Jaunākais izdevums

SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš Līgo svētku noskaņās asprātīgos pantiņos apcerējis aktualitātes pasaules ekonomikā.

Tirgus šogad ir britu ķīlā

Negrib tie Eiropai atzīties mīlā

Kamēr mums prātā būs papardes zieds

Pa Eiropu klaiņos šķiršanās bieds

ECB tik viens ir trumpis

Nenogurstošs naudas pumpis

Pumpē dienu, pumpē nakti

Inflācija uzsit takti

Ar negatīvo likmju jaudu

Grib Dragi tirgū izdzīt naudu

Bet tirgum pašam jaudas nava

Un kaut kur iestrēgst Dragi krava

Priecīgus Līgo svētkus!

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Novembra otrā puse pasaules finanšu tirgos vēsturē ieies ar to, ka pirmo reizi leģendārā ASV akciju indeksa Dow Jones Industrial Average indeksa vērtība uz brīdī pārsoļoja pāri apaļajai 30 tūkst. punktu atzīmei.

Nozīmīgu psiholoģisko barjeru pārsniegšana parasti nozīmē lērumu jaunus skaļus ziņu virsrakstus, kas var raisīt pat vēl papildu interesi un naudas plūdināšanu vērtspapīru virzienā. Investoru spekulācijas uz vakcīnu fona par drīzāku atgriešanos pie “normālā”, šķiet, iet uz urā.

Kopš tā saucamajiem Helovīniem minētā ASV lielas kapitalizācijas uzņēmumu akciju indikatora vērtība palēkusies par 13%, kas ir visa gada cienīgs sniegums. Atsevišķu kompāniju vērtību pieaugums uz pandēmijas fona ir gluži vai kosmisks. Piemēram, Tesla akcijas cena šogad palielinājusies par 550%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiro cenas skrējiens var turpināties, lai gan tam, protams, esot arī riski, skaidro eksperts

Valūtu tirgū šis gads izvērtās interesants, kur pretēji sākotnējiem paredzējumiem bija novērojama izteiktāka eiro kursa stiprināšanās. Piemēram, eiro cena ASV dolāros kopš šā gada sākuma ir palielinājusies par 12,5%.

Arī SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš izceļ to, ka 2017. gads valūtu tirgū pagāja kopējās valūtas zīmē. «Eiro vērtība šogad pieauga pret visām populārākajām valūtām. Ja salīdzinām eiro cenu gada sākumā un decembrī, tad vērtības pieaugums svārstās no aptuveni 3% pret Lielbritānijas mārciņu līdz 12% pret ASV dolāru. Tas viss noticis, neskatoties uz to, ka eiro joprojām ir negatīvas procentu likmes (visa Euribor tabula ir negatīvā teritorijā). Viens no lielākajiem vērtības pieaugumiem ir pret ASV dolāru, kura procentu likmes jau pāris gadu dodas augšup un arī nākamgad, visticamāk, turpinās doties augstāk,» teic SEB eksperts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien sākas parakstīšanās uz AS Madara Cosmetics akcijām, tādēļ portāls DB saviem lasītājiem piedāvā informāciju, kā iegādāties vērtspapīrus.

Ieguldījumu brokeru sabiedrības «Amenda Markets»valdes loceklis Arturs Miezis un SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš skaidro akciju iegādes procesu, kā arī sniedz nelielu komentāru par Madara Cosmetics akciju izsoli.

Pirmkārt, lai sāktu iegādāties akcijas, ir jābūt atvērtam vērtspapīru kontam un noslēgtam brokeru pakalpojumu līgumam ar banku vai ieguldījumu brokeru sabiedrību, kura ir Nasdaq Riga biedrs, vai arī kurai ir atvērts vērtspapīru konts pie Nasdaq Riga biedra. To var izdarīt savas bankas internetbankā.

Otrkārt, jānodrošina akciju iegādes vēlmei atbilstošs naudas līdzekļu apmērs vai nu norēķinu kontā, vai arī investīciju kontā (atkarīgs no izvēlētā brokera). Summa, kādu investēt, ir katra investora ziņā, ņemot vērā riska toleranci un vēlamo investīciju apjomu.Tomēr vienu akciju nav vērts iegādāties, ņemot vērā komisijas maksu par vērtspapīru iegādi. To nosaka katra banka atsevišķi un cik tā liela, var uzzināt konkrētās bankas mājaslapā, izvēloties ieguldījumus un to cenrādi.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tirdzniecība un pakalpojumi

FOTO: Kuras preces uz Lielbritāniju Latvijas uzņēmēji eksportē visvairāk?

Žanete Hāka, 30.10.2017

Koksne un tās izstrādājumi

2016.gada sešos mēnešos: 192 miljoni eiro

2017.gada sešos mēnešos: 171,6 miljoni eiro

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mārciņas vērtības izmaiņas var Latvijas eksporta apjomus ietekmēt pat par vairākiem miljoniem eiro ceturksnī, Lielbritānijā dzīvojošie Latvijas iedzīvotāji tērē mazāk, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

2016. gadā Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Lielbritāniju sasniedza 1,4 miljardus eiro, kas ierindoja Lielbritāniju 7. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru vidū, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Kopējais preču un pakalpojumu eksports uz Lielbritāniju bija 931,4 miljoni eiro, kas veido 6,2% no Latvijas kopējā eksporta, savukārt preču un pakalpojumu imports – 428,7 miljoni eiro, kas veido 2,9% no Latvijas importa. Salīdzinājumā ar 2015. gadu gan eksports, gan imports ir palielinājies par 8%.

Apvienotajā Karalistē joprojām saglabājas saistībā ar Brexit procesu izveidojies augsts nenoteiktības līmenis, kuru pastiprinājuši Parlamenta vēlēšanu rezultāti, norāda Latvijas Bankas eksperti. Tas atspoguļojās arī ekonomiskās izaugsmes rādītājos, kur šā gada pirmajā pusē bija vērojama kāpuma tempa samazināšanās. Tiesa gan, trešajā ceturksnī ekonomikas dati uzrādīja uzlabošanos.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV Federālo Rezervju sistēma (FRS) pagājušajā nedēļā nolēma nemainīt procentu likmes, bet pozitīvie komentāri par ASV ekonomikas veselību uztur cerības ieraudzīt procentu likmju paaugstinājumu 13. decembrī, jaunākajā apskatā norāda SEB bankas Finanšu pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

ASV FRS optimismu daļēji atbalstīja darba tirgus dati.

Privātais sektors oktobrī radījis 235 tūkstošus jaunas darba vietas, kas pārsniedza prognozes, bet non-farm darba vietu dati atpalika no prognozēm, kaut sasniedza augstāko rādītāju kopš 2016. gada jūlija.

Piektdien atbalstu dolāram deva ražošanas pasūtījumu un pakalpojumu sektora PMI dati (PMI indeksam augstākais rādītājs kopš 2005. gada). Eiro cena piektdien atkāpās pie 1,16 dolāru atzīmes un tur uzsāka arī šo nedēļu.

ASV prezidents par nākamo ASV FRS vadītāju nominējis kopš 2012. gada ASV FRS valdē strādājošo Dž. Pauelu, kas tiek uztverts kā kompromisa izvēle (prezidents ieceļ jaunu vadītāju, bet politika saglabājas līdzšinējā).

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zviedrijas krona pagājušajā nedēļā daļu zaudējumu atguva, bet šo nedēļu atkal uzsāka uz vājas nots, kas eiro cenu pacēla virs 9,75 kronu atzīmes, jaunākajā valūtu apskatā norāda SEB bankas Finanšu pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

Pēc septembra datiem, ražošanas apjomi Zviedrijā mēneša laikā pieauguši par 2,2%, bet gada laikā par 4,5%.

Ražotāju dati pagājušajā nedēļā bija galvenais kronas atbalsts. Tikmēr Eiropas Centrālās bankas un Zviedrijas CB uzvedība ir kronas vājuma iemesls. Otrdien tiks publicēti Zviedrijas oktobra inflācijas dati, kuri var ietekmēt viedokli par kronas procentu likmju nākotni un attiecīgi kronas cenu, atgādina eksperts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Brexit process turpinās kā pa viļņiem un mārciņas vērtības svārstības turpina atainot tirgus dalībnieku attieksmi pret procesa gaitu, jaunākajā apskatā norāda AS SEB banka Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

Piektdien eiro cena pirmo reizi kopš 9.jūnija atzīmējās zem 0,87 mārciņu atzīmes sakarā ar ziņām par progresa panākšanu ES un Lielbritānijas sarunās un iespēju pāriet uz nākamo sarunu posmu, kurā jāvienojas par pārejas periodu un pēc izstāšanās tirdzniecības jautājumiem.

Ekonomikas datu frontē pagājušajā nedēļā ražotāju apjomu izmaiņu dati (0% mēnesī, +3,9% gadā) un tirdzniecības bilances rādītāji.

Tirdzniecības deficīts Lielbritānijai oktobrī pieaudzis līdz10,78 miljardiem mārciņu (septembra dati koriģēti uz 10,45 miljardiem).

Otrdien tiks publicēti svarīgie inflācijas dati, trešdien darba tirgus,bet ceturtdien mazumtirdzniecības dati. Ceturtdien gaidāma arī Anglijas Centrālās bankas sapulce.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kopš finanšu tirgū izbeidzās pēdējā lielā panika, ir pagājuši 9 lieliskas izaugsmes gadi, norāda SEB bankas finanšu tirgus vadītājs Andris Lāriņš.

Ja par atskaites punktu ņem 2009. gada martu, kad virkne akciju tirgus indeksu atzīmējās pie zemākajiem līmeņiem, pēc iepriekšējā straujā ekonomika izaugsmes cikla, tad virkne akciju tirgus indeksu kopš tā laika pakāpušies trīsciparu procentos mērāmos apjomos. Piemēram, Dow Jones indeksam kopš 2009. gada marta ir 280% kāpums, Vācijas akciju tirgus indekss pakāpies par 250%, bet tik ļoti pēdējā laikā mīlētie tehnoloģiju uzņēmumi Nasdaq indeksu pacēluši par 510%.

Šādi satriecoši rezultāti bija iespējami lielā mērā pateicoties centrālo banku politikai, kuras, lai balstītu ekonomikas izaugsmi, sākumā ķērās pie straujas procentu likmju pazemināšanas, bet vēlāk tirgū ienāca ar netradicionāliem pasākumiem, palielinot tirgum pieejamo naudas daudzumu caur obligāciju pirkšanas programmām.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Notikumi finanšu sektorā atstās negatīvas sekas uz Latvijas ekonomikas izaugsmi

Db.lv, 21.06.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas ekonomikai ir laba izaugsme, raksturo SEB bankas finanšu tirgus vadītājs Andris Lāriņš.

Lielākā daļa sektoru uzrāda ļoti labus rādītājus, bet darvas pilienu medus mucā šogad ir sagādājis finanšu sektors sakarā ar februāra notikumiem. Notikumi finanšu sektorā diemžēl pastarpināti atstās negatīvas sekas uz Latvijas ekonomikas izaugsmi kopumā.

Latvijas Banka atzīst, ka finanšu sektora problēmu dēļ IKP izaugsmes temps 2018. gadā un arī nākamajā gadā būs lēnāks, nekā iepriekš gaidīts. Tomēr bankas turpina un turpinās izsniegt kredītus, jo, neskatoties uz noguldījumu apjoma samazināšanos (nerezidentu noguldījumu ietekme), kredītiem pieejamo naudas resursu netrūkst, prognozē eksperts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pierasts pie tā, ka, ņemot hipotekāro kredītu, klāt tiek rēķināta kāda termiņa Euribor likme. Tiesa gan, viss ir mainīgs, un manāma vilkme no šīs likmes pāriet uz kaut ko citu.

Proti, regulatori arī Eiropā grib, lai tiktu veidota jauna likmju noteikšanas sistēma, par kuru gan vismaz šobrīd ir visai liela neskaidrība, norāda jomas eksperti.

Tiek paredzēts, ka Euribor un eiro vienas dienas procentu likmes Eonia sistēma ir jāpārveido par kaut ko jaunu jau līdz 2020. gada janvārim – tātad pamatā šā gada laikā. Pašlaik izskatās, ka ticamākais aizstājējs būs Eiropas Centrālās bankas likme Ester (Euro short-term rate), kas tiks ieviesta oktobrī. Tādējādi pēc tam, iespējams, visai strauji visiem būs jāpielāgojas šai jaunajai sistēmai, kas var radīt zināmas problēmas. Šobrīd ir liela neskaidrība, vai visi nepieciešamie soļi tiks izdarīti laikā, lai notiktu gluda un laicīga pāreja. Ja tā nenotiek, kādā brīdī var būt aktuāla neziņa, ko ņemt par atskaites likmi, kas var ietekmēt finanšu plānošanu vai likt pārveidot esošos līgumus. Katrā ziņā esošā sistēma lielā mērā ir saprotama lieta un daudziem pārskatāmā nākotnē piedāvā pieeju paredzamam maksājumu grafikam. Populārākajām starpbanku likmēm piesaistīts milzīgs skaits un apjoms jau esošu finanšu instrumentu, kas kādu pāreju uz kaut ko jaunu padara sarežģītu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV dolāram nesekmīga nedēļa, kas eiro ļāva atzīmēties pēdējo reizi nākamajā dienā pēc ASV prezidenta vēlēšanām redzētajos cenu līmeņos virs 1.11 dolāru atzīmes, nedēļas apskatā norāda SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

Ekonomikas datu frontē pirmdien bija vāji ASV ražošanas dati (Ņujorkas biznesa aktivitātes indekss), otrdiena turpinājās ar vājiem ASV jaunbūvju datiem.

Trešdien dolāru plosīja aktivitātes politiskajā frontē un šī gada lielākie mīnusi ASV akciju tirgū.

Ceturtdien noskaņojumu uzlaboja darba tirgus dati (pagājušajā nedēļā reģistrēts 28 gadu zemākais bezdarba pabalstu pieprasītāju skaits) un Filadelfijas biznesa vides indekss, kas bija labāks nekā tika gaidīts. Rezultātā vienalga dolāram šī ir bijusi sliktākā nedēļa pēdējo 9 mēnešu laikā. Eiro zonā pirmā ceturkšņa IKP dati bez pārsteigumiem – izaugsme prognozētajā 1.7% līmenī, uzsver eksperts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiro šo nedēļu sāka virs 1,20 dolāru atzīmes, jaunākajā valūtu apskatā norāda SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

ECB sapulce pagājušajā ceturtdienā beidzās tikai ar komentāriem, darbību atliekot uz oktobri. Kopējo inflāciju uz augšu spiež notikumu naftas tirgū, bet dārgais eiro bremzē inflācijas kāpšanu.

Ekonomikas izaugsme un norises eiro zonas darba tirgū attīstās pozitīvā virzienā. ECB mērķis ir inflācijas stabilizēšana nedaudz zem 2% atzīmes un tā neregulē valūtas cenu. Tomēr ECB klusēšanu vai izteikumus attiecībā uz eiro vērtību tirgus dalībnieki izmanto kā attaisnojumu eiro pirkšanai vai pārdošanai, kas, savukārt būtiski maina eiro vērtību.

Entuziasma apsīkums ASV un pozitīvas ziņas par eiro zonas ekonomikas veselību šobrīd liek ignorēt mutisko ECB satraukumu par eiro cenas kāpumu un palielina interesi iegādāties eiro, kas tā vērtību dolāros kopš gada sākuma pacēlusi par aptuveni 14%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiro cena otro nedēļu pēc kārtas pamazām atkāpjas no 29. augustā sasniegtās 0,93 mārciņu atzīmes. Šī nedēļa uzsākta 0,91 mārciņas tuvumā, jaunākajā valūtu apskatā norāda SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

Uz brexit sarunu fona vērojami daži pozitīvi un daži negatīvi ekonomikas dati. Pēc Halifax datiem māju cenas augustā pakāpušās par 1,1%, bet gada laikā reģistrēts 2,6% kāpums (pēdējo 3 mēnešu vidējās cenas pret vidējām cenām pirms gada), kas ir augstāk par vidēji gaidīto.

Mazāks par gaidīto bija tirdzniecības deficīts, jūlijā deficīts 11,58 miljardi mārciņu (jūnijā -12,72). Labi klājies arī ražotājiem. Pēc jūlija datiem mēnesī apjomi pieauguši par 0,5%, bet gadā par 1,9%. Ekonomikas dati pagājušās nedēļas otrajā pusē deva mārciņai atbalstu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pagājušajā nedēļā eiro cena svārstījās starp 1,17 un 1,18 dolāru atzīmēm, jaunākajā tirgus apskatā norāda SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

Kopumā lielāks atbalsts tomēr bija dolāram. Eirozonā viena no svarīgām tēmām bija notikumi Spānijā, bet ASV bija virkne labu ekonomikas rādītāju. Pirmdien bija labi ražotāju aktivitāšu dati,

bet trešdien labi ISM indeksi papildus balstīja cerības uz dolāra procentu likmju

paaugstinājumu decembrī. Augustā samazinājies ASV tirdzniecības deficīts, jo preču un

pakalpojumu eksports sasniedzis 2,5 gadu augstāko līmeni. Septembra algu dati ļauj

prognozēt inflācijas pieaugumu, kas arī deva atbalstu dolāram.

Tirgus ignorēja vājos darba vietu datus, jo darba vietu skaita samazināšanās tiek saistīta ar viesuļvētru sekām. Dolāra vērtības kāpumu nedēļas izskaņā aprāva ziņas par iespējamo Ziemeļkorejas gatavošanos jaunam raķešu izmēģinājumam.

Komentāri

Pievienot komentāru