Lietuvā ĀCM var apdraudēt kompleksu ar 15 000 cūku

2016. gada 09. septembris plkst. 16:43
Autors: LETA
Dalies ar šo rakstu

Lietuvā turpinot izplatīties Āfrikas cūku mērim (ĀCM), Ķēdaiņu rajonā apdraudēts liels cūku komplekss, kurā tiek turēti 15 000 dzīvnieku.

Lielie cūku audzētāji slimības izplatību skaidro ar pārlieku iecietīgo attieksmi pret mazajām saimniecībām, kuras neievēro ĀCM dēļ noteiktās prasības.

Kā ziņu aģentūrai BNS pastāstījis Lietuvas Pārtikas un veterinārā dienesta direktora vietnieks Vidmants Paulausks, slimība Ķēdaiņu rajonā konstatēta trīs nelielās saimniecībās, tādēļ ap tām noteikta trīs kilometru aizsardzības zona un desmit kilometru novērošanas zona. Otrajā ietilpst minētais 15 000 cūku komplekss, kas pieder kompānijai Sistem, un vēl viena ferma ar 500 cūkām, tātad arī šiem cūku audzētājiem tiks noteikti ierobežojumi.

Pēc Paulauska teiktā, šobrīd tiek veikti tīrīšanas un dezinfekcijas darbi, septiņu dienu laikā tiks pārbaudītas visas saimniecības trīs kilometru zonā un pēc tam - arī desmit kilometru zonā, bet pagaidām nav pieņemts lēmums, vai Ķēdaiņu rajona iedzīvotājiem nāksies cūkas izkaut.

Kā ziņu aģentūrai BNS situāciju raksturojis Cūku audzētāju asociācijas vadītājs Aļģis Baravīks, ja lielie audzētāji nonāk slimības skartajā zonā, viņu ieņēmumu sarūk, jo cūkas kautuvēm nākas pārdot lētāk.

«Tiek noteikti ierobežojumi attiecībā uz tirdzniecību, šo gaļu nedrīkst apstrādāt kopā ar gaļu no citurienes, tādēļ kautuves nosit cenu. Ķēdaiņos tas ir pirmais gadījums. Lai gan tiek teikts, ka mazās [saimniecības] cenšas [ievērot prasības], fakti liecina ko citu. Cilvēki sarakstījuši petīcijas, ka cūkas nekaus, jo nespēj apēst. Tas ir jārisina, nevelkot garumā kaušanas termiņus,» viņš piebildis, paužot viedokli, ka slimības izplatībā vainojama zemkopības ministres Virgīnijas Baltraitienes pārlieku lielā iecietība.

Par zaudētajiem ieņēmumiem audzētājiem gan pienākas kompensācijas. Pēc Baravīka teiktā, pašlaik kompensējamie zaudējumi sasniedz aptuveni 60 000 eiro mēnesī, bet tagad šī summa vēl pieaugs.

No kompānijai Sistem piederošā kompleksa cūkas nedrīkstēs izvest 30 dienas.

Šogad Lietuvas saimniecībās jau atklāti vairāk nekā desmit ĀCM gadījumi.

Lietuvā pirmais ĀCM gadījums tika konstatēts 2014.gada sākumā Baltkrievijas robežas tuvumā. Tovasar Eiropas Komisija Lietuvu sadalīja riska zonās, ieviešot stingrāku cūkgaļas ražošanas un tirdzniecības kārtību.

 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi

Populārākās ziņas

Nepalaid garām