nafta Baltkrievijai caur Klaipēdu tiek piegādāta vismaz divus gadus, piektdien paziņojis premjerministrs Andrjus Kubiļus.

Pēc viņa teiktā, tas šobrīd ir vienīgais apstāklis, kas kavē galīgi vienoties par Venecuēlas naftas tranzītu caur Lietuvu uz Baltkrieviju, jo politiska vienošanās par to jau panākta.

Līdz 1.novembrim Baltkrievijas un Lietuvas darba grupām jāsagatavo atzinumi par Baltkrievijas sašķidrinātās gāzes termināļa attīstību un Lietuvas jaudu izmantošanu Venecuēlas naftas transportēšanai uz Baltkrievijas rūpnīcām.
«Diskusijas tiešām bijušas ļoti vērtīgas, konstruktīvas, pozitīvas, un politiskā līmenī nekādu problēmu attiecībā uz Venecuēlas naftas transportēšanu caur Lietuvu nav,» sacījis premjers, piebilzdams, ka uzņēmumiem atlicis vienoties par to, lai darījums būtu komerciāli izdevīgs.

«Uzņēmumi ir patstāvīgi veidojumi, un mēs nekādā ziņā nevaram norādīt kompānijai Klaipedos nafta, lai tā paraksta līgumu, par kuru komerciālā ziņā varētu būt kaut kādas šaubas. Cik saprotu, viens no jautājumiem, ko Klaipēdas naftas kompānija izvirza Baltkrievijas pusei, attiecas uz garantijām, ka šī nafta caur Klaipēdu tiešām tiks transportēta vismaz divus gadus. Par šo jautājumu notiek diskusijas, un es ceru, ka tiks panākta vienošanās,» viņš piebildis.

Kā ziņots, par tiesībām nodrošināt Venecuēlas naftas piegādes Baltkrievijai sacenšas Latvija, Lietuva, Igaunija un Ukraina.
Pirms trim nedēļām Lietuva paziņoja, ka piekritusi līdz oktobra beigām parakstīt vienošanos, lai uz Baltkrieviju tranzītā tiktu transportēti 17,5 miljoni barelu jeb 2,5 miljoni tonnu Venecuēlas jēlnaftas.

Kā tobrīd norādīja Latvijas Satiksmes ministrija, Lietuvas panāktā vienošanās nenozīmē Latvijas izslēgšanu no spēles.
Lietuvas ziņu aģentūra ELTA atgādina, aizvadītajā nedēļā, kad Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite darba vizītē apmeklēja Minsku, Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko intervijā izdevumam Ļitovskij Kurjer kritizēja Lietuvu, ka tā necenšoties nodrošināt, lai caur tās teritoriju tiktu transportēta Venecuēlas nafta, bet izvirzot savas prasības.

Saskaņā ar vienošanos, ko Lukašenko martā noslēdza ar Venecuēlas prezidentu Ugo Čavesu, Venecuēla piegādās Baltkrievijas naftas pārstrādes uzņēmumiem 80 000 barelu jēlnaftas dienā, bet saražotos naftas produktus abas valstis kopīgiem spēkiem pārdos Eiropas tirgū.

Pēc Baltkrievijas mediju ziņām, Minska ir gatava jau no janvāra sākt importēt naftu caur Klaipēdas ostu.
Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcas gadā var pārstrādāt līdz 22 miljoniem tonnu naftas. Minska cenšas samazināt naftas importu no Krievijas un šogad plāno saņemt līdz 10 miljoniem tonnu Venecuēlas naftas, ko iecerēts piegādāt caur Ukrainas un Baltijas valstu ostām.

Divi izmēģinājuma sūtījumi šogad jau atgādāti no Venecuēlas caur Tallinas un Klaipēdas ostām.
Pēc domstarpībām ar Krieviju par naftas piegāžu muitas nodevām Baltkrievija gada sākumā sāka meklē papildu naftas piegādātājus. Pirmajā pusgadā tā Krievijas naftas importu samazināja divkārt salīdzinājumā ar attiecīgo laika posmu pērn.

 

Atslēgvārds