Lietuvā sāk pirmstiesas izmeklēšanu par e-veselības sistēmas izveides apstākļiem

2018. gada 16. janvāris plkst. 16:41
Autors: LETA/BNS
Dalies ar šo rakstu

Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests (STT) sācis pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamām ļaunprātībām e-veselības sistēmas veidošanā, balstoties uz Seima Korupcijas apkarošanas komisijas izmeklēšanas atzinumiem par šīs sistēmas izveides apstākļiem.

STT centīsies noskaidrot, vai šai procesā nav pieļautas koruptīva rakstura noziedzīgas darbības. Pirmstiesas izmeklēšanu uzraudzīs Viļņas apgabala prokuratūras Organizētās noziedzības un korupcijas izmeklēšanas nodaļa.

Kā konstatējusi Seima komisija, iespējams, ka valstij nodarīts nopietns kaitējums. Savos atzinumos tā norāda, ka neviens no trim jau 2000.gadā iecerētās sistēmas projekta līdzšinējiem posmiem nav pienācīgi īstenots, sistēma līdz pat šim laikam nedarbojas tā, kā plānots, un nesniedz kvalitatīvus pakalpojumus, bet tās izveidei iztērēti aptuveni 40 miljoni eiro.

Komisija uzskata, ka par e-veselības sistēmas ieviešanu atbildīgie bijušie Veselības aizsardzības ministrijas darbinieki savus pienākumus pildījuši nolaidīgi, turklāt daudzi no viņiem no darba ministrijā pārgājuši strādāt uzņēmumos, kas bija tieši saistīti ar e-veselības sistēmas izveidi un ieviešanu.

Eiropas Savienības atbalstītā e-veselības projekta īstenošanu Lietuvā sāka 2005.gadā, un investīcijas tajā sasniedza 40 miljonus eiro, no kuriem 30,8 miljoni eiro bija ES atbalsts.

Šobrīd tiek īstenots ceturtais projekta posms, kuram būs vajadzīgi vēl vairāk nekā 28 miljoni eiro.

Kā norāda STT, šā dienesta speciālisti korupcijas novēršanas jomā ne vienreiz vien vērsuši atbildīgo institūciju uzmanību uz apstākli, ka e-veselības projekta īstenošana nenotiek tā, kā vajadzētu.

Kā korupcijas riska faktori veselības aprūpes sistēmā minēti gan nepietiekami attīstītā informācijas tehnoloģiju izmantošana, gan apstāklis, ka nav izveidota nepieciešamā informācijas tehnoloģiju sasaiste starp atsevišķām iestādēm, kas palīdzētu sekmīgi īstenot šo projektu.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds