Līdz 2021.gadam jāizlemj, kā automātiski atmaksāt pārmaksātos nodokļus 

Vairāk nekā divu gadu laikā – līdz 2021. gada janvārim – valdībai jāizstrādā ne tikai normatīvie akti, bet arī jāatrod tehniskie risinājumi, lai nodokļu administrācija automātiski varētu atmaksāt pārmaksātos nodokļus

Māris Ķirsons, 18.9.2018

Foto: freeimages.com

Tādu lēmumu aizejošā Saeima pieņēma par 10 142 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu Pārmaksāto nodokļu automātiska izmaksāšana.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs plenārsēdē norādīja, ka atbildīgā komisija uzklausījusi ne tikai kolektīvā iesnieguma iesniedzēju, bet arī Finanšu ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta (VID), Izglītības un zinātnes ministrijas, Veselības aprūpes darba devēju asociācijas, LDDK, Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvjus. Kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pilnvarotais pārstāvis norādījis, ka jādod iespēja saņemt pārmaksātos nodokļus arī tiem iedzīvotājiem, kuri neizprot sarežģīto dokumentu aizpildīšanas sistēmu, nelieto internetbankas un nav ieguvuši augstāko juridisko ekonomisko izglītību, tomēr strādā un maksā nodokļus. Pēc iesniedzēju domām, VID būtu jāpieprasa informācija par attaisnotajiem izdevumiem no medicīnas un izglītības iestādēm.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Sistēmas «neklapē»

VID, pēc V. Orlova sacītā, atzinis, ka ideja ir atbalstāma ilgtermiņā, norādot uz sekojošām problēmām – informācijas nepietiekamību par pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu un neesošu informāciju par attaisnotajiem izdevumiem par ārstniecisko un izglītības pakalpojumu izmantošanu. Jau šobrīd notiekot sarunas gan ar Izglītības un zinātnes ministrijas, gan ar Veselības ministrijas pārstāvjiem, lai informācija par ienākumiem un attaisnotajiem izdevumiem, par kuriem iedzīvotājiem pienākas iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksa, būtu VID rīcībā. Savukārt Veselības aprūpes darba devēju asociācijas pārstāvji komisijas laikā norādīja, ka, attīstot e-veselību, jāiekļauj arī finanšu aspekti saistībā ar medicīniskiem izdevumiem, tajā skaitā attaisnotie izdevumi. Pārstāvji uzskata, ka tādā veidā tiktu samazināts administratīvais slogs gan ārstniecības iestādēm, gan pacientiem, gan VID.

Izglītības un zinātnes ministrija atzīst, ka viņu rīcībā esošās sistēmas varētu pielāgot VID sistēmas vajadzībām. Tikai nepieciešams rast veidu, kā tās apvienot.

Arī Finanšu ministrija, komentējot pāreju uz gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu e-vidē, skaidrojusi, ka tas ir nākotnes risinājums gadījumam, ja VID būtu pieejama visa informācija, tajā skaitā arī par attaisnotajiem izdevumiem, lai varētu veikt automātisku pārmaksāto nodokļu izmaksu.

Visu rakstu Dod uzdevumu pēctečiem lasiet otrdienas, 18.septembra laikrakstā Dienas BIzness!

No šīs sadaļas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) šonedēļ iepazīstinās ar jauno pilotprojektu «Nodokļu maksātāja...

Valsts ieņēmumu dienests (VID) šogad astoņos mēnešos valsts budžetā iekasējis 6,254 miljardus...

Nodokļu atvieglojumi četru gadu laikā ļāvuši piesaistīt Lietuvai filmu ražotāju investīcijas...

Lai Latvija jurisdikcijā kļūtu pievilcīgāka komerciālām šķīrējtiesām, Šķīrējtiesas...

No 2019. gada 1. janvāra tirdzniecības vietās bez maksas plastmasas maisiņus patērētājiem...

Pirmajā septembra nedēļā brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas ir veikuši jau...

Ikvienam iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājam būs tiesības novirzīt 1% no sava šī...

Ir jādomā par automātisku veselības apdrošināšanas maksājumu cilvēkiem, kuri ir «nepilnajā...

No 2019. gada jaunajā uzņēmumu ienākuma nodoklī būs izmaiņas saistībā ar ārvalstu...

«Nozaru tops, kurās ir vislielākais aplokšņu algu apmērs, nav mainījies jau daudzus...