Enerģētika

Lietuva tiesā uzvar Gazprom

Didzis Meļķis, 06.08.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Krievijas monopols nespēj liegt Lietuvas valdībai iestāties par savām interesēm gāzes tirgū.

Pasaules komerctiesību praksē ietekmīgais Stokholmas Tirdzniecības kameras Arbitrāžas institūts ir lēmis, ka Krievijas gāzes eksporta monopols Gazprom nevar liegt Lietuvas valdībai tiesāties par savu interešu aizstāvību, prasot amatpersonu nomaiņu gāzes piegādes kompānijas Lietuvos Dujos (LD) vadībā.

Gazprom prasību pret Lietuvas Enerģētikas ministriju iesniedza pērn 30. augustā. Tās būtība ir atzīt ministrijas agrāko prasību Viļņas tiesā par LD ģenerāldirektora Viktora Valentukeviča un divu direktoru padomes locekļu - Valērija Golubeva un Kirila Seļezņova - atcelšanu no amata par akcionāru līguma pārkāpumu. Ministrija ar 17,7% ir Lietuvos Dujos mazākuma akcionārs. 38,9% pieder vācu E.ON Ruhrgas International GmbH, OAO Gazprom - 37,1%, citiem mazākiem akcionāriem - 6,3%.

Līdz ar neseno Stokholmas šķīrējtiesas lēmumu šī tiesāšanās Viļņā tomēr atzīta par ministrijas likumīgām interesēm. Tās sūdzību iemesls bija aizdomas par minēto amatpersonu nestrādāšanu LD patiesajās interesēs. Tam uzskatāmākais piemērs ir fakts, ka Lietuvai netiek piemērotas atlaides Gazprom gāzei, kā iznākumā būtiskais energoresurss mūsu kaimiņiem ir dārgāks nekā Latvijā un Igaunijā.

Ministrija kā pierādījumu iesniegusi arī paša V. Golubeva atziņu, ka Lietuvas apiešanai atlaižu noteikšanā nav īsti skaidra pamatojuma. Gazprom tomēr uzskatījis ministrijas veiktos tiesu darbus par pārkāpumu un prasījis zaudējumu kompensāciju.