Nodokļi

Līdz nodokļu automātiskai nomaksai mazajam biznesam vēl jāpagaida

Māris Ķirsons, 21.05.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mazajam biznesam savulaik solītā tā dēvētā bankas konta nodokļa risinājums ir «iestrēdzis», pagaidām nav zināms, kad tāds Latvijā varētu būt

Tādu ainu rādīja gan Finanšu ministrijas sagatavotais valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2018.- 2021. gadam starpposma novērtējuma ziņojums Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē, gan arī diskusijas 9.ikgadējā konferencē Ēnu ekonomika Latvijā. Interesanti, ka ēnu ekonomikas pētnieki secinājuši - nereģistrētie uzņēmumi Latvijā veido 8,6% no visiem uzņēmumiem, bet Lietuvā un Igaunijā attiecīgi 10,0% un 6,4% no visiem uzņēmumiem. Savukārt šokējoši skanēja secinājums, ka Latvijā un Lietuvā nereģistrēto uzņēmumu skaits pieaudzis, savukārt Igaunijā sarucis. Kā viens no iemesliem tika minēta mazajam biznesam (uzņēmējdarbības uzsācējiem) nedraudzīga vide. «Ekonomikas ministrijai bija uzdevums trīs gadu laikā izstrādāt mazajam biznesam draudzīgu regulējumu – nodokļu režīmu, bet līdz šim vēl neesmu dzirdējusi nevienu labu ideju, ko un kā darīt,» uz izaicinājumu atbildēja Saeimas deputāte un bijusī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. Viņa atgādināja, ka tieši tāpēc, ka vietā nav bijis, ko likt, iestājusies pret mikrouzņēmumu (MUN) nodokļa maksātāju nožņaugšanu, kaut arī tādas vēlmes ir bijušas.

Dokumentos bija

Jāatgādina, ka nu jau bijušā valdības vadītāja Māra Kučinska valdības rīcības plānā un arīdzan 2018.- 2021. gada nodokļu pamatnostādnēs tika izvirzīts ambiciozs mērķis par darījuma konta izveidi visiem mazajiem uzņēmumiem. Savulaik bija pat optimismu vairojošas ziņas, «ka šādu risinājumu varētu piedāvāt nodokļu maksātājiem, kuru apgrozījums nepārsniedz noteiktu slieksni, nodokļu maksātājs nedrīkst būt pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, un tas nedrīkst nodarbināt citas personas». Tāpat bija informācija par to, ka esot apzināts vispārējais ietvars nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos saimnieciskās darbības ieņēmumu konta risinājuma ieviešanas nodrošināšanai.

Šobrīd tiek turpinātas diskusijas ar kredītiestādēm, lai vienotos par iespējamajiem nosacījumiem un izstrādātu tādu tehnisko risinājumu, kas nodrošinātu saimnieciskās darbības ieņēmumu konta īstenošanu efektīvi, ar pēc iespējas mazākiem ieguldījumiem (laika un cilvēkresursu) no nodokļu maksātāju, kredītiestāžu un nodokļu administrācijas puses.

Visu rakstu lasiet 21. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru