Līderu atgriešanās: Gatavi mērķtiecīgi atbalstīt Latviju

2017. gada 11. augusts plkst. 10:06
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Sākumā domubiedru kustība, bet nu jau biedrība Ar pasaules pieredzi Latvijā jeb AppLV nepilna gada laikā ir guvusi ievērojamu, pāri par tūkstoti skaitāmu sekotāju pulku

Cita starpā tas ataino diasporas potenciāla līdz šim nepietiekami apzināto un neapgūto lomu, tostarp ekonomikā. Līdz ar radošumam un uzņēmīgumam labvēlīgo globālo tendenci šādas iespējas likšana lietā Latvijā ir ne vien ticama, bet ir arī jaunās biedrības mērķis, saka tās līdzdibinātājs un vadītājs Jānis Kreilis.

Fragments no intervijas:

Sekojot pārbraukušo profesionāļu pašorganizācijai AppLV, man tā arī šķiet tieši ar pragmatisku ievirzi. Vai tā ir?

Jā, tā ir, bet es pakāpšos atpakaļ, lai paskaidrotu, kā tas ir veidojies. Kopš pērnruden sākām neformāli sanākt kopā reizi mēnesī uz saviesīgu padalīšanos ar pieredzes stāstiem, bija pagājuši pieci seši mēneši, kad es sapratu – šī kustība tik strauji iet plašumā, ka tai ir jāveido kodols un tā ir jāceļ jaunā līmenī. Tā izlēmām par labu tieši biedrības dibināšanai. Mums bija divas fokusa grupu sarunas. Pavisam neformāli – pie alus kausa, par to, kas mums šī kustība ir un ko mēs varētu izdarīt. Un mēs sev formulējām, ka iepriekšējās jeb trimdas paaudzes devums Latvijai ir bijis latviskās kultūras, dzīvesveida un tradīciju dzīva uzturēšana plašajā pasaulē. Tas ir saprotami, jo Latvija kā valsts tolaik nebija brīva un uzturēt latvietību, kas tiešām bija apdraudēta, bija nepieciešams. Tas nozīmēja mūsu valodu, dziesmas, dejas – mūsu nacionālo «DNS».

Pašlaik šāda apdraudējuma vairs nav. Mēs esam aptuveni atraduši savu vietu Eiropā, un jācer, ka šeit viss aizvien paliks mierīgi tai ziņā, kas attiecas uz mūsu izdzīvošanu. Attiecīgi ir jautājums – ko tālāk? Un šeit jau ir jāņem vērā jaunās un neatkarības gados uzaugušās paaudzes pienesums. Ir liela daļa ārvalstīs izglītību ieguvušo, tur strādājošo, dzīvojošo un arī pārbraukušo profesionāļu, kas ir gatavi mērķtiecīgi atbalstīt Latviju.

Ar ko šis atbalsts atšķirtos, teiksim, no 1990. gados pieredzētā, kad diasporas kompetences devums arī tieši ekonomikā bija ievērojams?

Tolaik šo cilvēku izpratni, piemēram, par tiesiskumu, godīgumu, biznesa un politisko kultūru ne vienmēr novērtēja. Tas ir mans personiskais vērtējums, bet es šaubos, vai tolaik piemeklētie Latvijas partneri, kad tie bija aci pret aci ar diasporas palīgiem, līdz galam saprata, kas viņiem tiek komunicēts. Daļa saprata, bet ne visi, un tas radīja vilšanos.

Vilšanos kurā pusē?

Diasporas pusē. Tie ir mani prātojumi, bet būsim godīgi – tolaik mums šeit nebija tādu prasmju un pieredzes, lai mums doto maksimāli pilnvērtīgi paņemtu. Tagad ir izaugusi jauna paaudze. Trimdā bija svarīgi uzturēt latvietību, bet tagad tas šķiet pašsaprotami. Ir labi uzturēt latvietību plašajā pasaulē, tomēr Latvijas dēļ ir jāmeklē un jāveido tieši ekonomiskais atbalsts. Mēs varam dziedāt un dejot vai cik, bet, kamēr šeit dzīves līmenis konsekventi neies uz augšu kā skaidra ilgtermiņa tendence, Latvijai būs ļoti grūti pastāvēt. Par to, kā viņi šeit jūtas, liecina arī iedzīvotāju skaita kritums. Tāpēc – jā, sāk iezīmēties jauns posms.


Visu interviju Ideju spēks pašlaik ir uzņēmīguma pusē lasiet 11. augusta laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām