Lidmašīnas virs Rīgas var nepacelties visu nedēļas nogali

Autori: Agnese Margēviča, Guna Gleizde
2010. gada 16. aprīlis plkst. 15:56

Latvijas gaisa telpa lidojumiem netiks atvērta vismaz līdz pulksten 9 sestdienas rītā. Par šo lēmumu atbildīgās Civilās Aviācijas aģentūras (CAA) speciālisti iesaka lidot gribētājiem rēķināties ar iespēju, ka gaisa satiksme paliks paralizēta vēl arī visu nedēļas nogali.

«Visi vēji iegriezā tā, ka Latvija pilnīgi atrodas pelnu mākoņa jūgā, lai gan mēs to neredzam,» DB neilgi pirms pulksten 16 piektdienas pievakarē atzina CAA Aeronavigācijas daļas vadītājs Māris Čerņonoks. Lai gan oficiāls lēmums neatvērt gaisa telpu līdz pulksten 9 sestdienas rītā tobrīd vēl nebija pieņemts un turpinājās konsultācijas, viņš lidot gribētājus aicināja rēķināties ar ļaunāko scenāriju. «Labāk, lai cilvēki ir informēti, nevis nīkst lidostā un pie viesnīcu reģistratūras,» atzina M. Čerņonoks. Īslandē notukšā vulkāna izvirduma pelni un izmeši pārklājuši visu Latvijas teritoriju, tādēļ lidojumi no un uz Rīgu tik drīz neatsāksies.

Iepriekš Latvijas gaisa telpu bija plānots atvērt pēc pulksten 18 piektdienas vakarā. Pēc tam šos ierobežojumus gribēja pagarināt vismaz līdz pulksten19 vai ilgāk. Igaunija lēmusi saglabāt ierobežojumus savā gaisa telpā līdz pusnaktij.
Kā ziņo ārvalstu mediji, piektdien pusdienlaikā atcelti ierobežojumi lielākajā daļā Īrijas gaisa telpas, bet pelnu mākonim pārvietojoties uz Austrumiem, tā slēgta Austrijā.

Parīzes Šarla de Golla lidosta paliks slēgta vismaz līdz plkst. 18 pēc vietējā laika, ziņo ārvalstu mediji.
Tiek prognozēts, ka Eiropas satiksme būs daļēji paralizēta vismaz līdz sestdienas rītam. Piektdien ierasto 28 tūkstošu lidojumu vietā notikšot vien 11 tūkstoši. Vulkāna pārvietošanās trajektorija apskatāma britu meteoroloģijas centra lapā.
Kā informē airBaltic Corporation korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags, pašlaik uzņēmums atcēlis visus piektdien paredzētos lidojumus no Rīgas līdz plkst. 13, bet brīdina, ka atcelti varētu tikt arī lidojumi pēc šī laika.

M.Čerņonoks informē, ka uzņēmums pagaidām nav lūdzis atļauju atsākt lidojumus, turklāt tam nemaz nebūtu, uz kurieni lidot, jo visu kaimiņvalstu gaisa telpas ir slēgtas. Iespējams būtu sākt satiksmi vienīgi austrumu virzienā.
airBaltic norāda, ka atcelti ir arī visi airBaltic lidojumi no lidostām Eiropā, Skandināvijā, Tuvajos Austrumos un NVS valstīs, kuriem bija paredzēts ierasties Rīgā laikā līdz plkst.13.

Uzņēmums aicina pasažierus pārbaudīt informāciju par ielidojošiem un izlidojošiem reisiem uzņēmuma interneta mājaslapā, kā arī airBaltic profilos sociālajos tīklos. Tāpat informāciju iespējams iegūt, zvanot uz lidostu.
Kompānija sola darīt visu iespējamo, lai palīdzētu lidostās esošajiem pasažieriem. Pasažieri, kuri bija rezervējuši aviobiļetes uz kādu no atceltajiem lidojumiem, var izmantot nākamo pieejamo lidojumu bez papildu samaksas, vai arī saņemt pilnu aviobiļetes cenas atmaksu jebkurā airBaltic biļešu kasē, tūrisma aģentūrā, kur biļete nopirkta, vai arī zvanot vai nosūtot e-pastu airBaltic biļešu rezervācijas centram.

Saņemt biļetes cenas atmaksu varēs izdarīt arī vēlāk. Tādējādi ceļotāji var izvairīties no rindām un aviokompānija spētu sniegt palīdzību tiem, kam tā nepieciešama steidzami.