Enerģētika

Lielie ražotāji 2020. gadā varētu pieredzēt elektroenerģijas cenu kāpumu 73% apmērā

Dienas Bizness, 15.01.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nākamajos 20 gados paredzams būtisks elektroenerģijas patēriņa un elektroenerģijas cenu kāpums par 53%, turklāt, ja netiks veikti ierobežojoši pasākumi, vislielāko triecienu saņems mazturīgie iedzīvotāji, bet procentuāli lielāko – lielie ražotāji, citējot Ekonomikas ministrijas pausto, raksta lvportals.lv.

Ja piepildīsies Ekonomikas ministrijas prognozes, lielajiem patērētājiem elektroenerģijas cena 2020. gadā pret 2012. gadu būs augusi par 73%, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem paredzams cenu kāpums 63% apmērā, bet mājsaimniecībām – 53% apmērā.

Ņemot vērā elektroenerģijas cenu pieaugumu, samazinās arī Latvijas konkurētspēja. «Ražošanā valstis savā starpā konkurē, ja izejvielu izmaksu līmeņi visiem veidojas vairāk vai mazāk līdzīgi. Pamatojoties uz elektroenerģijas augstajām izmaksām, mūsu realitāte ir tāda, ka Latvija kļūst arvien nekonkurētspējīgāka,» uzskata ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Vislielāko pieaugumu uz elektroenerģijas kopējo cenu radīs obligātā iepirkuma komponente, ja nemainīs līdzšinējo atbalsta saņemšanas noteikumus. Tādā gadījumā obligātā iepirkuma komponente pieaugs no 1,23 sant./kWh 2012. gadā līdz aptuveni 4,5 sant./kWh 2020. gadā, secinājusi ministrija.

Kopumā elektroenerģijas cenu veido elektroenerģijas vairumtirdzniecības cena, pārvades un sadales tarifi, nodokļu, kā arī subsīdijas, skaidro ministrija.

Lai nepasliktinātu tautsaimniecības konkurētspēju un nepalielinātu iedzīvotāju enerģētisko nabadzību, ekonomikas ministrija plāno veikt darbības, lai ierobežotu obligātās iepirkuma komponentes maksājumu pieaugumu. Efektīvai atbalsta piemērošanai ir izvirzīti vairāki priekšlikumi: ir nepieciešama administratīvā kontrole, atbalsta līmeņa pārskatīšana, atbalsta piesaistes principa izvērtēšana, garantētā obligātā iepirkuma aizstāšana tikai ar garantēto maksu par konkrētu uzstādīto jaudu, fiskālu instrumentu piemērošana obligātās iepirkuma komponentes izmaksu mazināšanai u.c. priekšlikumi.

Kopš 2007. gada jūlija Latvijā uzsākta elektroenerģijas tirgus liberalizācija. Šobrīd vairāk nekā 90% Latvijā ražotās elektroenerģijas iegūst no a/s Latvenergo. Licences elektroenerģijas tirdzniecībai ir saņēmuši 46 tirgotāji, taču elektroenerģijas tirgū aktīvi darbojas tikai septiņi dalībnieki, kas ir noslēguši sistēmas lietošanas līgumu ar a/s Sadales tīkls.

Komentāri

Pievienot komentāru