Lielāko nekustamā īpašuma darījumu TOP 70

Autori: Lato Lapsa, Kristīne Jančevska, Baltic Screen, speciāli Db
2007. gada 21. septembris plkst. 7:51

Lielākais līdz šim reģistrētais nekustamā īpašuma pirkuma darījums: SIA PK Investments (AS Pro Kapital un divu Igaunijā reģistrētu kompāniju meitasuzņēmums) šā gada martā par 103,04 miljoniem latu pārdevusi tirdzniecības centru Domina - 8,13 hektārus zemes ar divām būvēm Ieriķu ielā 3. Uzzini, kuri ir citi lielākie darījumi!  

Oficiālo lielo - miljons latu vai vairāk - nekustamā īpašuma darījumu skaits Rīgā strauji sarūk: pagājušā gada otrajā pusgadā tādu bija vismaz 55, bet šā gada pirmajā pusgadā - vairs tikai 36.

Īpaši lielo darījumu skaits galvaspilsētā pastāvīgi pieauga kopš 2005. gada pirmā pusgada, kad tikai 20 darījumu summa bija viens miljons latu vai lielāka un lielākā oficiālā darījuma summa bija 3,67 miljoni latu. Pagājušā gada pirmajā pusgadā virs miljona latu jau bija veseli 55 darījumi, virs miljona dolāru - vismaz 87. Savukārt šā gada pirmais pusgads gan ir atnesis absolūto viena darījuma summas rekordu, Vācijas uzņēmumam par vairāk nekā 103 miljoniem latu iegādājoties tirdzniecības centru Domina un tā zemes platības. Toties oficiālo - zemesgrāmatās fiksēto - darījumu virs miljona latu bijis tikai 36, virs miljona dolāru - tikai 60.

Jau pērn aptaujātie nekustamo īpašumu eksperti prognozēja, ka, nemainoties likumdošanai, zemesgrāmatu informācija par darījumu apjomiem kļūs aizvien mazāk ticama. Un patiešām - Baltic Screen apkopotie nekustamā īpašuma kompāniju dati rāda, ka nodokļu optimizācijas nolūkos aizvien lielāks skaits nekustamā īpašuma darījumu notiek, pērkot un pārdodot kompāniju kapitāldaļas (piemēram, uzņēmumu Latio un Latio nams par, spriežot pēc zemesgrāmatu informācijas, 21 miljonu latu iegādātie Parex bankas īpašumi Smilšu ielā 3 un 5, kā arī K. Valdemāra ielā 8 un Kalpaka bulvārī 10 jaunus saimniekus daļēji ir ieguvuši, īpašniekus daļēji mainot kompānijai Latio nams).

Taču vienlaikus tirgus patiešām ir pieklusis. "Lieli darījumi tiek atlikti vai nenotiek tādēļ, ka mainījusies banku politika. Netiek realizētas daudzas uzņēmēju intereses. Vēl neesam noformulējuši, kā tas varētu iespaidot situāciju nākotnē. Agrāk visi lielie darījumi bija banku līdzfinansēti, tagad banku prasības par līdzfinansējumu ir tik lielas, ka daudzi izlemj darījumu neveikt. Cilvēki ir gatavi riskēt ar bankas naudu, bet ne ar savējo," saka Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas vadītājs Edgars Šīns.

Arī nekustamo īpašumu uzņēmuma Balsts valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš atzīst, ka kopumā tirgus kļuvis klusāks, pateicoties jaunajai banku politikai. Tiesa, viņš nedomājot, ka cilvēkiem naudas kļuvis mazāk un sākušās ekonomiskas problēmas: "Klusums vairāk ir saistīts ar psiholoģisko noskaņojumu. Tirgus tuvākajā laikā vairs nebūs tik straujš kā iepriekšējos gados, taču ar laiku tas atgūsies un viss notiks. Darījumu skaits būtiski nesamazinās, tikai varbūt vairs nenotiek tik strauji, taču ar laiku cilvēki pieradīs pie jaunās kārtības, un tirgus atgūs iepriekšējos vaibstus."
Vienlaikus gan banku politikas maiņa, gan apstāklis, ka salīdzinoši liels iedzīvotāju slānis nekustamo īpašumu buma apstākļos ir guvis prāvu tāl��kieguldāmu peļņu, ir radījis pirmā pusgada lielāko darījumu saraksta skaidri uzrādītu tendenci - aizvien lielāks skaits darījumu notiek bez hipotekāro kredītu izmantojuma. Turklāt tikai daļu no tiem veic ārvalstu kompānijas, kurām nav nepieciešamības izmantot vietējo banku resursus, - pārējie ir pašmāju uzņēmēji.

"Šī tendence nav pārsteidzoša, jo jau pirms vairākiem mēnešiem pēc Nira fonda datiem 50% no darījumiem Rīgā tika veikti skaidrā naudā, bet Jūrmalā šādu darījumu proporcija sasniedza pat 70% no darījumu kopapjoma. Nekustamo īpašumu biznesā ir uzkrāta ievērojama brīva nauda, turklāt darījumu prakse Latvijā bija tāda, kad varēja apiet nodokļu maksājumus," skaidro DnB NORD bankas Pārdošanas vadības pārvaldes vadītājs Ilmārs Vamzis. Pēc bankas pārstāvja domām, arī turpmāk varētu saglabāties tendence lielus darījumus veikt skaidrā naudā, bez kredītu izmantošanas, jo "tas ir viens no veidiem kā ieguldīt uzkrātos un pašlaik brīvus esošos naudas līdzekļus - iegādāties patiesi dārgus nekustamos īpašumus Rīgas centrā, Vecrīgā u.c. vietās, kur to vērtība noteikti palielināsies".
Vienisprātis ir arī A. Zariņš: "Varbūt mēs redzēsim vairāk lielu darījumu, kurus finansē pats pircējs, jo daudzi pārdod savus biznesus, kurus izveidojuši pirms gadiem desmit, piecpadsmit, un iegūtos līdzekļus iegulda nekustamajos īpašumos. Šādus darījumus mēs nākotnē varētu redzēt arvien vairāk." "Daudzi cilvēki uzkrāj brīvos līdzekļus nekustamajos īpašumos. Tas priecē, ka viņi joprojām Latviju uzskata par tirgu, kas ir labs ieguldījumiem," viņam piebalso arī E. Šīns.

Taču pagaidām lielo darījumu skaita samazināšanās atsaucas pat uz daudz pieredzējušo nekustamā īpašuma tirgus veterānu izturēšanos, - ir acīmredzams, ka peļņas līmeņa sarukšana liek satraukties. Piemēram, E. Šīns uz jautājumu par to, kuri tad pašreizējos apstākļos varētu būt ieguldījumiem perspektīvākie īpašumi, atbild: "Mēs vairs nesniedzam informāciju, ar kuru var pelnīt naudu par brīvu. Tādēļ es nevarēšu pateikt, kuros segmentos ir vērts ieguldīt. Tas jau ir maksas pakalpojums."

1. 103,04 miljoni latu
Lielākais līdz šim reģistrētais nekustamā īpašuma pirkuma darījums: SIA PK Investments (AS Pro Kapital un divu Igaunijā reģistrētu kompāniju meitasuzņēmums) šā gada martā par šādu summu pārdevusi tirdzniecības centru Domina - 8,13 hektārus zemes ar divām būvēm Ieriķu ielā 3. Īpašumu iegādājusies Vācijas kompānija KanAm Grund Kapitalanlagegesellschaft mbH, kurai darījuma slēgšanai hipotekārais kredīts nav bijis nepieciešams.

2.-3. 5,95 miljoni latu
Par šādu summu Rīgas Brīvostas pārvalde februārī SIA Rīgas pasažieru terminālis pārdevusi 59 890 kvadrātmetrus zemes ar muitas ēku Eksporta ielā 3a, 3b. Iegādājoties īpašumu, Rīgas pasažieru terminālis ņēmis 11,99 miljonu latu kredītu Parex bankā.

2.-3. 5,95 miljoni latu
Rietumu banka februārī par šādu summu pārdevusi 1483 kvadrātmetrus zemi un administratīvo ēku Smilšu ielā 16. To nopircis 1960. gadā dzimušais Aleksandrs Kozlovs, kurš īpašuma iegādei Parex bankā ņēmis 4,11 miljonu latu kredītu.

4. 5,75 miljoni latu
Par šādu summu Krievijas dziedātājam Iļjam Lagutenko piederošā SIA Bloom Hotel no trim privātpersonām martā nopirkusi 545 kvadrātmetrus zemes un ēku Jaunielā 24, Vecrīgā. Īpašuma iegādei ņemts 2,1 miljona latu kredīts Rietumu bankā.

5. 5,45 miljoni latu
Par gandrīz 5,5 miljoniem latu šogad maijā realizētas 97/100 domājamās daļas no nekustam�� īpašuma - 2147 kvadrātmetru zemesgabala - Emīla Melngaiļa ielā 2. Īpašumu pārdevis Grigorija Krupņikova partneris Rika holdingā - Andrejs Dozorcevs, kurš pats pie tā tika 2005. gadā par 1,23 miljoniem latu. Jaunais īpašnieks - Rietumu bankas padomes priekšsēdētāja dēlam Maksimam Esterkinam un Iļjam Suharenko piederošā SIA Anfilāde - to ieķīlājis Rietumu bankā 949 tūkstošu latu kredīta saņemšanai. Atlikušās 3/100 īpašuma iegādājies Rietumu bankas līdzīpašnieks Arkādijs Suharenko.

6. 4,14 miljoni latu
Ar investīciju grupu New Century Holdings saistītais nekustamo īpašumu megaīpašnieks SIA Muste par šādu summu realizējis 41 474 kvadrātmetrus lielu zemes īpašumu Kaivas ielā 12. 95/100 no īpašuma Muste nopirka 2002.gadā par 577 tūkstošiem latu, savukārt jaunais īpašnieks šim zemesgabalam ir SIA Balze - pēc visa spriežot, arī ar to pašu New Century Holdings saistīts uzņēmums.

7. 3,86 miljoni latu
SIA Zundex - pazīstamajai attīstītājkompānijai Eldikrija un uzņēmējam Vadimam Vibornovam piederošs uzņēmums - šā gada janvārī par šādu summu nopirkusi 7134 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu Daugavgrīvas ielā 31 k-10. Īpašumu pārdevis 1952. gadā dzimušais Aleksandrs Usiļonoks, kurš pats to iegādājies 2002.gadā par 112 tūkstošiem latu. Pēdējais darījums veikts bez bankas finansējuma.

8. 3,74 miljoni latu
Nekustamā īpašuma kompānija Latio no Parex bankas nopirkusi 412/1000 no zemesgabala, uz kura atrodas mācību ēka, Krišjāņa Valdemāra ielā 1b. Uz īpašumu nostiprināta 20,99 miljonu latu hipotēka (tā gan attiecināta arī četriem citiem Latio iegādātiem īpašumiem) par labu Parex bankai, kas izsniegusi 13,995 miljonu latu kredītu.

9. 3,3 miljoni latu
SIA Rīgas pirmā garāža - kopš pagājušā gada nogales Parex bankas meitasuzņēmums - šā gada maijā no SIA Balt invest group (īpašnieki - Aleksandrs un Valentīna Mjačina) par šādu summu nopirkusi 1664 kvadrātmetrus zemes ar divstāvu darbnīcu Republikas laukumā 1. Iepriekšējais īpašnieks ar šo īpašumu pusgada laikā nopelnīja pusmiljonu latu, proti, tikai pērnā gada decembrī tas tika iegādāts par 2,8 miljoniem latu.

10. 3,05 miljoni latu
Igauņu Aktsiaselts FAMAR-DESI GRUPP piederošā SIA Famar-desi Invest no SIA Plesko real estate par šādu summu nopirkusi 19 742 kvadrātmetrus zemes Lubānas ielā 82a. Darījuma veikšanai ņemts kredīts SEB Latvijas Unibanka, kurai par labu reģistrēta 1,76 miljonu latu hipotēka.

11. 2,41 miljons latu
Šādu summu SIA Ipso S - tās vienīgais īpašnieks caur vēl vienu uzņēmumu ir 1972. gadā dzimušais Viktors Smirnovs - samaksājusi, lai tiktu pie vienas ceturtās daļas no īpašuma Brīvības ielā 46. Tagad šis 753 kvadrātmetrus lielais zemesgabals ar piecstāvu dzīvojamo māju pilnībā pieder kompānijai, kura to iegādājusies pakāpeniski, sākot no 2005.gada, kad par 527 tūkstošiem latu tika nopirkta puse mājas. Īpašuma iegādei ņemts 3,3 miljonu latu kredīts Nordea Bank Finland Plc.

12. 2,27 miljoni latu
Šādu summu maksājis viens no īpašumiem, ko darbību Latvijā tā arī neuzsākušā vācu mazumtirdzniecības koncerna meitasuzņēmums SIA Lidl Latvija pārdeva igauņu mazumtirgotāju "atvasei" SIA TKM Latvija, - 9840 kvadrātmetrus liels zemesgabals ar tirdzniecības un saimniecības ēkām Duntes ielā 25. Šo tāpat kā citus īpašumus TKM Latvija pirkusi bez bankas finansējuma piesaistes.

13. 2,19 miljoni latu
Divos darījumos, kas slēgti pagājušā gada decembrī un šā gada janvārī, ar islandiešu uzņēmēju interesēm saistītā AS Baltic Sea Port 11 hektārus lielu zemesgabalu ar vairākām ražošanas ēkām Daugavgrīvas ielā 93 par šādu summu pārdevusi SIA Extron Baltic. Baltic Sea Port pie īpašuma tika privatizācijas ceļā 1999.gadā, un toreiz tas tika novērtēts uz 270 tūkstošiem latu. Jaunais īpašnieks - kura vienīgais kapitāldaļu turētājs ir Lielbritānijā reģistrēta kompānija Extron LLP - to ieķīlājis par labu DnB Nord bankai, un kā kredīta nodrošinājuma summa minēta 5,13 miljoni latu. Šī pati hipotēka reģistrēta vēl diviem īpašumiem.
 
14. 2,18 miljoni latu
Par šādu summu SIA Mangaļsalas jahtklubs (īpašnieki - septiņi Krievijas, Polijas, Izraēlas un Latvijas pilsoņi, no kuriem pazīstamākais ir alkohola tirgotājs Vasilijs Astašenkovs) no četrām privātpersonām janvārī nopirkusi 73 424 kvadrātmetrus zemes Vaduguņu ielā. Darījuma veikšanai Rietumu banka izsniegusi 1,8 miljonu latu kredītu.

15. 2,17 miljoni latu
Latvijas Universitāte ar senāta lēmumu par šādu summu SIA Latvijas Universitātes nekustamie īpašumi nodevusi 17,6 hektārus zemes ar piecām būvēm Salamandras ielā 1. Jau 2005.gadā īpašums bija ieķīlāts par labu SEB Latvijas Unibankai kredīta saņemšanai, reģistrējot uz šo īpašumu 2,45 miljonu latu kredītu. Īpašumam nonākot formāli jaunās rokās, kredīta nosacījumi nav mainīti.

16. 2,06 miljoni latu
SIA SI-Invest (īpašnieki - Izaks Kremers un Šloma Mendeļsons) no trim plašāk nezināmām privātpersonām aprīlī par šādu summu nopirkusi 12 737 kvadrātmetrus zemes Ostas prospektā 5. Lai no trim privātpersonām nopirktu zemesgabalu, Rietumu bankā ņemts 1,65 miljonu latu kredīts.

17. 2,05 miljoni latu
Par šādu summu SIA Malanga (īpašnieki - Egils Ailis un Agnese Belousova) šā gada martā pārdevusi 816 kvadrātmetrus zemes ar sešstāvu dzīvojamo māju Brīvības ielā 91. Jaunais mājas īpašnieks ir SIA Brīvības House (īpašnieki - tas pats E. Ailis un 1978. gadā dzimušais Jānis Smiltnieks), kas pārņēmusi iepriekšējā īpašnieka kredītsaistības, kā arī palielinājusi aizņēmumu līdz 2,3 miljoniem latu.

18. 2,05 miljoni latu
Vēl viens SIA Muste realizēts īpašums, kurš tāpat nonācis SIA Balze īpašumā un atrodas Kaivas ielā. Tas ir 20 536 kvadrātmetrus liels zemesbagals, ko Balze tāpat iegādājusies par saviem līdzekļiem.

19. 1,85 miljoni latu
Gandrīz trīsdesmitkārtīga peļņa - šāds meistarstiķis nepilnu desmit gadu laikā izdevies 1950. gadā dzimušajam Jurim Silam piederošajai SIA Marathon Ltd., kura 1997.gadā no Rīgas pašvaldības uz nomaksu iegādājās 11 386 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu ar vairākām ražošanas ēkām Irlavas ielā 7a. Nu tas pārdots par 1,85 miljoniem latu, un jaunā īpašniece ir ar savām aktivitātēm Jūrmalas īpašumu attīstības projektos pamanāmajiem uzņēmējiem Ivaram Rudzītim, Vasīlijam Rožkovam, Sergejam Ahmetovam un Mihailam Ļitviņukam piederošā SIA Larr investments, kas Parex bankā paņēmusi 1,87 miljonu latu kredītu.

20. 1,79 miljoni latu
Par šādu summu Rīgas dome aprīlī pārdevusi bērnudārza ēkas Biķernieku ielā 33a. Tās iegādājusies 1958. gadā dzimušajai Inetai Kursietei un virknei citu personu piederošā SIA Patnis B, kura pie īpašuma tikusi bez bankas kredīta.

21. 1,69 miljoni latu
Nekustamo īpašumu miljonārs Bruno Veidemanis par šādu summu nopircis 2/7 no 3694 kvadrātmetrus liela zemesgabala ar dzīvojamo māju un terasi Vecāķu prospektā 193. Daļu no īpašuma pārdevušas divas privātpersonas - Juris Mūrnieks un Andris Treijs, kuriem abiem joprojām pieder 5/14 no īpašuma katram. Visi trīs šā gada aprīlī paņēmuši 12,3 miljonu latu kredītu Nordea Bank Finland Plc.

22. 1,55 miljoni latu
Šā gada martā 1970. gadā dzimušais Igors Timošins par šādu summu ticis pie 11 674 kvadrātmetriem zemes Augusta Deglava ielā. Īpašuma iegādei ņemts 0,98 miljonu latu kredīts Hansabankā. Pārdevēja - 1951. gadā dzimusī Sarmīte Ondzule pie īpašuma tikusi 2001.gadā dāvinājuma ceļā.

23. 1,48 miljoni latu
Šā gada februārī īpašnieku par šādu summu mainījušas 12 588/61 547 daļas no 61 547 kvadrātmetrus liela zemesgabala Kandavas ielā 41a. Tagad tās pieder SIA Delfa Transports (vienīgā īpašniece - 1973. gadā dzimusī Inga Varnasa). Pārējais īpašums joprojām pieder pārdevējam - četriem Latvijas, Krievijas un Kanādas pilsoņiem piederošajai SIA Sajers, kas to 2000.gadā nopirkusi par 120 tūkstošiem latu. Jaunais zemes līdzīpašnieks darījuma veikšanai ņēmis 1,34 miljonu latu kredītu Hansabankā.

24. 1,47 miljoni latu
Lai tiktu pie 16 152 kvadrātmetriem zemes Krustpils ielā, Raimonda Gerkena AS Mēbeļu nams šā gada martā šādu summu samaksājusi divām privātpersonām - bijušajam Saeimas deputātam Leonardam Tenim un advokātam Modrim Supem. Zemes iegādei Hansabanka izsniegusi 1,1 miljona latu kredītu.

25. 1,4 miljoni latu
Neizmantojot banku finansējumu, SIA AFC - tās īpašnieki ir Kramnoju ģimenes pārstāvji no Ukrainas, kas pazīstamāki kā Baltic International Bank akcionāri, - nopirkusi 9228 kvadrātmetrus zemes Jūrmalas gatvē 115. To pārdevis viens no ģimenes locekļiem - Vjačeslavs Kramnojs, kurš pats to iegādājies 2001.gadā par desmit tūkstošiem latu.

26. 1,27 miljoni latu
Par šādu summu SIA RKS Namnieks (īpašnieki - Jānis un Uldis Dinnes, kā arī Pētera Šmidres kompanjons Juris Mazarēvičs) tikusi pie ražošanas ēkām Maskavas ielā 322, iegādājoties tās no SIA Baltijas apavu fabrika un tā paša J. Dinnes.

27. 1,25 miljoni latu
SIA Miera auto (īpašnieces - divas Vācijas kompānijas) par šādu summu nopirkusi mazliet vairāk nekā pusi no 12 962 kvadrātmetrus lielā zemes īpašuma Ciema ielā. Iepriekš tas pilnībā piederēja SIA Desmo Baltija (vienīgais īpašnieks - Rūdolfs Toms Bērziņš), kas to bija iegādājusies 2004.gadā par 256 tūkstošiem latu. Jaunais īpašnieks ņēmis 1,05 miljonu latu kredītu Nordea Bank Finland Plc.

28. 1,23 miljoni latu
Šāda summa figurējusi darījumā, pārdodot 10/11 daļas no nekustamā īpašuma Matīsa ielā 83 (1167 kvadrātmetri zemes ar piecstāvu dzīvojamo namu). Pārdevēja - 1946. gadā dzimusī Baiba Liepiņa pie šī īpašuma tikusi 2002.gadā dāvinājuma ceļā. Jaunais īpašnieks - SIA Reart (īpašnieki vidū - arī bijušais deputāts Edvīns Inkēns) - īpašuma iegādei ņēmis 1,47 miljonu latu kredītu, bet jau aprīlī pārdevis tālāk divas daļas no īpašuma. Tā 3457/82 500 daļas nonākušas privātpersonas Ginta Karlsona (kuram jau iepriekš piederēja 1/11 daļa no nama) īpašumā par 23 tūkstošiem latu, bet 349/10 000 daļas Valērija Ilovaiska īpašumā - par 113 tūkstošiem latu. Abas privātpersonas īpašuma iegādei ņēmušas kredītus: G. Karlsons Hansabankā aizņēmies 25 tūkstošus latu, bet V. Ilovaiskis šajā pašā kredītiestādē - 133 tūkstošus latu.

29. 1,23 miljoni latu
Šādu summu 1980. gadā dzimušais Deniss Šerstjukovs šā gada maijā samaksāja par 3060 kvadrātmetriem zemes Pāvu ielā 10, to iegādājoties no tagad jau likvidējamās SIA Budda Invest Latvia (vienīgais īpašnieks - 1946. gadā dzimušais Georgs Budrihs). Īpašuma iegādei ņemts 1,71 miljona latu kredīts Parex bankā.

30. 1,19 miljoni latu
1955. gadā dzimušais Viesturs Ziediņš februārī par šādu summu pārdevis 1861 kvadrātmetru zemes ar trīsstāvu dzīvojamo māju Robežu ielā 46. To iegādājusies SIA R46 (īpašnieki - tas pats V. Ziediņš un vēl trīs privātpersonas), kas īpašuma iegādei ņēmusi 0,59 miljonu latu kredītu Hansabankā.

31. 1,08 miljoni latu
Trešais īpašums, kas no SIA Muste pārgājis SIA Balze īpašumā: zemes platība - 10 919 kvadrātmetri, atrašanās vieta - Augusta Deglava ielā. Arī šajā darījumā kredīti nav izmantoti.

32.-34. 1,05 miljoni latu
Pie šādas summas šogad janvārī tikusi Ilga Simakina, kad SIA Capital Project (vienīgais netiešais īpašnieks - 1962. gadā dzimušais Aleksandrs Šadurskis) pārdevusi 13 187 kvadrātmetrus zemes Stirnu ielā 40. Lai iegādātos īpašumu, kompānija ņēmusi 879 tūkstošu latu kredītu Rietumu bankā.

32.-34. 1,05 miljoni latu
Par šādu summu uzņēmējs Vladimirs Balaņenkovs šā gada janvārī, paņemot kredītu SEB Latvijas Unibankā, nopircis 1166 kvadrātmetrus zemes Krišjāņa Valdemāra ielā 47. Īpašuma pārdevēja Maija Perro pati to iegādājusies 1997.gadā par 43 tūkstošiem latu.

32.-34. 1,05 miljoni latu
SIA Pilsētā viss ir mierīgi (Īpašnieki - piecas privātpersonas, tostarp advokāts Rolands Bortaščenoks) no Ligitas Vidulejas un Kristapa Zariņa nopirkusi 1802 kvadrātmetrus zemes ar trim mājām Eduarda Smiļģa ielā 26. Darījums veikts, izmantojot SEB Latvijas Unibanka izsniegtu kredītu. Bankai par labu reģistrēta 1,12 miljonu latu hipotēka.

35. 1,04 miljoni latu
36 993 kvadrātmetri zemes Jaunciema gatvē pērnā gada decembrī SIA LD holdinga sabiedrība (trīs īpašnieki, un visi pazīstami - bijušie baņķieri Arnolds Laksa un Vilis Dambiņš, kā arī Lattelecom valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis) šķita vairāk nekā miljonu latu vērti. Šo summu par īpašuma pārdošanu saņēma Vilnis Mucenieks, kurš to bija ieguvis 1998.gadā ar Rīgas pilsētas zemes komisijas lēmumu. Īpašuma iegādei ņemts kredīts DnB Nord bankā un kredītiestādei par labu nostiprināta 1,02 miljonu latu hipotēka.

36. 1 miljons latu
Jau pieminētais 1949. gadā dzimušais Vilnis Mucenieks šā gada martā par šādu summu pārdevis vēl 2,5 hektārus zemes Jaunciema gatvē. Jaunais zemesgabala īpašnieks ir kādas somu kompānijas meitasuzņēmums SIA EKE-Latvia.

37. 0,98 miljoni latu
SIA YIT Celtniecība šogad janvārī par šādu summu tikusi pie 6211 kvadrātmetrus liela zemesgabala Akāciju ielā, iegādājoties to no 1943. gadā dzimušā Aleksandra Komarova. Īpašums iegādāts bez kredītlīdzekļiem.

38. 0,97 miljoni latu
1960. gadā dzimusī Vija Belēviča februārī par šādu summu tikusi pie 1730 kvadrātmetrus liela zemesgabala Hermaņa ielā 15. Zemesgabalu p��rdevis Jurijs Sadovskis, un darījuma veikšanai hipotekārie kredītlīdzekļi nav izmantoti.

39. 0,91 miljons latu
13 117 kvadrātmetri zemes Vienības gatvē 200 k-1 šā gada martā maksāja 913 tūkstošus latu: par šādu summu darījumu slēdza SIA IRF Langa kā pārdevējs un SIA Friga kā pircējs. Lai tiktu pie īpašuma tiesībām, pircējs Sampo bankā ņēmis 1,61 miljonu latu kredītu.

40. 0,91 miljons latu
Duntes iela 17a - vēl viens īpašums, kurš sadalīts domājamās daļās un kuru pa gabaliem tirgo SIA Unimarine. Pēdējais lielākais darījums noticis, kad par gandrīz miljonu latu 7791/95 872 darījumu centra domājamās daļas nopirkusi SIA Novikontas.

41. 0,85 miljoni latu
Lielo darījumu un lielāko zemes īpašnieku sarakstos ne reizi vien pieminētā Jeļena Kaftailova par 848 987 latiem pārdevusi 5009 kvadrātmetrus lielu zemesgabalu Mīlgrāvja ielā 2. Pati viņa to bija nopirkusi 2005.gadā divos darījumos, pirmajā oficiāli samaksājot 38 tūkstošus latu, bet otrajā - 35 tūkstošus eiro. Jaunais īpašnieks - SIA Palink - to nopircis bez bankas hipotekārā finansējuma.

42.-43. 0,84 miljoni latu
Pirms diviem gadiem 1972. gadā dzimušais Andrejs Vinniks 4319 kvadrātmetrus zemes Kurzemes prospektā 3 nopirka par 429 tūkstošiem latu, bet šogad maijā viņš to SIA DLW pārdeva jau par 843 tūkstošiem latu. Jaunais īpašnieks ņēmis kredītu DnB Nord bankā, tādēļ tagad uz īpašumu reģistrēta 1,27 miljonu latu hipotēka.

42.-43. 0,84 miljoni latu
Par šādu summu SIA Visbijas 45 no SIA Nekustamā īpašuma projektu aģentūra nopirkusi 2021 kvadrātmetru zemes Visbijas prospektā. Lai veiktu pirkumu, kredītu izsniegusi Parex banka.

44. 0,83 miljoni latu
SIA Hospitāļu 39 pārdevusi nekustamo īpašumu ar tādu pašu adresi kā kompānijas nosaukums: to iegādājusies SIA Yit Celtniecība, kuras īpašumā nonācis 2300 kvadrātmetrus liels zemesgabals ar divām dzīvojamām ēkām. Īpašums iegādāts bez hipotekāro kredītresursu izmantošanas

45. 0,81 miljons latu
Uzņēmēja Oļega Stepanova dzīvesbiedre Viktorija Stepanova šā gada maijā par vairāk nekā miljonu eiro iegādājusies 1786 kvadrātmetrus zemes ar mehāniskām darbnīcām Nometņu ielā 57d. Viņa tos pirkusi no trim iepriekšējiem īpašniekiem, kuram katram piederēja viena trešā daļa no īpašuma. Īpašums iegādāts bez hipotekārajiem kredītlīdzekļiem.

46. 0,79 miljoni latu
SIA Celtniecības pasaule šā gada februārī pilnībā nostiprinājusi īpašumtiesības uz 65 744 kvadrātmetrus lielo zemesgabalu Mūkusalas ielā 45/47. Lielāko daļu no šī īpašuma kompānija nopirka jau pērn augustā, samaksājot par to 1,62 miljonus latu. Uz īpašumu reģistrēta 12,65 miljonu latu hipotēka par labu DnB Nord bankai.

47.-48. 0,76 miljoni latu
Dace Dimpere šā gada februārī kļuvusi par 2824 kvadrātmetrus zemes un divstāvu dzīvojamās mājas īpašnieci Dīķa ielā 15a. Īpašumu pārdevis Sergejs Gusarovs, kurš pats to iegādājies 1998.gadā par sešiem tūkstošiem latu. Jaunā īpašniece hipotekāro kredītu mājas iegādei nav ņēmusi.

47.-48. 0,76 miljoni latu
SIA HRX pie zemes īpašuma Slāvu ielā 7 tika pamazām. 1999.gadā tika nopirktas 8/9 domājamās daļas par 66 tūkstošiem latu, bet, precizējot īpašuma domātās daļas, pērnā gada novembrī kompānija tika pie visa 6122 kvadrātmetrus lielā īpašuma. Līdz ko īpašums bija pilnībā kompānijas īpašums, tas tika realizēts tālāk, par vairāk nekā vienu miljonu eiro to pārdodot SIA Hietarahti Oy, kas to iegādājusies bez hipotekāro kredītresursu izmantošanas.

49. 0,74 miljoni latu
Šogad janvārī YIT Celtniecība pabeigusi iegādāties 10 330 kvadrātmetrus lielo zemesgabalu Biķernieku ielā 16. Pērn aprīlī kompānija par 974 tūkstošiem latu nopirka lielāko daļu no īpašuma, bet šogad par 0,74 miljoniem latu - atlikušo. Iepriekš īpašums piederēja SIA Guru auto, un tā iegādei hipotekārais kredīts nav ņemts.

50.-51. 0,7 miljoni latu
Šis ir vēl viens zemesgabals, ko lielveikalu tīkla Lidl Latvijas meitasuzņēmums pērnā gada nogalē pārdevis SIA TKM Latvija, kurš to nopircis, neizmantojot banku hipotekāro finansējumu. Īpašums atrodas Mazā Dārza ielā un ir 2818 kvadrātmetrus liels.

50.-51. 0,7 miljoni latu
SIA Ķestersils par 699 711 latiem nopirkusi 300/2222 daļas no 688 kvadrātmetru lielā zemesgabala ar sešstāvu dzīvojamo ēku Krišjāņa Barona ielā 64. Iepriekš šī īpašuma daļa piederēja SIA Temps.

52. 0,69 miljoni latu
2006.gada decembrī Valentīna Kņazeva par gandrīz miljonu eiro pārdevusi 4684 kvadrātmetrus zemes Raudas ielā. Jaunais īpašnieks - SIA Partner Motors - Parex bankā ņēmis 1,48 miljonu latu kredītu.

53. 0,68 miljoni latu
Tērbatas iela 21 - šis 1194 kvadrātmetrus lielais īpašums ar divām dzīvojamām mājām lielāko nekustamo īpašumu darījumu topā pēdējo divu gadu laikā iekļūst atkāroti. SIA Luxor nami, kas to pagājušā gada janvārī nopirka par 3,92 miljoniem latu, šogad martā 578/10 000 domājamās daļas pārdevusi SIA Blaumaņa sēta, kura īpašuma iegādei Hansabankā paņēmusi 0,54 miljonu latu kredītu.

54. 0,67 miljoni latu
Vēl viens īpašums, ko YIT Celtniec��ba šogad nopirkusi no SIA Guru auto. Šoreiz tas ir 2261 kvadrātmetrus liels zemesgabals Tālivalža ielā 19. Arī šo darījumu YIT Celtniecība pilnībā finansējusi no saviem līdzekļiem.

55. 0,66 miljoni latu
Vienstāva dzīvojamā māja ar 4152 kvadrātmetriem zemes Raudas ielā pērnā gada novembrī maksāja teju miljonu eiro, kad to no privātpersonas Māra Štokmaņa iegādājās SIA Partner Motors. Arī uz šo īpašumu nostiprināta hipotēka par labu Parex bankai 1,48 miljonu latu kredīta izsniegšanai.

56. 0,63 miljoni latu
Desmitkārtīga peļņa četros gados - šāds bizness izdevies SIA Latvijas-Amerikas acu centrs, kas 2003.gadā par 60 tūkstošiem latu nopirka 3034 kvadrātmetrus zemes Biķernieku ielā 98, bet šogad martā par 632 tūkstošiem latu tos pārdeva SIA Mežciema Panorāma. Iegādājoties īpašumu, acu klīnika ņēmusi kredītu, bet vēlāk to palielinājusi vēl par 10 tūkstošiem latu, taču realizējot to, parādsaistības dzēstas. Jaunais īpašnieks ņēmis kredītu SEB Latvijas Unibanka, tādēļ kopš šā gada janvāra uz to reģistrēta 443 tūkstošu latu hipotēka.

57. 0,6 miljoni latu
Pie šādas summas šā gada aprīlī tikusi Diāna Kubliņa, SIA Terra Sofia pārdodot 599 kvadrātmetrus zemes Nometņu ielā 3. Kompānija ņēmusi 1,83 miljonu latu kredītu Nordea Bank Finland Plc.

58. 0,58 miljoni latu
SIA Šampētera nami pērnā gada novembrī no galvaspilsētas pašvaldības nopirkusi 31 887 kvadrātmetrus zemes Apūzes ielā 51. Pēc īpašuma iegādes uz to reģistrētas divas hipotēkas. Viena - 3,64 miljonu latu apmērā, bet otra - 22,85 miljonu latu apmērā. Abas - par labu Hansabankai.

59. 0,55 miljoni latu
Šādu summu aprīlī maksāja viena sestā daļa no 1239 kvadrātmetrus lielā zemesgabala ar divām dzīvojamām ēkām, darbnīcu un četrām palīgēkām Miera ielā 14. No Rumijas Kuzņecovas to nopirkusi SIA Ipso, kas darījumu veikusi par pašas līdzekļiem.

60. 0,53 miljoni latu
Ņemot kredītu DnB Nord bankā, SIA ST Invest aprīlī nopirkusi 685 kvadrātmetrus zemes ar četrstāvu dzīvojamo namu Krāsotāju ielā 24. Jau jūnijā 39/848 daļas no šī īpašuma kompānija pārdevusi tālāk Anitai Ozoliņai par 50 tūkstošiem latu.

61. 0,51 miljons latu
Paņemot 0,76 miljonu latu kredītu Aizkraukles bankā, SIA JBM iegādāju