Liepājā nojauc vienu no izcilākajiem industriālās apbūves objektiem Baltijā 

Liepājā sākta bijušās Eļļas ekstrakcijas rūpnīcas (LEER) kompleksa ēku nojaukšana. Savulaik greznais sarkano ķieģeļu ēku komplekss atzīts par vienu no izcilākajiem industriālās apbūves paraugiem Baltijas jūras reģionā.

Vēsma Lēvalde, 2013. gada 12. februāris plkst. 17:10

Liepājas pilsētas būvvalde izsniegusi akciju sabiedrībai Liepājas osta LM atļauju nojaukt hidrācijas iecirkni un noliktavu. Abas būves ietilpst sarkano ķieģeļu ēku kompleksā, ko savulaik projektējis arhitekts Makss Pauls Berči. 19.gadsimta beigās Dānijas pavalstnieks Alfrēds Kīlers tagadējā rūpnīcas teritorijā uzbūvēja eļļas spiestuvi, bet pēc astoņiem gadiem, kad koka celtnes nopostīja uguns, Liepājā pēc M.P.Berči projekta tika uzcelti grezni sarkano ķieģeļu korpusi. Pavisam Liepājā ir 59 M.P.Berči projektētas ēkas, izveidots arī tūrisma maršruts Pa Berči pēdām.

Pirms vairākiem gadiem LEER ēkas apsekojis arī Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas industriālā mantojuma speciālists Andris Biedriņš, kurš iekļāvis bijušās Kīlera eļļas fabrikas kantora ēku, ražošanas ēku un ūdenstorni to īpašumu sarakstā, kam lūdza noteikt industriālā mantojuma vai arhitektūras pieminekļa statusu. Taču priekšlikums nav ticis atbalstīts.

«2005.gadā Zviedrijā, Malmē, notika seminārs, kurā šā ēku kompleksa attēlus demonstrēja kā vienu no estētiskās industriālās apbūves paraugiem,» db.lv pastāstīja bijušais VKPI inspektors, vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš. Pēc viņa teiktā, būves atzītas par izcilām. Berči industriālo ēku projektus Liepājā augstu novērtējis arī mākslas vēsturnieks, restaurators Imants Lancmanis.

Tagad lēmums par vairāku ēku nojaukšanu pieņemts saistībā ar noliktavu saimniecības paplašināšanu.

Db.lv rakstīja, ka 2003. gada 29. septembrī ārkārtas akcionāru sapulce nolēma sākt Liepājas Eļļas ekstrakcijas rūpnīcas (LEER) likvidāciju. Tās kustamo un nekustamo mantu pārņēma a/s Liepājas metalurgs. Tādējādi tika dzēsts likvidējamā uzņēmuma parāds a/s Liepājas metalurgs. Mantas kopējā bilances vērtība bija 1,3 miljoni latu, savukārt parāda apjoms ir 2,04 miljoni latu. Parāds veidojies laikā no 1999. līdz 2004. gadam, kad LEER un a/s Liepājas metalurgs bija kopīgs īpašnieks – Gesil Ltd. un Liepājas metalurgs aizdeva līdzekļus LEER ražošanas nodrošināšanai un zemes privatizācijai. LEER ražošanas ēkas un noliktavas izmanto a/s Liepājas metalurgs saistītais uzņēmums a/s Liepājas osta LM, teritorijā izbūvēts arī kaļķu terminālis un darbojas SIA Ferro Terminal, kurš no Ukrainas, Krievijas un citām austrumu virziena valstīm ved uz rietumiem dzelzsrūdu metalurģijas rūpnīcu vajadzībām.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 04. februāris plkst. 12:23

Metalurģijas uzņēmums Liepājas metalurgs rēķinu par patērēto elektroenerģiju decembrī apmaksājis...

2013. gada 04. februāris plkst. 9:27

Liepājas metalurga (LM) auditu veikusi šī paša uzņēmuma padomes locekļa Andra Deniņa...

2013. gada 31. janvāris plkst. 18:08

Akciju sabiedrība Liepājas metalurgs kopīgi ar Finanšu ministriju sākusi darbu uzņēmuma...

2013. gada 31. janvāris plkst. 9:59

Pārtraucot maksāt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti, Liepājas metalurgs rīkojas...

2013. gada 30. janvāris plkst. 15:31

Valdība darīs visu, lai risinātu metalurģijas uzņēmuma a/s Liepājas metalurgs (LM) samilzušās...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....